„Haló, jóga je tady pro všechny.“ Přinášíme vám rozhovor se zakladatelkou Bikram Yoga v ČR, Terezou Bonnet-Šenkovou

Tereza  Bonnet-Šenková studovala pedagogiku tance na pražské AMU a současný tanec v Paříži. Jako jediná Češka tančila ve světovém pařížském kabaretu Moulin Rouge. Z důvodu předčasného opotřebování pohybového aparátu absolvovala výměnu kyčelního kloubu. Jako alternativní způsob rekonvalescence našla v Paříži Bikram yogu a přímo pod vedením Bikrama Choudhuryho se v Los Angeles vyškolila na certifikovaného lektora. V roce 2006 dovezla tuto původní formu Hatha jógy v teple do Prahy, kde v současné době vede dvě jediná studia Bikram Yoga Prague.Tereza každoročně po vzoru Indie pořádá národní šampionáty v józe a snaží se ji propagovat mezi dětmi, dorostenci, dospělými i seniory i jako sportovní disciplínu. Je předsedkyní technické komise pro International Yoga Sport Federation. Pravidelně zve do Prahy mentory, rozhodčí a mezinárodní šampiony světové úrovně. Tereza v současné době pracuje na zavedení jógy do školských zařízení a zprostředkování jógy jakožto ideální doplňkové metody fyzioterapie pro pooperační léčbu, rekonvalescenci a prevenci proti chronickým onemocněním. Bikram Yoga Tereza Bonnet-Šenková

Jak se to celé seběhlo?

Žila jsem v Paříži a věnovala se profesionální kariéře tanečnice v Moulin Rouge. Za čas to začalo hodně bolet. Musela jsem si nechat opravit rozbitou chrupavku v kyčlích. Bikram yoga pro mě byla ideálním způsobem rehabilitace, rekondičního cvičení a prostředkem, jak se dostat co nejrychleji zpátky na scénu. Potom už to šlo rychle. Nejdřív jsem v Paříži jen cvičila, poté jsem odjela studovat k Bikramovi, posléze jsem v Paříži učila a v roce 2006 jsme otevírali první studio v Praze na Národní.

Pamatujete si na den, kdy jste poprvé zaslechla spojení Bikram yoga? Tušila jste, že vám to doslova změní život? Dokázala byste ten den dnes popsat?

Ne, to jsem rozhodně netušila. Šla jsem tehdy cvičit, jen abych udělala kamarádce radost a samozřejmě jí dokázala, že nějaké jógové uspávací vyklidňování pro bolavého workoholika, jakým jsem byla, tedy rozhodně nebude. Zmýlila jsem se hned dvakrát. K uspávání nedošlo, naopak jsem se při posledním hlubším záklonu musela pořádně přemluvit, abych se nepozvracela, ale přitom hned po lekci mi bylo tak skvěle, že jsem si hned koupila podložku a už jsem se tehdy v Paříži od Bikram Yoga studia ani nehnula. Bylo to poprvé, co jsem dělala něco jen a jen pro sebe. Fyzicky a psychicky mi bylo dobře.

Dočetl jsem se o vás, že jako jediná v ČR máte licenci na výuku tradiční Bikram yogy. Můžete našim čtenářům popsat, jak kurz v Americe probíhal? Bylo skládání zkoušek těžké? Jaký je pan Bikram osobně? Nemáte nějakou historku „ze zákulisí“?

Licenci na výuku Bikram jogy má v Čechách dost lidí. Všichni moji instruktoři a ti, co se jeli školit přímo k Bikramovi. Já budu v Čechách ale jediná, vedle studia v Českých Budějovicích, která zůstala u původní zdrojové podoby. Neměla jsem potřebu to Bikamovi ani měnit ani vylepšovat pod záminkou individuálního přístupu ke klientovi. U nás ve studiích na Národní a na Pankráci to děláme opravdově, tak jak to spolu s doktory a se svým guru Bishnu Goshem Bikram před více než 40 lety Bikram sestavil.

Efekt, který získáte, není jen dočasný. Dostaví se velmi rychle, a jestliže vydržíte, je natrvalo. Školení u Bikrama se dalo přežít. Bylo hodně intenzivní po všech stránkách. A on je tak trochu šílenec :). Historek mám plno, ale sdílet je s někým, kdo tím neprošel, by mohlo znít docela vytržené z kontextu. Radši je nesdílím 😉

Bikram Yoga Prague

Jak často doporučujete vašim klientům na bikram jógu chodit a jak často cvičíte vy? Cvičíte i jiné styly jógy?

