Oční jóga – spása pro unavené oči

Oči jsou pro fungování většiny z nás naprosto nezbytné. Ráno se díky nim můžeme bezpečně dostat do práce, za což ale nedostanou žádný vděk. Nejčastěji se tam posadíme na židli a osm hodin sledujeme obrazovku počítače. Pak se vydáme na cestu domů, kde na nás čeká večer u televize nebo dodělávání restů opět na počítači. Co si o tom všem myslí naše oči? Určitě to nebude nic pěkného.

Oko je choulostivý orgán, který dennodenně přetěžujeme. Není se tedy čemu divit, když nás trápí suchost očí, pálení, zarudlost, nebo se nám neustále zhoršuje zrak. Je to jako kdybyste si každý den vyšlápli na Sněžku a čekali, že si na to nohy zvyknou a nebudou vás bolet. Bohužel to tak není.

Ne že bych na tom já byla o moc lépe. Od rána do večera koukám do počítače a někdy ze samého soustředění zapomenu mrkat. A když zrovna nejsem nalepená u obrazovky, tak si čtu nebo vyrazím na procházku bez brýlí a celou dobu místo kochání se krajinou jenom mžourám. Je vám to povědomé? Tak si pojďme říct, jak tyto naše zlozvyky alespoň trochu kompenzovat pomocí oční jógy.

Černé unisexové dioptrické brýle

Meditace pro vaše oči

Oční jóga byla vymyšlena na přelomu devatenáctého a dvacátého století americkým lékařem W. H. Batesem. Jejím účelem je oči uvolnit, procvičit a zbavit je celodenního napětí a stresu. Je to prostě taková oční meditace.

Lze ji provádět doma nebo o pauze v práci. Důležité je cvičení dokončit a mít na něj klid. Můžete s ní například zakončit klasické jógové ásany, které si doma cvičíte pro vaše zdraví.

Základem je v podstatě procvičení očního svalstva a vazů. Koukáte se očima nahoru, dolů, šikmo a píšete s nimi jakoby tvary. Máte-li problémy se suchostí očí, doporučuji si před začátkem oči prokapat přírodními kapičkami do očí. Já mám jedno balení stále při ruce, protože občas nosím kontaktní čočky a mám panický strach z toho, že by čočka v oku začala zlobit (oční jóga se cvičí bez brýlí a bez čoček).

Jak cvičení přesně probíhá si můžete přečíst v tomto článku, kde je to pěkně a podrobně vysvětleno. Nebo se mrkněte na toto video z Youtube (slečna cvičí základní jógovou oční sestavu):

YouTube video

Pravidelné provádění cviků oddaluje stárnutí oka a tím pádem i nemoci s tím spojené. Pomáhá také proti zhoršování zrakových vad a zároveň zlepší vaši výkonnost v práci (svěží oči = lepší výkon). Já to zkoušela zatím dvakrát, takže vám tyto skvělé výsledky nemohu potvrdit.

Kam si zajít na oční jógu?

Oční jóga se samozřejmě necvičí v otevřených lekcích nebo kurzech v jógových studiích. Zaprvé by nikdo nevydržel hodinu kroužit očima a zadruhé se dá velice rychle naučit. Objevila jsem však seminář oční jógy, který podle mě není vůbec k zahození. Konal se 8. 11., ale nepochybně časem vypíší nový. Máte-li zájem, určitě jim napište a informujte se.

Já mám osobně podobné věci moc ráda. Kvůli oční józe si nemusíte nic kupovat. Jakmile se ji jednou naučíte, máte až do konce života po ruce pomocníka proti únavě očí zdarma. Co si myslíte o oční józe vy?

35 Shares
>
35 Shares
Share35