Jóga pro bederní páteř

Problémy s bederní páteří řeší kolem mě spousta lidí. Například jedna z mých tet se už dobrých pár let vyhýbá operaci páteřní ploténky. Rok co rok se jí ale bolesti v bedrech vracejí častěji, a tak se obávám, že se operaci nevyhne. Jak říká sama teta: „Nakonec pod tou kudlou stejně jednou skončím“.

Ne vždy to však musí dopadnout tímto způsobem. Moje teda je přímo ukázkový příklad toho, jak dokáže nedostatek pohybu zamávat s naším zdravím. V posledních třiceti letech vůbec nesportovala, tedy pokud nebudu počítat saunu, kterou ona sama za sport považuje (člověk se tam přeci zapotí). Ani já nemám v tomto ohledu moc zářivé vyhlídky a proto se snažím si vzít z chyb mé rodiny ponaučení a tomu nejhoršímu se vyhnout.

Jóga je mi, pro tento účel, tím nejvěrnějším parťákem. Dnes se podíváme na pozici šťastného dítěte. Narazila jsem na ni úplnou náhodou, když jsem si vyhledávala informace o ananda józe. K té vám také pár slov řeknu.

Harmonická fotka mořské hladiny

Ananda jóga

Ananda jóga vychází z tradičních typů jógy. Stejně jako ostatní druhy jógy jde i zde o harmonii těla a duše. Na hodinách ananda jógy se setkáte klasicky s ásánami, energizačními cvičeními, pránajámou (dechová cvičení), meditací a dalšími vychytávkami. Pomocí důkladného prodýchání by si měl člověk postupně uvědomit vnitřní energii svého těla. Nejvíce tu, co přichází od páteře.

Jaké jsou její pozitivní účinky na naše zdraví? Posílení celého těla, získání ideální váhy, dobré nálady a pozitivní energie. Nesmíme opomenout ani ozdravné působení na funkci vnitřních orgánů a lymfatického systému. Uvádí se také objevení pravdy a nastolení vnitřního klidu. Jediné, co mi trochu vrtá hlavou je ta pravda. To je nejspíš jediná ze slibovaných věcí, bez které bych se obešla (nemusím vědět všechno).

Pozice šťastného dítěte

Jak už nadpis napovídá, je to skvělý pomocník k uvolnění bederní páteře a svalů v této oblasti. Člověk si kolikrát ani neuvědomí, jak moc je celý zatuhlý a toporný. Jóga mě naštěstí naučila čas od času uvolnit každý sval a dostat toto každodenní napětí na chvíli pod kontrolu.

Tato ananda jóga pozice vám bederní páteř uvolní, příjemně promasíruje a zároveň prokrví. Doporučuji ji po vzoru ananda jógy pořádně prodýchat a soustředit se na energii proudící z páteře. Pozice může skvěle posloužit v případech, kdy máte pocit, že se vám v zádech skřípl nerv (typická vystřelující bolest). Pochopitelně vám neradím vynechat návštěvu lékaře. Jsou případy, kdy byste si mohli jógou zbytečně uškodit. Ne každý dokáže odlišit malý problém od velkého, jako je například vyhřezlá ploténka.

Tip: Spoustu problémů se zády vyřešíte také tím, že je pořádně rozpohybujete. Zkuste to s pozicí kočky.

Na konec článku vám přikládám video, kde se můžete podívat na správné provedení pozice šťastného dítěte. Méně ohebným jedincům se bude jistě hodit jógový pásek. Budete tak mít jistotu, že pozici provádíte naprosto přesně. Užijte si nově naučenou pozici a nezapomeňte si stáhnout naše free DVD, kde najdete dalších 70 tipů na jógové ásány.

YouTube video

61 Shares
>
61 Shares
Share61