Často přirovnávám cvičení k čištění zubů. Jak často je dobré si čistit zuby? Jedná se o fyzickou a mentální hygienu, údržbu, jde o životní styl. Je třeba to dělat pravidelně v rámci vašich možností a ty přizpůsobovat vaší fyzické či mentální potřebě chodit cvičit. Všechno se v životě mění, frekvence s jakou chodíte taky. Jestliže začínáte, choďte prvních deset dní každý den, pak podle toho, zdali máte nějaký chronický problém. To musíte na začátku chodit co nejčastěji. Jestli je Bikram yoga pouze doplněk k jinému sportu, pak alespoň jednou týdně. Ale pravidelně. Sama cvičím vedle učení tak 4krát týdně, podle toho jestli tu jsem.

Je to to nejefektivnější a nejkomplexnější cvičení aerobního charakteru, bez aplikace vnějších sil či závaží, které vás udrží v perfektní kondici v jakémkoliv věku. Kdysi jsem odcvičila v Praze pár lekcí Ashtangy a Yaengar. Dnes, vedle normální Bikramovy série v teple, připravuji české a světové šampiony na soutěže v józe a ostatní hatha yoga polohy pro pokročilejší.

Vracíte se někdy k tanci ještě nebo ve vašem životě absolutně zvítězila jóga?

Vzhledem k tomu, že jsem po kompletní výměně kyčelního kloubu, jóga je pro mě tou jedinou bezpečnou aktivitou. Jsou to statické polohy v teple, i zjizvená pojivová tkáň má tendenci se hloubkově měnit. Má to hloubkový terapeutický dopad. Děláte všechno v absolutním spojení mysli a těla, vědomí a podvědomí, soustředíte se každým zákoutím vlastního těla a mysli, jste tam a teď. Když tomu tak není, je zle. Hlavně v mém případě. Tanec dnes už jen pro radost. O výkon už dávno nejde, protože už to prostě nejde. Kopat a švihat už nikdy nebudu.

Můžete prozradit, kdo je největší oblíbencem vašich klientů a jeho hodiny jsou skoro vždy plné?

To bych si pěkně naběhla 🙂 Mám skvělý tým instruktorů. Všichni učíme to stejné, ale každý jsme jiný, máme svoje charaktery a zkušenosti. Každý z mých instruktorů má své publikum, každý z našich klientů se ztotožní s někým jiným a to je na tom to perfektní.

Je něco, co vás odlišuje od konkurence? Když jsem pročítal materiály jógy, tak jsem narazil například na různé kurzy v ČR tzv. HOT jógy. Mohla byste popsat v čem je vaše bikram yoga jiná či lepší?

Máte na mysli ostatní jógové školy? To nás odlišuje teplo, při kterém se u nás cvičí. Jestli ale myslíte všechna ta studia hot jóg, které vyučují různě přizpůsobenou Bikramovou sérii? Odlišuje nás to, že my nemuseli teplotu snížit, vlhkost přizpůsobit, délku držení v polohách zkrátit. Prostě pod záminkou individuálního přístupu se platícímu klientovi zavděčit tak, aby se hlavně vrátil. My mu to nechali náročné, challengující a opravdové. Proto se vrací. Respektujeme danou formu poloh a přizpůsobujeme pouze hloubku. Takto se mění vaše tělo. Poloha zůstává. V momentě, kdy změníte formu polohy, poloha je pryč a vaše tělo ve stavu současném zůstává beze změn. Vaše neustále po komfortu pátrající mysl zůstává taky. Odhodlání, síla vůle, disciplína, trpělivost a víra jsou ty tam. Jinak ostatní školy jógy jako konkurenci v negativním slova smyslu nechápu. Je super, že si lidi mohou vybrat, co jim vyhovuje a svoje schopnosti prohlubovat.

Doporučila byste Bikram yogu i úplným začátečníkům, kteří se s jógou zatím vůbec nesetkali?

No jistě, Bikram yoga je metoda vyučování jógových poloh, která byla vědecky postavena tak, aby se dala předávat širokým vrstvám lidí nezávisle na jejich kondici, věku, zkušenostech a možnostech. Ty jsou jen dočasné. Když poprvé přijdete a nic vám nejde, nejde vám to jen prozatím! Není důležité, jestli dané polohy už děláte, nebo jste celí zkrácení, povadlí a bez energie. Nejdůležitější je, že jste vnímaví po psychické stránce a zaměříte se na proces, ne na cíl.

Předmětem jógy není strkání si nohy za krk, ale polohy a vaše tělo v nich. Jógová poloha je jen prostředek, který vás naučí soustředit se na přítomný okamžik. Dělat jógu znamená mít určitý životní styl, který vás učí soustředit se na zdokonalování každého detailu, kterým se zrovna zabýváte. No a někde se začít musí. Ať je to kdykoli a kdekoli, nikdy není pozdě.

