Pozice bohyně nejen pro ženy

Utkata konasana neboli pozice bohyně není určená jen ženám. Je totiž poměrně namáhavá, i když má tak krásný název. V této pozici posílíte své tělo i mysl. Řekla bych, že je to jógová verze dřepu, určitě má stejně efektivní účinky na formování postavy. Je to výzva! Tak do toho!

Jak na to

šipky znovu

Začněte v pozici hory: jednoduše si stoupněte rovně, mírně podsaďte pánev a dýchejte zhluboka. Ramena tlačte dozadu a dolů. Pak rozkročte nohy, špičky vytočte mírně ven. Pokud stojíte uprostřed podložky, vaše palce by měli směřovat do rohů. Pánev zůstává podsazená, takže se ani nepředkláníte, ani nezakláníte. Pak pokrčte kolena, měli byste je dostat nad kotníky, ale určitě ne dál! Stejně tak si musíte hlídat, aby se kolena nestáčela dovnitř. Na fotce níže vidíte, jak si můžete pomáhat rukama – jednoduše odtlačujte stehna do stran. Musíte si neustále vidět palce na obou nohách. Záda jsou stále rovná a ramena jsou dole.

Zdá se vám to snadné? Tak to vyzkoušejte! Moje zkušenost je taková, že kdykoliv srovnám záda, kolena se mi stočí dovnitř. Jakmile si to uvědomím a vrátím je tam, kde mají být, zjistím, že mám ramena nahoře. Když opravím ramena, ujedou mi kolena za kotníky a zakloním se, takže zase rovnám… Je to nekonečný příběh! Ale rozhodně to nevzdávejte, účinky této pozice za to stojí!

Detailní popis pozice najdete v článku Tádasána – základ všeho

Kolena, kolena, kolena

V této pozici jsou kolena v ohrožení. Pokud provádíte pozici správně, nemůže se vám nic stát (nesmíte spadnout nebo něco podobného!). Když ale necháte kolena stáčet k sobě nebo je pustíte až za kotníky, hrozí zranění. Kolena jsou velice citlivá a i když vás nebolí, musíte je chránit. Protože jakmile si zničíte kloub, už se to bude jen zhoršovat.

Nechci vás od této skvělé pozice odradit! I s citlivými koleny ji můžete provádět. Jen prosím respektujte své tělo. Protože jiné už nedostanete. Pečujte o něj stejně tak, jako pečujete o své děti, manželky, psa… protože vaše tělo vám všechno vrátí! I to dobré. 🙂

Výzva pro tělo i mysl

pozice bohyně

Tato pozice, podobně jako pozice prkna, zpevňuje celé tělo. Já ji zařazuji častěji do své jógové praxe před plavkovou sezónou, protože úžasně tvaruje zadek. 🙂 To poznáte během chvilky. Také musíte zapojit střed těla, jinak hned spadnete. A když připojíte ještě ruce, jako to vidíte na fotce, zpevníte si i paže!

Tato pozice je ale také balanční. Na to přijdete v okamžiku, kdy se narovnáte. Okamžitě se totiž začnete převažovat dozadu. Je to výzva i pro vaši mysl. V této pozici je toho tolik, na co musíte myslet, že vám nezůstane prostor na to, přemýšlet o nějakých nesmyslech, třeba o problémech v práci. Takže si krásně vyčistíte hlavu a odreagujete se.

Ještě přikládám instruktážní video, kterou všichni jistě znáte z naší 30 denní jógové výzvy.

Jak se vám pozice bohyně líbí? Znáte ji? A jak vám jde? Podělte se o své zkušenosti v komentáři pod článkem! 🙂 

Zuzka

Zdroje obrázků: archiv autora

60 Shares
>
60 Shares
Share60