Pozice blaženosti pro lepší spánek i sebevědomí

Nedávno jsem navštívila lekci power jógy, kde jsem dostala opravdu zabrat. Nejhorší bylo pálení stehenních svalů. Snažila jsem se prodýchávat a nesoustředit se na bolest, ačkoliv byly moje nohy na hranici samovznícení. Silou vůle jsem vydržela všechny ty mučící techniky. Konečně!

Po vší té dřině přišla relaxace a my byly vmanévrováni do úžasné pozice blaženosti. A já jsem se zamilovala. To bylo takové blaho! Pokud tuto restorativní pozici neznáte, seznamte se!

Supta Baddha Konasana neboli pozice blaženosti

DSC09391

Když jsem začala pátrat na internetu, k čemu vlastně tato pozice slouží, nestačila jsem se divit. Jako první na mě vyskočil článek o pozitivním vlivu praktikování jógy na sexuální prožitky. První z doporučovaných pozic byla právě pozice blaženosti. A proč?

  • při této pozici procvičujete svaly pánevního dna
  • uvolňujete kyčle
  • uvolňujete kolena
  • dochází k prokrvení celé pánve

Dámy, díky tomu je tato pozice vhodná i při bolestivé menstruaci. Za křeče v podbřišku totiž může nejčastěji nedostatečné prokrvení pánve.

To ovšem zdaleka není všechno. Tato pozice je doporučována při potížích se spánkem a při stavech úzkosti či ve stresu. Otevírání kyčlí, stejně tak jako otevírání hrudníku nám dodává sebevědomí. Intenzivnějšího otevření hrudníku docílíte použitím cihliček nebo polštáře, kterými si podepřete střed zad a hlavu.

Podle mého názoru je tato pozice skvělou alternativou k tradičně praktikované savasaně neboli mrtvole. Zvláště s polštářem pod zády se mi v ní relaxuje daleko lépe. Jak jste si asi všimli, na fotkách mám ruce pokaždé jinde. Je jen na vás, jestli se cítíte lépe s dlaněmi na kyčlích, nebo s rukama vedle těla a s dlaněmi obrácenými vzhůru. Já to střídám. Můžete také ruce spojit pod hlavou a nechat lokty padat do stran.

Jak na pozici blaženosti

Není to nic těžkého. Lehněte si na záda a přitáhněte nohy k tělu. Pak spojte chodidla k sobě a nechte kolena vlastní vahou padat do stran. Podle toho, jak jste protaženi, si můžete spojená chodidla posunout víc k trupu. Důležité je také myslet na hlavu – bradu přitáhněte ke hrudníku a temeno zatlačte do dálky. Tak se vám krásně prodlouží záda a uvolníte krční obratle.

To nejdůležitější, co byste měli v této pozici dělat, je jako vždy dýchání. Vědomě prodlužujte dech a upínejte na něj veškerou pozornost. Nenechte se rozptýlit myšlenkami, které na vás budou dotírat.

Jak dlouho v pozici setrvat? Dokud vám bude příjemná. Zhruba stejně dlouho jako v savasaně.

Tuto pozici můžete dovést ještě dál, pokud použijete pomůcky. O polštáři a cihličkách už jsme si řekli. Další maličkostí, která ale udělá velké zázraky, je opasek na jógu. Bohužel zatím opasek nevlastním, takže názornou ukázku nechám na Rebecce a jejím instruktážním videu.

[youtube id=“UoJqWIcIuWo“ align=“center“ mode=“normal“ autoplay=“no“ maxwidth=“1000″ grow=“no“]

Pokud si chcete opravdu zarelaxovat, položte si na čelo nahřátý polštářek naplněný pohankou, pšenicí či jiným zrním. Určitě tyto nahřívací miláčky znáte, pro mě jsou nepostradatelným pomocníkem při křečích v břiše. Navíc vám teplo na čele pomůže zatočit se zastydlou rýmou.

Tak jak se vám pozice blaženosti líbí? Znáte ji? Zkusíte ji? Napište mi komentář o vašich zkušenostech s touto pozici! 

Zuzka

Zdroj obrázků: archiv autorky

121 Shares
  • Skvělý článek.Jsme teď na dovolené a každý den večer my ženy cvičíme jógu,takže je jasné,
    že dnes přidáme pozici blaženosti.Zdravíme z Buchtova kopce a těšíme se na další články.

  • >
    121 Shares
    Share121