Bikram Yoga Prague

Chodí k vám na hodiny muži? V jakém počtu? Obecně mi přijde, že muži v ČR mají oproti západu stále ve vztahu k józe co dohánět. Co si o tom myslíte?

S muži je to těžké. Přijde mi ale, že se to už začíná pomalu zlepšovat. Je pravda, že na rozdíl od zahraničí, kde trend „jsem muž a starám se o sebe“ frčí, čeští muži spíše vyšlou své ženské protějšky, protože předsudky diktují, jestliže nejsi duchovně osvícený, nadměrně pružný, či homosexuál, nemáš v jógovém studiu co dělat. O nás se ale už rozkřiklo, že když nejsi úplná „baba“ měl bys to přežít, a protože pánové mají rádi výzvy, přidají se ke svým kolegyním a manželkám a přijdou to zkusit. Najednou si uvědomí, že se cítí lépe, vypadají lépe a podávají lepší výkon v ostatních dynamických venkovních aktivitách, proto zůstávají. A často jsou to právě oni, kteří se stanou na józe závislí.

Zjistil jsem, že máte malou dceru. Bude po mamince mít ráda pohyb? Povedete ji k józe, až povyroste?

Myslím, že to nebude ani třeba. Děti ovlivňuje prostředí, ve kterém vyrůstají a Valentina se mnou od svých dvou týdnu trávila čas ve studiu a je zvyklá na to, že se kolem ní lidé staví na hlavu a na ruce, že chodí v miniaturních oblečcích a kape z nich pot. Je pro ni tedy normální zkoušet si to taky. Nedávno jsem ji přistihla, jak v parku učí o hodně staršího chlapečka, jak si sednout do lotosu. Loni jsme začali s lekcemi pro děti, a protože tam oba s manželem býváme, Valentina chodí cvičit. Je to přirozené, bere to jako hru.

Mohou děti využít všechny benefity jógy?

Cvičení jógy u dětí, a to třeba i ve školách, stejně jak je tomu v zahraničí, může pozitivně ovlivnit vývoj hyperaktivních dětí, zlepšit jejich schopnost soustředění se, nehledě na pozitivní výsledky v boji proti obezitě dětí.

Za jakým účelem jste založili občanské sdružení-Český sportovní klub (asociace) jógy a jaká je jeho hlavní myšlenka?

Cílem této neziskové jóga organizace-Českého sportovního klubu (asociace) jógy je spojit se s ostatními zeměmi, vytvořit mezinárodní jóga federaci a kvalifikovat jógu jako sportovní olympijskou disciplínu. Vycházíme z myšlenky, že zařazení jógy do sportovních disciplín celkově změní pohled na soutěživost a sport samotný. Zařazení jógy do kategorie sportu výrazně ovlivní pohled široké veřejnosti. Fyzický a mentální přínos jógy se tak stane známým a populárním pro děti, teenagery, ale i dospělé a seniory. Velkou propagátorkou této myšlenky v USA je Rajashree Choudhury. Na její popud byla v USA založena nezisková jóga ásana organizace (USA Yoga Federation), která zažádala v USA olympijský výbor o uznání jógy jako sportu.

Pro mnohé lidi se může zdát soutěžení v józe zvláštní?

Cílem organizování soutěží v józe, jak je tomu už stovky let v Indii, je propagovat jógu jako sportovní disciplínu a nikoliv jen duchovní záležitost pro osvícené a jógově vzdělané jedince. Cílem je podpořit lidi, kteří jógu už cvičí, aby skrze trénink a neustálé prohlubování jejich schopností, stejně jako tomu je ve sportu, inspirovali ke cvičení další, což výrazně zkvalitní životní styl a zdraví široké veřejnosti. Nejedná se o soutěž v jógových polohách jedince proti jedinci, ale jde o soutěž mezi naší myslí a egem. Tady je soutěž zdravá.

Proč jste se rozhodli pořádat šampionát na veřejném místě?

Myslíte, že dává smysl tahat dříví do lesa a prezentovat jógové polohy pouze jógové klientele? V dnešní konzumní společnosti dává naopak smysl jít inspirovat lidi, kteří nemají o existenci jógy ani tušení. Nebo o ní mají všechny ty předsudky. Pro nás je výzvou vysvléct naše šampiony na veřejném místě a jít ukázat lidem z masa a kostí, co zrovna nakupují, konzumují nebo telefonují, jejich odhodlání a schopnosti. Určitým způsobem říct: „Haló, jóga je tady pro všechny.“

Tereze moc děkujeme za inspirativní rozhovor a třeba se budete spolu s námi těšit na návštěvu teplem překypujícím lekcím Bikram Yoga Prague.

0 Shares
>
0 Shares
Share