Nejkreativnějším se prý člověk stává, když se jeho možnosti omezí na minimum. Zní to absurdně, že?
U mě ale, alespoň co se týče vaření, toto pravidlo vždy neomylně platí.
Až tehdy, když je nutné spotřebovat poslední kousek toho nebo tamtoho druhu zeleniny, nebo poslední den před nákupem, kdy už není moc z čeho vařit, vzniknou zajímavé kombinace, kterým bychom za normálních okolností ani nedali šanci.
Někdy je prostě třeba tu naši kreativitu trošičku přisolit.
Minule mi zbyla na oběd před velkým nákupem jen řepa a kousek pórku. Pouze díky tomu vznikla tato teplá, troufám si říct až nehorázně dobrá polévka, po které se v naší rodině jen zaprášilo (a to moji příbuzní většinou odmítají „příliš zdravé“ vaření).
A pozor, jsou tu další pozitiva. Tato polévka je nejen pokrmem, který zvládnete bleskově přichystat například po příchodu z práce, ale také skvělým, zimním jídlem, které zahřeje nejen teplotou ale i kořením.
Už jsem říkala jak je zdravá? 🙂
Takže, na dnešní gurmánský zážitek si připravíme:
(2 porce)
- 1 větší šalotku (ano, opravdu se chuťově liší od klasické žluté cibule, a ano, stojí za to ji kvůli tomuto receptu koupit)
- 2 střední červené řepy
- 2 malé brambůrky (nebo 1 střední)
- kousek chilli papričky
- olivový olej/ghí
- masala koření
- kousek pórku (plus kousek zelené části na ozdobu)
- 1 ančovičku (na ozdobu)
Postup:
- Šalotku a pórek očistíme a nakrajíme na malé kousky, kousíček chilli papričky také nadrobno nasekáme.
- V kastrůlku necháme rozpustit lžičku ghí (nebo olivového oleje) a šalotku, pórek i chilli papričku na něm krátce osmažíme.
- oloupeme brambory i červenou řepu, nakrájíme na kousky a přidáme do hrnce. Ještě chvíli krátce osmažíme společně s cibulkou, pórkem a chilli papričkou.
- Zalejeme horkou vodou (např. z rychlovarné konvice) a necháme na mírnějším ohni povařit do změknutí brambor i řepy.
- Poté vylejeme přebytečnou vodu tak, aby uvařená zelenina nebyla ponořená.
- Okořeníme špetkou masaly, pepřem a solí.
- Rozmixujeme tyčovým mixérem.
- Při podávání ozdobíme jemnými proužky pórku a ančovičkou.
Dobrou chuť přejí Had a Lama
O Ayurvedu jsem doslova zakopávala vlastně od té doby, co jsem se začala zajímat o zdravý životní styl. Jenže dál než k diagnostice své dóši jsem se nikdy nedostala. Zkrátka jsem nevěděla, co s tím dál. V průběhu let jsem ale k Ayurvedě začala mít čím dál blíž (asi i díky různým dietním směrům, které jsem vyzkoušela) a všechno tak nějak začalo zapadat. To byla ta chvíle, kdy jsem ji začala studovat hlouběji, odhodlaná z toho vytěžit co nejvíce praktických informací, které by usnadnili její pochopení a použití námi, běžnými, moderními lidmi.