Prohřáté slunečné dny pomalu střídá sychravé podzimní počasí a nastává období chřipek a nachlazení. V důsledku nedostatku slunečního svitu často přichází i úbytek energie a naše nálada může mírně klesat dolů stejně jako rtuť na teploměru. Důvodem může být přetížený organismus, který by potřeboval odlehčit, vyživit a připravit na zimní měsíce.
Není ideálním řešením zahnat podzimní chmury čokoládou nebo dalším hrnkem kávy. Abychom se vyhnuli depresím a podzimním virozám, je dobré naše tělo trochu podpořit a posílit imunitu.
V podzimním jídelníčku by proto neměla chybět dostatečná dávka vitaminů, ideálně ze sezónních plodů. Je dobré vyhnout se chemicky upraveným potravinám, polotovarům, nadbytečnému množství soli a uzenin. Také bychom neměli zapomínat na dostatečný přísun tekutin.
Ráno dělá den
Říká se, že jaké máme ráno takový máme celý den. Začneme-li ráno zdravými návyky, je velká pravděpodobnost, že se na zdravé vlně udržíme celý den. Zde je pár tipů, co bychom pro sebe ráno mohli udělat a tím podpořit přirozenou detoxikaci těla.
Tip: Na detoxikaci organismu je dobré cvičit sestavu na rozproudění lymfy. Vyzkoušejte těchto 7 cviků na podporu lymfatického systému.
- Přivstaňte si, abyste měli ráno dostatek klidu a vyhnuli se tak stresu.
- Dopřejte si ranní sprchu. Střídavé sprchování teplou a studenou vodou povzbudí organismus, rozproudí lymfu a probere vás lépe než hrnek kávy.
- Snídani zvolte lehkou a výživnou. Spoustu inspirace jsme pro vás připravili v naší nové smoothie výzvě. Proč je vhodné zařadit smoothies do našich jídelníčků, si můžete přečíst v tomto článku.
- Nastavte vaši mysl na to příjemné, co vás v následujícím dni čeká a všechny starosti zkuste odložit stranou.
- Zacvičte si pozdrav slunci nebo se alespoň protáhněte. Podrobně se pozdravu slunci věnujeme v tomto článku.
Podzimní dary přírody
Není nutné utrácet za drahé potravinové doplňky, příroda nám v tuto chvíli nabízí spousty „superpotravin“, které podpoří naši imunitu přirozenou cestou. Do svého jídelníčku tak zařaďte brusinky, ořechy, kapustu, zelí… a občas si uvařte čaj z čerstvých šípků. (Určitě nějaký keř ve vašem okolí najdete – další důvod proč si udělat příjemnou procházku a nadýchat se čerstvého vzduchu)
Pouhá změna jídelníčku však nestačí, měli bychom „detoxikovat“ i nezdravé návyky, které nás obírají o životní energii. Častý stres, spěch a shon, nedostatek pohybu a čerstvého vzduchu nám na zdraví rozhodně nepřidají. Proto je vhodné dopřát si dostatek pohybu, ale zároveň i odpočinku. Najít si zdravou hranici mezi prací a zábavou. Udělejte něco také pro povzbuzení vaší duše – přečtěte si zajímavou knihu, meditujte nebo se třeba projděte po lese.
„Je lepší udělat si čas na zdraví teď, než později na nemoc.“
A jaké jsou vaše tipy na podzimní splíny? 🙂 Podělte se s ostatními do komentářů! Máte-li chuť udělat něco pro své zdraví, přihlašte se do naší smoothie výzvy už teď.
Jóga si mé srdce získala v roce 2009, kdy jsem se přihlásila na kurz tradiční jógy. Zde započala
cesta, která mě o několik let později přivedla na lektorský kurz hatha jógy. Na józe mě nejvíc
fascinuje ta pestrost. Je tolik různých stylů, kde si každý může vybrat podle toho, co
momentálně potřebuje. Během mých dvou těhotenství mi byla jemnou průvodkyní
gravidjóga, po porodu hatha jóga a dnes je moji velkou láskou jin jóga. Baví mě se dál
vzdělávat a objevovat, protože ta cesta zdaleka nekončí. Aktuálně vedu lekce hatha jógy,
gravidjógy, jógu pro maminky po porodu a přes léto paddleboard jógu.