Recenze – jaká je nejlepší podložka na jógu?

Podložka na jógu je nezbytnou výbavou každého jogína. Ať už jste začátečník nebo pokročilý, bez ní se jen těžko obejdete. Hodí se na cvičení, ale i na relaxace a meditace vleže. Pro jakou se rozhodnete? V následující recenzi podložek na jógu se dozvíte několik tipů, které vám pomohou s výběrem. Jádrem textu je hodnocení a srovnání 3 jóga matek, které považuji za opravdu kvalitní a spolehlivé.

S hledáním nejlepší podložky na jógu to není vůbec snadné. Na fotce vypadá většina z nich podobně. První, co byste měli vědět je, že se nevyplatí vybírat pouze podle vzhledu. Znám pár lidí, kteří v obchodě vesele sáhli po barevné podložce, aniž by se zajímali o další parametry.

To samé platí o květinových reliéfech nebo zábavných obalech. Ty nejlepší podložky na jógu nemusí být vůbec královny krásy, a přesto vám poslouží výborně.

Jak vybrat správnou podložku na jógu

Dnešní článek je, jak už nadpis napovídá, takovou malou recenzí na nejlepší jógovou podložku. Pokud vybíráte jógamatku a nevíte si rady, doporučuji si nejdřív přečíst něco o tom, jak vybrat správnou podložku na jógu.

V doporučeném článku se dozvíte, na jaký typ jógy se hodí jaká podložka. V našem ultimátním průvodci se dozvíte ale i spoustu dalších užitečných tipů a informací, které vám ušetří nejen čas, ale především peníze. Není nic horšího než špatná podložka na jógu. I když se vám bude líbit sebevíc, ale zvolíte model se špatnými vlastnostmi, je vám k ničemu.

Recenze podložky na jógu

Nakonec jsem se rozhodla psát o třech, protože jediná podložka nikdy nesplní očekávání všech. Už jenom proto, že začátečníci a pokročilí mají na funkce podložky naprosto jiné požadavky.

Barevná podložka z PVC Yogacentrum – jóga podložka pro začátečníky

Na začátek jsem vybrala podložku z PVC (dostupná ve více barvách než na obrázku 😊). To proto, že je vhodná pro začátečníky. Nestojí moc peněz, a navíc má přesně ty vlastnosti, které na začátku potřebujete. Ani z jedné strany totiž neklouže. Nemusíte se bát, že vám během cvičení ujede pod nohama. A navíc vám po ní nebudou klouzat zpocené ruce.

Díky tloušťce 4,5 mm vás nebudou tlačit kolena nebo lokty. Ásany tak budete provádět v mnohem větším pohodlí. Hodí se i pro jogíny s robustnější postavou – ty by totiž tenké podložky mohly trápit. S tloušťkou 4,5 mm ale budete jako v bavlnce.

Začátečníci si často nejsou jistí, jaký styl jógy je pro ně ten praví. Vše teprve objevují a postupně se oťukávají. Znám to, všichni jsme v tomto stádiu byli. 😊 Proto si myslím, že nemá moc cenu kupovat hned ze začátku podložku na určitý typ jógy. Třeba brzy zjistíte, že byste místo dynamické bikram raději zvolili nějaký klidnější typ, třeba jin jógu.

Tato podložka Yogacentrum z PVC materiálu  je naštěstí vhodná pro všechny typy jógy – díky tomu, že neklouže a má dostatečnou tloušťku, ji užijete na cokoliv. Dokonce i na pilates! Takže pokud jste hodně aktivní a rádi byste multifunkční kousek, tato podložka vám určitě udělá radost.

