Pryč s bolavými zády, raději rotujme páteří

Nevíte, jak se doma příjemně protáhnout a z pohodlí Vašeho domova? Mám pro Vás jednoduchý návod na lehkou rotaci zad a celého těla. Páteř nám drží celé tělo a je stromem těla, díky protahování, bude páteř uvolněná a Vy se budete cítit odpočatí a zrelaxovaní. Jelikož žijeme v době „sedavých“ zaměstnání, je důležité po práci vypnout a uvolnit tělo a mysl. 

První krok – pohodlně se posadit na podložku

Po rozbalení podložky si pohodlně sedneme, uvolníme ramena a nohy jemně natáhneme před sebe. Pomalu narovnáme záda, aby naše páteř byla rovná a pocitově vystupovala vzhůru.

Můžeme na pár dechů zavřít oči, soustředit se pouze na náš dech, jemné prodýchání cítíme po celé páteři. Uvědomíme si naše sedací kosti.

Druhý krok- začínáme s rotací

Když jsme prodýchaní a uvolnění, naše mysl už nechala všechny starosti za sebou. Můžeme se nyní soustředit na začátek naší rotace. Naši levou nožku krčíme a přesouváme za naše pravé koleno, u toho zvedáme do výšky naši pravou ruku. Pořád myslíme na svá záda, páteř je vytažená do výšky.

Pak naší pravou ručku pomalu přesouváme na levé koleno, trup nám jde lehce dopředu. Levá ruka se pozvolna přesouvá za naše záda.

Pozor- záda máme stále rovná, páteř je v protažení. Nyní jsme v naší první rotaci.

Hlavním bodem je nepřestávat dýchat. Pohled soustředíme na levé rameno. Cítíme plné uvolnění páteře. Naše páteř je teď jako mokrý hadr, když jej ždímáme.

 

Naše svaly kolem páteře se příjemně protahují a uvolňují, na pár dechů můžeme prodýchat. Poté se vrátíme zpět do původní polohy, kde uvolníme končetiny zpět před sebe. Ruce necháme lehce spadnout a připravíme se na rotaci v opačném pořadí.

Třetí krok- rotujeme na opačnou stranu

Nyní už víme, kam uložit nohy a ruce. Zavřeme oči a připravíme se spolu s naším dechem na rotaci na opačnou stranu těla.

 

Pokrčíme pravou nohu a přesouváme za naše levé koleno. Zároveň zvedáme  do výšky levou ručku a tu  přesouváme na naše pravé koleno. Stále dýcháme. Trup se nám přesouvá pozvolna dopředu a pravou ruku položíme za záda, lehce se opíráme o prsty, máme narovnanou páteř a pozici držíme břišními svaly a naším středem.

Nepřestáváme dýchat.

 

Tuto rotaci podle potřeby opakujeme tak, že měníme strany. Hlavním bodem je soustředit se na náš dech, vytahovat se z páteře do výšky a otevírat své srdce. Vždy rotaci provádíme do příjemné polohy, nikdy se zbytečně netlačíme a nepřepínáme do poloh, které jsou pro naše tělo nepříjemné.

Tip: Spoustu problémů se zády vyřešíte také tím, že je pořádně rozpohybujete. Zkuste to s pozicí kočky.

Naše záda, celá páteř je držícím bodem celého těla, měli bychom jí dopřát protažení, odpočinek a příjemnou relaxaci. Určitě doporučuji, Vaše záda Vám budou vděčná. Odpočinou si jak zádové svaly, tak i Vaše mysl. 

Přeji příjemné rotační protažení milí jogíni. Doufám, že Vám toto rotační cvičení přinese úlevu a uvolnění.

156 Shares
 • Ahojky,
  pěkný cvik, ale nezařazovala bych ho jako první po ránu a bez předchozího protažení ve stoje nebo v leže.
  Na bolavá záda se mi osvědčily i jemné úklony případně kroužení ve stoje a ve vzpažení. Samozřejmě jako prevence je cvičení ještě lepší.

  • Ahoj:)
   samozřejmě na záda je spousty dobrých cviků, já začala s mým oblíbeným, který se mi osvědčil.
   A každému vyhovuje něco jiného 🙂 Toto je hlavně na rotaci páteře, aby zůstala pružná:)

   Krásný den
   Veronika

 • >
  156 Shares
  Share156