Asi jsem se o tom ještě nezmiňovala, ale můj přítel pochází z Indie.
(Tohle určitě není náhoda a moje spojení s Ayurvedou je v podstatě osudné :))
I když dnešní Indové už se tolik o Ayurvedu nezajímají, maminka i babička mého přítele doma podle Ayurvedy vařily zcela přirozeně.
Často, když studuju nějaké knížky, tak mu vysvětluju, co jsem se dozvěděla nového a čekám na jeho názor. Občas se stane, že mi řekne, že to moc nedává smysl, nebo že se to takovým způsobem tradičně nedělalo.
Když jsem se zmínila o tématu mého nového článku (chtěla jsem psát o Ayurvedské detoxikaci), tak se mi trošku vysmál, protože v Indii prý nikdo detox nedrží. Když jsem oponovala, že dnešní lidé možná ne, ale že v chrámech se určitě tyto tradice pořád dodržují, přel se se mnou, jak jinak. 😀 Svatí v chrámech prý sice jedí jednoduchá očistná jídla, ale nedrží žádný detox tak, jak ho známe. Spíše je to o jakémsi celoživotním detoxu.
Samozřejmě, že detoxikace není v Indii zcela neznámá. Například jsem se dočetla o Ayurvedských detoxikačních centrech, kde údajně zbaví tělo naprosto všech toxinů. Přijde mi to strašně zajímavé, na druhou stranu, když si o tom něco vyhledáte, tak ty očistné techniky jsou docela drastické – přesto by mě to lákalo vyzkoušet, kdyby se mi naskytla příležitost. Nicméně, podle mého názoru jsou tato centra spíš zaměřená na dobře situované Západní obyvatele žijící hektický městský život, než na místní.
No jo, já se prostě nedokážu držet striktně tématu, existuje tolik fascinujících věcí okolo, o kterých mám pocit, že byste měli a chtěli vědet, že si proste nemužu pomoct.
To mi připomíná, že jeden člověk v práci držel týdenní detox a byl to takový ten džusový, takže žádná sranda. Jenže jakmile mu detox skončil, okamžite se nacpal smaženými vajíčky, chlebem, slaninou atd. Jaký má potom takový detox smysl? Není to spíš velký stres pro celé tělo, hnát se z extremu do extremu?
To mě donutilo se zamyslet a přehodnotit celé pojetí tohoto v dnešní době velmi populárního detoxikačního trendu.
Podívejme se na otázku detoxu z trochu jiného hlediska. Ayurveda a joga k sobě neodmyslitelně patří. A joga nás učí, že při jejím cvičení bychom neměli nic přehánět a jít cestou mírné síly. To znamená žádný extrém, ale začít postupně vyvíjet (pří)jemný tlak v jednotlivých asánách a pravidelnou trpělivou a dlouhodobou praxí tělo povolí a nechá se protáhnout a zesílit.
To co platí pro jogu můžeme ale aplikovat ve všem. I ve výživě.
Ani naše tělo ani duše prostě nemají rádi, když je do něčeho tlačíme nebo příliš omezujeme a po určité době, dříve či později, začnou revoltu. Ale našim úkolem není s nimi bojovat (jsou přece součástí nás samých), ale naučit se spolupracovat.
O co mi tady jde je vlastně přehodnocení velice populárních jarních nebo jakýchkoliv jiných detoxů. Ano, je to dobrý restart pro zažívání pokud to dobře zvládáte a vaše tělo není vystresované a taky pokud jakmile skončí detox neběžíte do nejbližší cukrárny a tzv. si nevynahradíte všechno, co jste si odpírali. Takový tradiční a přínosný detox by musel probíhat současně s detoxem duševním a hlavně v klidu a bez stresu (detoxikační centra někde v přírodě mi z tohoto pohledu příjdou opodstatněná).
Co ale teda navrhuju namísto velice (ne)proveditelné detoxikační dovolené někde na samotě v Indii? 😀
Příjmout k detoxu jogový přístup a zařadit detoxikační rituály do svého každodenního života.
Není to tak těžké a s těmito 6 tipy to zvládnete.
Nemusíte nutně provádět všechny, pro začátek zkuste 1 nebo 2 a uvidíte, jak vám to bude vyhovovat.
V čem teda spočívá takový permanentní detox? Při detoxikaci jde v podstatě o zbavení se toxinů (překvapivě 😀 ). Celá detoxikace stojí a padá na zažívání, ale není to jediná oblast, na kterou se zaměřit. Při jogínském přístupu k detoxikaci si tedy pojďme povídat o několika hlavních oblastech – na pravidelné vylučování, dostatek tekutin, pocení, správné dýchání a jogu a také v neposlední řadě na duševní očistu.
1. Vylučování
Vylučování je velmi důležitý proces, který by měl probíhat co nejrychleji, aby nedošlo k hromadění toxinů ve střevech a jejich následné vstřebáváni do krevního oběhu. Ne každý je obdařen silným zažívacím systémem, ale existuje několik způsobů, jak tomu pomoct. Například žvýkání kousku zázvoru před každým jídlem, pravidelný pohyb, příprava lehce stravitelných jídel, snaha o správné potravinové kombinace, kdykoliv je to možné a také můžete vyzkoušet toto krátké jogové cvičení pro lepší pohyb líných střev ZDE (video je v angličtině, ale je tam názorná ukázka, podle které můžete cvičit)
2. Tekutiny
Slyšíme to ze všech stran – pijte dostatek tekutin! – . Co ale znamená dostatek? Tady nelze uvést žádné konkrétní číslo, podle mě je to velice individuální. Nevím, jestli jste si toho všimly, ale čísla, která uvádí v různých článcích nebo v televizi, se neustále zvyšují. Z původního 1,5 – 2l denně jsme se posunuli až na 2,5l -3l. Tady je třeba jen použít selský rozum. Ano, je potřeba dostatečně pít a také správně pít (káva ani slazené nápoje se nepočítají). Naopak neúměrné množství tekutin zbytečně zatěžuje ledviny a celý močový systém. Já myslím, že z toho děláme příliš velkou vědu. Sami musíte zvážit kolik tekutin potřebuje vaše tělo (protože jedině vy to víte nejlépe), vzít v úvahu také jídlo které obsahuje vodu (v létě máme dostatek ovoce a zeleniny – například okurky nebo meloun jsou velmi hydratační), také je lépe volit teplé nápoje v zimě a nápoje pokojové teploty v létě (vyvarujte se nápojů s ledem i když máte pocit osvěžení, vašemu tělu to příliš neprospívá a „hasí zažívací oheň“ ).