Ekologická podložka Asana – proti bolestem kloubů

Pokud jste se rozhodli pro klidnější typy jógy, doporučuji vám ekologickou podložku Asana. Je za dobrou cenu a z kvalitního materiálu. Její největší výhodou je silná tloušťka, a to 5 mm. Pokud vás tedy trápí bolavé klouby, je tou správnou volbou. Jde o univerzální podložku pro celou rodinu, na které díky její tloušťce mohou cvičit všichni – děti i babičky. Díky dostatečné opoře se hodí pro začátečníky i pokročilé.

Kromě jógy ji využijete i na relaxace a meditace vleže. Vysoká tloušťka zajistí maximální komfort během chvílích odpočinku a koncentrace. Nemusíte se bát, že vás za chvíli začne něco tlačit a odvádět tak vaši pozornost od relaxování.

Další výhodou této podložky je materiál, ze kterého je vyrobena. Tím je NBR pěna. Díky tomu je ideální pro ty z vás, kdo dbají na životní prostředí. NBR pěna je odolná, a navíc se snadno udržuje. Stačí ji strčit do pračky a je to, bude zase jako nová.

Jutová podložka – pro ty zkušenější z vás

 

Budete-li si procházet různé recenze na nejlepší jógové podložky, tak jutová bude ty ostatní drtivě porážet. Já s tím mohu jedině souhlasit. Doporučila bych jí všem, kromě začátečníků a lidí s bolavými koleny. Proč? Jutová podložka je přírodní, lehoučká a téměř nezničitelná.

Její povrch je ideální pro cvičení hot a bikram jógy. Spodní část podložky tvoří pouze přírodní guma (lépe tak přilne k podlaze) a vrchní směs přírodní gumy a juty (přírodní vlákno z jutovníku). Povrch je hrubší a poradí si i s pořádně zpocenými dlaněmi.

Podložka je vysoká 4 mm, velice pevná a dá se snadno prát v pračce. Já jsem se jí dlouho vyhýbala, dokud jsem na jaře nezačala chodit cvičit jógu na zahradu.

Podložka Asana je sice super, ale pro venkovní cvičení v parcích na trávě nebo třeba na pláži se prostě nehodí, protože se snadno poškodí o různé kamínky a klacíky. Naproti tomu jutová podložka je pro tyto účely ideální.jutová podložka na jógu

Jak vybrat podložku na jógu: Shrnutí a doporučení

Nakonec tu mám speciálně pro začátečníky shrnutí a několik doporučení k nákupu nové podložky:

 • Nekupujte nic, co je nižší než 4 mm (zbytečně byste se cítili otlačení)
 • Při nákupu online se nestyďte napsat do vybraného e-shopu a na podložku se pořádně vyptat – přeci jenom to není nákup za pár korun
 • Nenechte se zmást barvami, vzory ani sezónními slevami
 • Protiskluzová úprava je absolutní nutností
 • Novou podložku si schovávejte před malými dětmi a domácími mazlíčky – nevím proč, ale všichni mají nutkavou potřebu si do ní alespoň jednou kousnout

Doporučuji shlédnout také toto video, kde najdete několik šikovných tipů na to, jak vybrat podložku na jógu:

YouTube video

To je ode mě pro dnešek vše. Nákup podložky na jógu je tak trochu alchymie. Trocha úsilí při hledání se vám ale určitě vyplatí.

Co říkáte na mé favority? Máte s některou z nich zkušenosti a jakou podložku byste ostatním doporučili vy? Napište nám do komentářů.

 

0 Shares
 • Moc pěkně sepsaný článek. Dlouho jsem si pro sebe vybírala tu pravou, až to nakonec vyhrála od Floppy. Není to jednoduchý nákup, ale vyplatí se vybírat tu nejlepší pro vás. :o))

 • Mám tu zelenou Natural Eco také a je naprosto vynikající. Hned první den po rozvinutí na zem přišel můj kocour a líně se na ní protáhl, ten materiál ho nějak extra láká. No a doteď mám trochu gumy od těch drápů pryč, takže taky radím pečlivě skrývat před kočkama. 🙂

 • >
  0 Shares
  Share