Uštrásana – pozice velblouda

Včera se měnil letní čas na zimní a já mám i přesto pocit, že je ranní vstávání čím dál tím těžší. V sedm hodin ráno je ještě pořád tma a ptáčci už mi za oknem pár dní také nezpívají. Tak hledám různé způsoby, jak si ráno zpříjemnit a hlavně se co nejrychleji probudit. Dříve jsem si hned po probuzení (ještě v pyžamu) ráda zacvičila pozdrav slunci. Jenže co jsem se přestěhovala už nemám v pokoji tolik místa.

Rozhodla jsem se proto najít novou a úspornější cestu. Zaujala mě pozice velblouda (Uštrásana), se kterou jsem se již setkala při cvičení Bikram jógy. Je součástí Bikram sestavy, ale doma jsem ji ještě nikdy nezkoušela. Jedná se o záklonovou ásanu určenou pro mírně pokročilé jogíny.

Výstražná cedule - pozor velbloudi

Patří mezi ty ásany, které dodávají energii, což z ní dělá skvělého adepta na můj pohybový budíček. Následujících pár dní se ji pokusím pravidelně každé ráno cvičit doma. Uvidím, zda mi pomůže k rychlejšímu startu do nového dne.

Jak na její správné provedení?

Na první pohled nepůsobí pozice velblouda vůbec složitě. Když jsem ji však cvičila dnes ráno, nevydržela jsem v ní tak dlouho, jak jsem očekávala. Jako každá pozice si žádá trochu cviku a trpělivost začátečníků. Tentokrát se obejdete bez pomůcek, takže si jen rozrolujte své podložky na jógu a můžete se do toho pustit.

Zde si prohlédněte video z Youtube, kde je pozice moc pěkně ukázaná krok za krokem:

YouTube video

Důležité je zbytečně nevybočovat a nekroutit krkem. Vše se snažte provádět plynule a co je důležitější – nezapomeňte dýchat. Doporučuji se před samotnou ásanou (a určitě i po ní) chvíli prodýchat v pozici dítěte. Lépe si pak protáhnete páteř. Nezůstávejte v ní však příliš dlouho. Nechcete přeci znovu usnout.

Benefity pro vaše zdraví

Kromě přívalu nové energie se můžete těšit i na další příjemné „vedlejší účinky“. Pozice velblouda je skvělý pomocník v boji proti bolesti bederní i krční páteře. Krásně vám protáhne záda a zároveň i posílí páteřní svalstvo. Je to výborná pozice pro osoby se sedavým zaměstnáním. Věnujte jí pět minut svého času denně a brzy pochopíte, proč je jóga všemi tak milovaný pohyb.

Dále pomáhá při zácpě a zažívacích potížích vůbec. Podporuje funkci ženských reprodukčních orgánů a celkovou vitalitu těla. Jednoduše vás dá do pořádku.

Vyzkoušejte se mnou také novou ranní ásanu a užívejte dne již od prvních minut po probuzení. Máte nějaký svůj ranní jógový rituál, který vám pomáhá se probudit? Podělte se s námi o něj.

2 Shares
>
2 Shares
Share2