Tibetská mísa a její meditační kouzlo

Tibetské mísy se někdy označují jako zpívající mísy, himalájské mísy, rin gong nebo také suzu gong. Celá staletí je používají tibetští mniši při svých každodenních meditacích. Doma jí však můžete mít i vy. Miska slouží nejen jako meditační a relaxační pomůcka, ale zároveň jako krásná orientální dekorace. Což ovšem neznamená, že byste ji měli využívat jako misku na klíče nebo na sladkosti. Spíš vám pomůže dotvořit váš vlastní meditační koutek.

Já zatím tibetskou misku nevlastním, protože jsem byla vždy co se týče hudebních nástrojů dřevo a tak jsem radši zainvestovala do pohodlné meditační podložky. Misky se mi samozřejmě líbí a občas si na Youtube pouštím na uklidnění záznam jejich zvuku.

Našla jsem si tam také několik instruktážních videí a mám pocit, že hraní na misku nakonec nebude tak složité, jak jsem si myslela. Pro zajímavost vám jedno z nich vložím na konec článku. Nikdy nevíte, třeba je meditační zpívající miska přesně to, co zrovna vaše mysl potřebuje. Pojďme si tedy některé z nich prohlédnout.

Malá dekorační miska

Malá dekorační tibetská miska

Tato mistička má deset centimetrů v průměru a váží pouhých 220 g. Díky její nízké ceně bych ji doporučila pro ty z vás, kterým se prostě jen líbí a chtěli by si ji vystavit např. v obývacím pokoji. Jinak se dá samozřejmě používat jako plnohodnotný nástroj s krásným zvukem.

Miska je vyráběná ručně a dostanete k ní ozdobnou dečku a speciální tlouček. Všechny tibetské mísy se rozeznívají pomocí drobných úderů tloučkem nebo kroužením tloučku po vnější straně misky. To je rozezpívá a vám navodí pocit uvolnění a relaxace.

Zlatá střední cesta

Středně velká tibetská zpívající mísa

Středně velká tibetská mísa má 15 cm v průměru a váží 800 g. I ona vám může pochopitelně sloužit jako dekorace, ale bylo by škoda si na ní čas od času nezahrát a neuklidnit si nervy. Je ručně tepaná a dodává se v sadě s ozdobnou podložkou a speciálním tloučkem. Malé misky se používají tak, že je držíte v ruce. Podložka slouží pouze k jejich odložení. 800g není žádná muší váha a tak bych ji pokládala na podložku.

Mě se střední velikost moc zamlouvá a pokud se někdy rozhodnu obohatit svou domácnost o zpívající ozdobu, bude to pravděpodobně tato. Má nádhernou zlatavou barvu a ideální velikost nejen pro vystavení, ale i pro mé nešikovné ruce začátečníka.

Velká tibetská, zpívající mísa

Velká tibetská zpívající mísa s tloučkem

Velká mísa se od té předchozí liší pouze velikostí. V průměru má cca 25 cm a váží celá dvě kila. Miska se při meditaci rozhodně nedrží v ruce, ale pokládá se na přiloženou podložku. Stejně jako k předchozím k ní dostanete i tlouček. Každá velikost zní trochu jinak, což je také důvod, proč mají někteří lidé doma celou sadu. Já bych možná nezačínala rovnou s tou největší, ale to je jen na vás.

Tibeťané tvrdí, že skrz zvuk zpívajících mís zní zákony vesmíru. Jejich zpěv tak symbolizuje naše spojení s celým světem kolem nás. Koho mísy zajímají, může si koupit publikaci Tibetské zpívající mísy, kde se o nich dozví vše, co by rád věděl.

Kniha společně s mísou mohou být zároveň skvělým vánočním dárkem pro všechny, kteří mají rádi jógu a meditaci.

Tady je slibované instruktážní video:

YouTube video

 

20 Shares
>
20 Shares
Share20