Okouzlete zářivým úsměvem díky koření

V minulém článku jsme si řekli, jak si vyrobit super zdravou bio domácí zubní pastu, která rozzáří každý úsměv. Příroda nám nabízí ale daleko více možností, jak si vybělit chrup. Pro oslnivě bílé zuby nemusíte trpět v zubařském křesle nebo sedět hodinu pod lampou s modrým světlem. Samozřejmě můžete, ale není to tak trochu škoda, když jsou tu daleko jednodušší, levnější, zdravější a zábavnější způsoby? Jdeme na to!

Indové mají bílé zuby! Proč asi?

Jak to, že mají (skoro) všichni Indové tak nádherné zuby? Že by tak kontrastovaly s jejich snědou pletí a tmavými vlasy a jen vytvářely dojem zářivé bělosti? Kdepak! Koření! V tom to vězí. Hned vysvětlím. Co si vybavíte když se řekne „indická kuchyně“? Já osobně hned vidím spoustu žlutě obarvených omáček, kaší a rýže. Prostě úplně cítím chuť kari!

A jak žlutá směs koření souvisí s bílými zuby? Věřte, že velmi! Základní složkou kari je, jak vědí všechny správné kuchařky, kurkuma. Ta propůjčuje této směsi koření onu žlutou barvu a také výraznou chuť. A právě kurkuma bělí zuby a to přímo zázračně!

Kurkuma – Zlatá bohyně

kurkuma

Ale omezovat blahodárné účinky kurkumy na bělení zubů je dost krátkozraké. Kolegyně Dominika, která se, jak všichni dobře víme, zajímá o ayurvédu, by jistě dokázala hodiny vyprávět o této krásné rostlině. Já jsem ještě s ayurvédou neměla tu čest se seznámit, takže jsem hledala všude možně a byla jsem překvapená, co kurkuma všechno dokáže. Vlastně jsem došla k názoru, že je jen málo věcí, s kterými by si kurkuma neporadila! Vždyť kurkuma je považována za nejzdravější koření na světě!

Zlatá bohyně je jeden z možných překladů kurkumy. To už vypovídá o tom, jak mocná bylina to je. V ayurvédě je kurkuma velice ceněná jako přírodní antibiotikum, má antibakteriální a antivirové účinky. V ayurvédě se kurkuma využívá mimo jiné k nastolení správné funkce jater. Kurkuma také snižuje cholesterol a působí preventivně proti srdečním onemocněním a vůbec celkově zlepšuje imunitu organizmu. Mírně zvyšuje tvorbu žluči, čímž napomáhá štěpení a vstřebávání tuků. Také uvolňuje křeče a podporuje trávení. Nejen ženy jistě ocení, že kurkuma ochraňuje buňky proti stárnutí a navíc čistí pleť! 

Kurkuma se také používá na akutní poranění, jelikož stahuje ránu, zlepšuje hojení a čistí poškozenou tkáň a má tišící účinky. A je toho ještě mnohem víc: kurkuma pomáhá při artritidě, cukrovce, čistí krev a má antidepresivní účinky!

Kurkuma je doporučována především starším lidem, jelikož má blahodárný vliv na mozkovou činnost.

Ovšem pozor, kurkuma snižuje srážlivost krevních destiček, takže osoby užívající léky na ředění krve, by se měly tomuto koření vyhnout.

Jak vybělit zuby kurkumou

Indie
Ne každý Ind má krásné zuby. Ale většina snad ano! Autor: Zuzka Machálková

Z článku o tajemství zářivého úsměvu se mi stala óda na kurkumu, ale když ona je tak tak tak úžasná! 🙂

K samotnému bělení: není to nic složitého. Zkrátka si namočíte kartáček a naberete na něj kurkumu – ta je většinou k dostání v prášku, takže to není nic nemožného. A pak čistíte zuby, jak jste zvyklí a to zhruba 5 – 15 minut.

Varování č. 1: kurkuma bělí zuby, ale jinak všechno obarví na žluto! Opravdu všechno! Jakmile kápne na zem, na oblečení… máte o zábavu postaráno. Hlavně nenechte skvrnu zaschnout.

Varování č. 2: snažte se nevnímat tu chuť. Kurkuma je sice dobré koření, ale v takovéhle koncentraci je to síla. Ale zvyknete si, já si také zvykla. 🙂

Po bělení doporučuji ještě vyčistit chrup kokosovým olejem (použijte ho stejně jako pastu), který na sebe naváže žluté barvivo a vaše zuby budou dokonale bílé. Rozdíl poznáte už po několika aplikacích – pokud budete bělit každý den, myslím, že už za týden vaše okolí začne pátrat po jménu vašeho zubního hygienika!

Pokud vás zajímají i další alternativy chemie, přečtěte si něco o No Poo metodě.

Chutná vám kari? A co samotná kurkuma? Používáte ji? Napište mi komentář, podělte se o zážitky s bělením zubů!

Zuzka

Za fotografie z Indie děkuji Zuzce Machálkové.

15 Shares
  • Bělení kurkumou jsem objevila nedávno a už po pár čištění jsem poznala výsledek. Zkusím to ještě dočistit kokosovým olejem.

  • >
    15 Shares
    Share15