Quinoa.
Slyšíte to slovo poprvé? Možná ne a přesto si nejste moc jistí, jak ji použít.
Quinoa je obilovina, kterou můžete využít jak naslano tak i nasladko (například ji uvařit v mléce jako snídaňovou kaši). Tato obilovina pochází z Jižní Ameriky a její největší výhodou oproti ostatním obilovinám je její vysoký obsah rostlinných bílkovin. Dalšími výhodamy jsou vysoký obsah vitamínů a minerálů a také její vhodnost pro bezlepkovou dietu.
Většinou se snažím na tyto články vybírat recepty zajímavé a netradiční. Dnes to ale udělám jinak. (Udělám něco obyčejného a nudného 😀 – neeee, jen vtípek) Spousta z nás se snaží si do práce vařit nějaký zdravý oběd, nebo by aspoň ráda. Jenže nejsou nápady a zabere to docela dost času, že? No tentokrát vám ukážu svůj oblíbený a velice jednoduchý recept, který se skládá z quinoi a tepelně upravené zeleniny. Variace jsou ale nekonečné, můžete přidat nějaké to maso nebo sýr, pokud jíte, nebo klidně i tofu či další zeleninu, kterou doma najdete.
Tip: Chcete vyzkoušet něco hřejivého, zdravého a veganského? Uvařte si naši krémovou mrkvovou polévku se zázvorem!
Nejsložitější na tomto receptu bude asi práce s quinoou, pokud ji příliš neznáte. Není ale třeba se obávat, uvařit správně quinou není žádná velká věda.
Přesto, podrobný návod určitě neuškodí.
Množství quinoi je počítáno na 3-4 porce. Určitě ji uvařte najednou a potom stačí upéct nějakou zeleninu a vmíchat do quinoi, přidat quinou do salátu, v případě nouze jen nakrájet rajčata a bazalku a zamíchat s quinoou a obědy do práce jsou hotové.
P.S. při vaření na více dní je pro ušetření času klíčové vařit vše současně. Postup přípravy jsem proto sestavila v časové posloupnosti.
Na 2 porce (quinoa na 3-4 porce)
- 1 šálek quinoi
- 1 a 3/4 šálku vody
- sůl, pepř
- bylinky podle chuti
- chilli papričku
- česnek
- 2 hrsti baby špenátu
- 1 větší červenou řepu
- 1/2 brokolice
- ghee
- sezamová semínka na ozdobu
Postup:
- Nejdříve ze všeho si omyjeme červenou řepu, potřeme ji olivovým olejem, zabalíme do alobalu a pečeme do měkka v troubě rozehřáte na 200°C. Řepa změkne přibližně za 40 minut, podle velikosti.
- Teď si uvaříme quinou: dobře ji propláchneme pod tekoucí vodou a dáme společně s uvedeným množstvím vody do kastrůlku. Přivedeme k varu. Potom stáhneme plamen na minimum, přiklopíme pokličkou a necháme vařit dokud se voda nevsákne (10 – 15 minut)
- Mezitím si očistíme brokolici a dáme ji vařit v páře nebo ve vodě. To zabere asi 15 minut.
- Když quinoa vsákla všechnu vodu, sporák vypneme a mezi pokličku a hrnec dáme papírovou utěrku. Necháme ještě 5 minut odpočívat a potom promícháme.
- Rozdělíme quinou na 4 stejně velké porce. 2 upotřebíme hned a druhé 2 můžete spotřebovat na kaši nebo s jinou zeleninou jak jsem navrhovala různé varianty výše.
- Na pánvičce si rozpálíme ghee, přidáme na plátky nakrájený stroužek česneku a opékáme dozlatova. Snížíme plamen a přidáme špenát. Asi za 10 min se špenát scvrkne a změkne. Přidáme quinou, bylinky a nasekanou chilli papričku. Vše promícháme.
- Vyndáme z trouby řepu (pokud už je měkká), oloupeme a nakrájíme na kostičky. zamícháme do quinoi. Můžeme přidat ještě uvařenou brokolici (nebo si ji můžeme nechat na další porce), posypeme sezamovými semínky a pokapeme olivovým olejem.
O Ayurvedu jsem doslova zakopávala vlastně od té doby, co jsem se začala zajímat o zdravý životní styl. Jenže dál než k diagnostice své dóši jsem se nikdy nedostala. Zkrátka jsem nevěděla, co s tím dál. V průběhu let jsem ale k Ayurvedě začala mít čím dál blíž (asi i díky různým dietním směrům, které jsem vyzkoušela) a všechno tak nějak začalo zapadat. To byla ta chvíle, kdy jsem ji začala studovat hlouběji, odhodlaná z toho vytěžit co nejvíce praktických informací, které by usnadnili její pochopení a použití námi, běžnými, moderními lidmi.