Svadhjája aneb studium jako cesta sama k sobě

Svadhjája

Svadhjája je další nijámou Patanžaliho jógasúter, kterou se budeme dnes zabývat. V tomto momentě se dostáváme trošku na tenký led, protože tato nijáma bývá interpretována v různých významech. Nabízím tedy vysvětlení, které dává největší smysl mně osobně. Sepsala jsem osobní zkušenosti, jak jsem Svadhjáju do svého života zařadila já. Seznamte se s ní i vy! …

Přečíst celý článek

Sauča: čistota je půl zdraví

Sauča

Sauča je další poučkou, která vychází z Pataňdžaliho učení. Spadá do doporučení, kterými bychom se měli řídit, pokud skutečně chceme žít jógu. Tato nijáma nás učí důležitosti čistoty, a to nejen fyzické, ale také duševní. Co vše si pod tím představit? A jaké techniky k očistě těla v józe známe, se dozvíte v tomto článku. Ve …

Přečíst celý článek

Co je to Astéja a co znamená?

Astéja: nepřivlastňujme si, co nám není vlastní

Dnes si budeme povídat o další jámě Patandžaliho jógasúter, která nám přináší doporučení, jak přenést jógu jakožto fyzické cvičení z podložky do našeho života. Astéja nám představuje myšlenku, že bychom si neměli přivlastňovat nic, co nám není vlastní. Co to všechno znamená? A jak tuto jámu do svého života zařadit se dozvíte v tomto článku. …

Přečíst celý článek

Tapas: umění vůle a sebekázně

Tapas: umění vůle a sebekázně

Jóga nás učí naslouchat svému tělu. Nejen v ásanách bychom na sebe měli být hodní. V dnešním článku budeme mluvit o dalším doporučení dle jógové tradice. Tato Nijama v překladu znamená sebekázeň, odříkání, sebeovládání a nastavuje určitý režim naší jógové cestě. Řeč bude o Tapas. Dnešní článek bude oproti předchozím článkům o trochu jiný. Pokud …

Přečíst celý článek

Satja: umění žít v pravdě

Satja

Dostáváme se k dalšímu doporučení, jak do svého života skutečně zařadit jógu. V minulosti již vyšly články spadající do kategorie jógových jam a nijam. Bavili jsem se o Ahimse (nenásilí) a Santóše (vnitřní spokojenosti). Dnes se budeme věnovat neméně důležitému doporučení a to Satje. Satju bychom měli do svého život zařadit nejen, pokud se chceme …

Přečíst celý článek

Ahimsa, ve jménu nenásilí

Ahimsa, ve jménu nenásilí

Co to vlastně znamená Ahimsa? V přeneseném významu to znamená, že bychom se neměli dopouštět násilí. To zní poměrně jasně. Nikomu nebudeme ubližovat a ihned toto pravidlo, které spadá do jógových jam, dodržujeme. Ovšem dodržovat a žít v souladu s Ahimsou, může být někdy složitější, než se na první pohled zdá. Zahrnuje totiž i to, jak se vyjadřujeme …

Přečíst celý článek

Santóša neboli klíč k vnitřní spokojenosti

Santóša_neboli klíč k vnitřní spokojenosti

Asi každý z nás touží žít spokojený život. Jenže co pro vás znamená spokojený život? V čem spočívá? Co vytváří spokojenost v jednom, nemusí uspokojovat druhého. Zamysleme se na chvíli. Za čím se vlastně tak ženeme? Za lepší prací? Za vysněným vztahem? Toužíme po uznání druhých? Chceme být lepší, zdravější, krásnější? Proč po tom všem toužíme? Protože, si …

Přečíst celý článek

>