Jak správně na Trikonasanu – pozici trojúhelníku

Jednou ze základních asán, se kterou jste se mohli setkat na lekcích hatha jógy, ashtanga jógy či vinyasy je Trikonasana – pozice trojúhelníku. K jejímu provedení se přístupy často různí, pojďme si proto udělat komplexní obrázek o této pozici.

Jde o úklonovou pozici, při které protahujeme svaly trupu, svaly stehen, vazy kyčelního a kolenního kloubu. Trojúhelník posiluje svaly dolních končetin a zad. Zároveň podporuje schopnost silného prodýchání vždy horní části plíce. Vzhledem k částečnému stlačení břicha stimuluje trávení. Při správném provedení napomáhá při skolióze páteře.

Pozici bychom neměli provádět při akutní bolesti zad a při poškození meziobratlových plotének.

Do pozice vstupujeme ze širokého stoje roznožného a rozpaženýma rukama (obvykle dlaně míří dolů, volba je však na vás). Pravou špičku vytočíme ven a zadní – levou lehce dovnitř.

Pohled namíříme na prostředník pravé ruky, za nímž se vytahujeme, jak daleko to jde, aniž bychom přešli do předklonu. Poté pravou ruku spustíme dolů (trup neklesá za rukou, zůstává, kde byl 😊) a druhou ruku namíříme ke stropu (ruce jsou v jedné linii s rameny), a ještě se za ní vytáhneme nahoru, stejně tak do dálky za temenem hlavy. Pohled – drishti by měl mířit na palec zdvižené ruky – ukotvení pohledu slouží k dosažení vyššího stupně koncentrace. Pokud by to bylo příliš těžké, dívejte se na zem. Záda „lepíme“ na pomyslnou zeď za sebou. Poté již jen zhluboka dýcháme. Z počátku v pozici setrváváme jen okolo pěti nádechů a s postupem času můžeme výdrže prodlužovat.

Tipy:

  • Přední koleno by nemělo být 100% propnuté (zamknuté), mělo by být lehoučce pokrčené (to nemusí být ani vidět, jen cítit).
  • Zadní noha bývá často vytočená špičkou na 90 stupňů od těla. Vzhledem k možnosti vzniku rotace v koleni se však doporučuje tuto špičku jemně vtočit dovnitř (směrem dopředu).
  • Nohy nedáváme příliš od sebe – (když rozpažíme a pokrčíme ruce v loktech, tak na tu šíři😊)
  • Zadní chodidlo je celou plochou opřené o zem
  • Není důležité dotknout se rukou země/chytit palec u nohy. Můžeme se jemně opřít o holeň, nebo nechat ruku viset ve vzduchu a pozici čistě držet trupem. Jinak bychom mohli mít tendenci se spíše předklánět než uklánět.
  • Pro oporu můžete použít bloček pod ruku mířící k zemi.
7 Shares
>
7 Shares
Share7