Pozice můstku pro klid a pohodu – Setu Bandhásana

Pozice můstku neboli Setu bandhásana není jen jednodušší variantou pozice kruhu (z hodin tělocviku známe jako „most“) neboli Čakrásany. V této pozici dochází k zapojení svalů pánevního dna i spodního břicha – perfektně si tedy vyzkoušíte, jak umíte ovládat Mula bandhu, Jalandara bandu, i Uddijána bandhu. Je toho ale daleko více, pojďme se na to podívat!

Vše v jednom

122MSDCF

Tato pozice je úžasná v tom, že spojuje mnoho pozitivních účinků. Posílíte v ní v podstatě celé tělo, ale je velice pohodlná, takže můžete v klidu relaxovat. Otevřením hrudníku načerpáte sebevědomí a rozproudíte energii a zároveň uvolníte svaly na krku, takže vás dost možná přestane bolet hlava! O spojení bolesti hlavy a ztuhlého krku víme všichni a přesto se najde tolik lidí, které tato bolest trápí. A přitom se stačí jen jednoduše protáhnout! 🙂

Pozice můstku je výborným způsobem, jak si narovnat záda po celém dni sezení nebo stání v práci. Kromě toho, že se obratle dostanou zase do správné pozice, posílíte také spodní břicho a svaly v oblasti beder. Tato pozice má blahodárné účinky také na pohlavní orgány, pomáhá při jejich poruchách. Měly by ji zařadit především ženy po porodu.

Setu bandhásana zmírňuje napětí, uvolňuje stres a rozpouští silné emoce. Myslím, že kdyby každý z nás alespoň jednou za den praktikoval tuto ásánu, bylo by na světě daleko veseleji. 🙂

Jak na to

  1. Lehněte si na záda do pozice mrtvoly a pokrčte nohy tak, aby se kotníky dostaly zhruba pod kolena. Zapojte Mula bandhu a Uddijána bandhu.
  2. Pomaličku odlepujte záda od podložky – nejprve se zvedá kostrč, potom bedra a hrudní část zad – je to taková vlnovka.
  3. Podsuňte ramena pod sebe, aby se tak dostal hrudník ještě trochu výš.
  4. Nakonec spojte ruce, dotýkat by se měly i dlaně, ale to je už trochu obtížnější varianta.
  5. V pozici se uvolněte a vnímejte každý sval, který právě pracuje.

Z pozice se dostanete opačným postupem – nejprve rozpleťte ruce, pak pokládejte hrudník, bedra a nakonec pánev. V leže ještě nechte ásánu doznít, nepospíchejte.

Kouzlo otevírání hrudníku

Často na lekcích při záklonových pozicích slýchám pokyny typu „otevíráme hrudník“ a „otevíráme srdeční oblast„. Když jsem s jógou začínala, moc jsem to nechápala. Složitě jsem se dostala do nějaké pozice, byla jsem ráda, že držím jakž takž rovná záda, napnuté lokty, koleno vytáčím ven, držím rovnováhu… a ještě si mám otevřít hrudník?! Jak?? Co to má vlastně znamenat? Vzpomínám, že mě rozesmála moje oblíbená lektorka power yogy Elena, když nás v pozici ryby upozornila, že se můžeme rozbrečet. Že se tak moc uvolňuje oblast srdce, že se můžou vyplavit silné emoce. Po této informaci jsem se začala o otevírání hrudníku zajímat více.

Po bližším prostudování jsem došla k názoru, že otevírání hrudníku je skvělý způsob, jak si dodat odvahu. Všimněte si jen, jak se cítíte, když se narovnáte, stáhnete ramena dozadu a dolů, pěkně zpříma se podíváte přímo před sebe a zhluboka se nadechnete. No není to skvělé! Člověk má hned pocit, že zvládne každou překážku, vyřeší každý problém. Zkrátka se nám zvedne sebevědomí! Ásány, při kterých se otevírá hrudník se doporučují zvláště trudomyslným jedincům, dnes bychom řekli introvertům. Pomáhají při depresích, protože zlepšují náladu.

Naproti tomu jsou tu i pozice, kdy se jakoby choulíme do sebe. Kdy se ohýbáme, skláníme hlavu. Tyto pozice zase zmírňují hněv, učí nás pokoře, podporují soustředění a zklidňují mysl. Ale o těch si povíme jindy.

Pozor na krk

DSC00477
Variace pro náročné. Všimněte si ale, jak se mi rozjíždí dlaně od sebe a poučte se z mé chyby. 🙂

Pokud máte potíže s krční páteří, tato pozice nejspíš nebude pro vás. Místo toho můžete zařadit jiné záklonové pozice, které ovšem nezatěžují krk. Doporučit vám mohu například pozici velblouda.

Pozici se také vyhněte, pokud máte podezření na kýlu, nebo zvýšenou činnost štítné žlázy.

Neklaďte na sebepříliš veliké nároky a respektujte svoje tělo, je to nejdokonalejší nástroj, který máte kdykoliv k dispozici. Uvědomte si, že pohyb není samozřejmostí, ale výsadou. Buďte za své tělo vděční každý den. 🙂

Zařazujete do své praxe pozici můstku? Napište do komentáře, jak se v této pozicic cítíte! 🙂 Já jsem si velice oblíbila všechny pozice, při kterých se otevírá oblast hrudníku, je to tak osvobozující!

Zuzka

Zdroj obrázků: archiv autora

0 Shares
>
0 Shares
Share