Pozice kobylky pro uvolnění páteře a třetí čakry

Potřebujete posílit zádové svaly a uvolnit páteř? Myslím, že každý z nás by měl udělat něco málo pro svá záda! S přibývajícími léty se nám naše úsilí vrátí, pojďme se podívat na jednoduchou pozici, pozici kobylky.

 V přirozenosti je krása

Dočetla jsem se, že pozice kobylky je první polohou, kterou v životě zaujmeme. Když položíme miminko na bříško, už v pár týdnech začne zvedat nožičky. Je to tedy naprosto přirozená pozice! Koneckonců většinu jógových pozic zaujímají děti úplně spontánně! 🙂

Šalabhásána působí pozitivně na třetí čakru, tedy na Manipúra čakru. Na fyzické úrovni je spojena s trávením. Pokud vás tedy bolí žaludek, nebo máte potíže s trávením, nejspíš třetí čakra nepracuje správně. Třetí čakra ovlivňuje také naší sebeúctu, praktikováním ásán, které tuto čakru podporují získáváme zdravé sebevědomí, zodpovědnost vůči svému životu a nadhled nad životem.

Úplná pozice kobylky je hodně náročná a vyžaduje hodně posílené svaly kolem páteře. Ve finále by totiž měly celé tělo držet právě tyto svaly a ostatní by měly být úplně uvolněné. Takže žádné propnuté špičky, zatnuté pěsti a obličej stažený napětím. Každá ásána má být nakonec pohodlná a relaxační.

Jak na pozici kobylky

pozice kobylky

Zkoušela jsem pozici kobylky mockrát a nikdy se mi nepovedla tak, jak bych chtěla. Byla jsem příliš zatnutá a vůbec se mi to nelíbilo. Pak jsem přišla na úžasnou hodinu jógy, kde jsme prováděli zjednodušenou verzi této pozice a naprosto mě to nadchlo. Proto jsem se rozhodla s vámi o tuto variaci podělit. Doufám, že si jí užijete tak, jako já. 🙂

Lehněte si na břicho a položte si bradu na podložku. POZOR! Nezvedat bradu! Takhle máte chráněnnou krční páteř proti zranění.

Dejte ruce v pěst a umístěte si je pod kyčle ukazováčky dolů. NEBO si ruce položte dlaněmi dolů a nasuňte je trochu pod tělo. Jde nám o to dostat ramena pod sebe.

Jednu nožku pokrčte v koleni a druhou na ní nasaďte. Uvolněte celé tělo a zůstaňte v pozici nejprve jen 5 nádechů a výdechů. Postupně můžete prodlužovat. Vystřídejte strany a pozorujte, jak se cítíte. 🙂

Uvolněte se

pozice kobylky

Každou náročnější pozici byste měli zařadit až ke konci své praxe, určitě se nepouštějte do záklonových pozic (kobylka, velbloud, most…) bez pořádé rozcvičky. Ve chvíli, kdy máte zahřáté svaly, protažené šlachy a uvolněné klouby, nehrozí většinou zranění. Musíte ale poslouchat své tělo a nepřehnat to. 🙂

Tip: Bolí vás záda a jste celí ztuhlí? Už dost! Zmeňte to s pozicí kočky.

Zároveň by vaše cvičení nemělo náročnou pozicí skončit. Proveďte vždy nějakou kompenzační pozici, ve které srovnáte tělo a ještě si chvíli zarelaxujte. Ideální po záklonových pozicích je pozice dítěte neboli balásána.

Jak se vám kobylka líbí? Znáte a praktikujete? Napište nám do komentáře, jak jsou na tom vaše záda. 🙂

Zuzka

Zdroj obrázků: archiv autora.

68 Shares
>
68 Shares
Share68