3. Pocení
Poťte se!
Zkuste přehodnotit používání antiperspirantů – když se nad tím zamyslíte, tak jejich primárním účelem je zabránit poceni. ALE kůže je náš největší orgán a jeho povrchem se zbavujeme velkého množství toxinů. Bránění tohoto přírodního procesu škodíte sami sobě. Zkuste přírodní deodoranty, skvělý a účinný je od firmy Lush, nebo já používám krystal – koupíte ho v každé prodejně se zdravou výživou.
P.S. Také na vašem jídelníčku hodně závisí, jak moc se potíte, a také jaký pach má váš pot, proto se snažte vyvarovat přebytku cukru, smažených jídel a fast foodů. Budete se tak i méně potit.
4. Dýchání
Zní to jako banální věc, ale dýchání je nejen pro každodenní detoxikaci těla, ale pro celé jeho fungování, neskutečně důležitá. Strašně často dýcháme pouze mělce celý den a pravděpodobně si toho ani nejsme vědomi, dokud se večer nesložíme vyčerpaní do postele a pořádně se nenadechneme. Ale celoživotní mělké dýchání může způsobit celou řadu problémů – pro tělo je spojené se stresem a nebezpečím a představte si, že s tímto pocitem pracujete celý den. Úpřimně, kdo by se ještě obtěžoval s vylučováním nějakých toxinů když jde o přežití? Stačí ale, když si toto uvědomíte. Několikrát se zhluboka nadechnout během dne může přinést obrovský efekt. Využijte čas čekání ve frontě v supermarketu, jízdu výtahem, použití toalety, několikrát se zhluboka nadechněte i nad odpoledním šálkem čaje, po cestě z práce, ve sprše, možností je nespočetně.
5. Joga
Všichni se asi shodneme, že joga je jedním ze skvělých nedrastických prostředků pro detoxikaci těla. Proč každé ráno před prací nezkusit 10 minut cvičit POZDRAV SLUNCE? Já to dělám skoro každé ráno a to vstávám do práce v 5. Jsem od přírody docela líný člověk, takže se do spousty věcí musím trošku přemlouvat, ale toto mi kupodivu problémy nedělá a nastartuje mi to den. Přece jen je to jen 10 minut a krásně to probudí zažívání a další tělesné funkce.
6. Duševní očista
V neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na detox duševní, zbavení se bolestí z minulosti, být autentičtí a žít život tak, jak chceme my a ne podle druhých. Ale myslím, že podstata toho, co se snažím říct je lépe vysvětlena v tomto TedX videu.
Tradiční Indické kitchadi
Tradiční kitchadi je v podstatě taková kašovitá hmota z rýže, fazolí mungo a lámané žluté čočky (v angličtině je to yellow split pea – tak si nejsem jistá, jestli je to čočka nebo hrách, ale vypádá to jako čočka). Pozor luštěniny v tomto případě nenamáčíme.
Kitchadi je velice snadné na zažívání a přesto velmi výživné i když to není nejfotogeničtější jídlo na světě. 😀 Navíc přidání kurkumy působí protizánětlivě, podporuje imunitu i zažívací systém. Doporučuje se při zažívacích potížích, jakýchkoli nemocech, kdy je pacient upoután na lůžko a také je předepisován ayurvédskými doktory pro pacienty s rakovinou.
P.S. A mě strasně chutná!
Jo a snad máte doma tlakový hrnec, jinak to budete vařit půl dne.
Recepty hledejte i na mém blogu Had a Lama žijí zdravě
Ingredience na 2-3 porce:
- 1/2 šálku rýže basmati
- 1/2 šálku žluté lámané čočky
- 1/2 fazolí mungo
- 1 lžička bio kurkumy (přece jen – v tomto případě to používáme jako medicínu, tak nekupujte tu nejlevnější variantu)
- přibližně 1 lžička mořské soli (podle chuti)
- asi 3 šálky vody
Postup:
- Všechny ingredience dáme do tlakového hrnce a přivedeme k varu.
- Přiklopíme pokličkou a vaříme přibližně 10 až 15 minut, dokud se všechna pára nevypaří a dokud rýže není kompletně uvařená.
- Můžeme podávat jako přílohu k jídlu, k zeleninovému curry nebo jen tak s plátky cibule.
O Ayurvedu jsem doslova zakopávala vlastně od té doby, co jsem se začala zajímat o zdravý životní styl. Jenže dál než k diagnostice své dóši jsem se nikdy nedostala. Zkrátka jsem nevěděla, co s tím dál. V průběhu let jsem ale k Ayurvedě začala mít čím dál blíž (asi i díky různým dietním směrům, které jsem vyzkoušela) a všechno tak nějak začalo zapadat. To byla ta chvíle, kdy jsem ji začala studovat hlouběji, odhodlaná z toho vytěžit co nejvíce praktických informací, které by usnadnili její pochopení a použití námi, běžnými, moderními lidmi.