Těžký den v práci? Uvolněte si páteř s pomocí rotace v sedu

Když jsem začala pracovat na počítači, myslela jsem si, že to nejvíce schytává má krční páteř. Bohužel jsem neměla pravdu. Mnohem hůř na tom byla spodní část mých zad – tady páteř bederní. Člověk se prostě nemůže soustředit pouze na správné držení krku, když je naprosto stejně důležité i to, jak sedíte.

A pokud trávíte na kancelářské židli polovinu dne, stejně jako já, jistě více o čem mluvím. Prvním krokem k nápravě, je zbavit se všech zlozvyků spojených se sezením. Určitý návod vám k tomu může dát toto video z Youtube:

YouTube video

I když se opravdu snažím, stále se nedokážu přesvědčit k postavení notebooku na kupu časopisů a pořízení si externí klávesnice. Takže mě nakonec večer záda na pár místech i tak pobolívají . Naštěstí mám jógu, která se o mou páteř postará.

Pozice rotace v sedu – jednoduchá a účinná

Tato ásana patří k těm snadnějším. Nepotřebujete k ní žádnou jógovou průpravu, snad jen naučit se správnému dýchání. Můžete ji cvičit doma, klidně každý večer po práci. Já jsem si ji oblíbila, protože dokáže skutečně příjemně uvolnit bederní páteř.

Tip: Spoustu problémů se zády vyřešíte také tím, že je pořádně rozpohybujete. Zkuste to s pozicí kočky.

Má však i další benefity. Posiluje břišní a zádové svaly, zpevňuje pas, zvyšuje pohyblivost páteře a svalů v oblasti ramen. Nejenže bude vaše páteř protažená, ale zároveň budete postupně posilovat horní část těla, která pak lépe odolá únavě.

Jak se pozice rotace v sedu provádí?

Pokud máte doma některou z jógových publikací pro začátečníky, jistě v ní najdete i návod na tuto pozici. Pro jistotu vám však přikládám toto instruktážní video z Youtube:

YouTube video

Pozor na to, abyste udrželi rovná záda a zároveň uvolněná ramena. Otáčejte se pomalu a hlavu nechte nakonec. Cvik provádějte nejlépe 2 x na každou stranu a nezapomeňte ho řádně prodýchat.

Postupně si začněte všímat rozdílů mezi dny, kdy sedíte správně a večer se protáhnete a dny, kdy to tak trochu šidíte.

Co dělat, když vám ani správné držení těla a trocha večerní jógy nepomohou? Zaprvé si zajděte k lékaři (nikdy nevíte) a zadruhé cvičte více jógy. Důležité je si uvědomit, že jóga není za trest, ale za odměnu.

Pomohla vám jóga od zdravotních problémů souvisejících s prací v kanceláři? Podělte se s námi o své příběhy v komentářích pod článkem.

0 Shares
>
0 Shares
Share