Populární jóga a nové styly jógy

Jóga je v dnešní době velmi populární. Přestože se jedná o učení tisíce let staré, ještě před pár desítkami let se našli lidé, kteří ani nevěděli, co jóga je. Přesto jde o nejrychleji rostoucí odvětví životního stylu v posledních letech. Jak tento trend jógu ovlivnil, jaké různé styly můžete vyzkoušet a co mají společného s původní jógou? Vše se dozvíte v našem článku.

Jógová studia můžete nalézt snad už v každém větším městě, krásné obrázky jógových ásan zaplavili sociální sítě a symboly s jógovou tématikou jsou stále více trendy. Přestože je jóga cestou sám k sobě, do svého nitra, je to také velký byznys. Zajímá vás, jaký má tento trend vliv na jógu a jaké nové styly se objevují? Vypsala jsem pro vás ty nejzajímavější.

Populární jóga a nové styly jógy

Všudypřítomná jóga

Jóga je velmi rychle se rozvíjející odvětví průmyslu a může s ní začít skutečně každý. V České republice už máme bezpočet jógových center, na internetu jsou dostupná různá jógová videa. Jóga proniká do škol, ale i do korporátních firem. Díky blahodárným účinkům na tělo, ale především na psychiku člověka, je stále více oblíbená.

Přestože jóga krásně uvolní a protáhne naše tělo, pokud nebereme v potaz i její podstatu, bude se vždy a pouze jednat o jakési fyzické cvičení. Bohužel se mi zdá, že řada lidí v dnešní době neprovádí jógu, ale stretching. Jóga se bez své filozofie neobejde. Proto bychom měli do svého života zařadit například jámy a nijámy. Jedná se o takové jógové desatero, které nás nabádá, jak se chovat sám k sobě i ke světu kolem.

Populární jóga a nové styly jógy

Jóga a její nové styly

Díky velké oblíbenosti a dobrému marketingu zaujala jóga i ty, kteří z ní chtějí vytěžit maximum. Začaly vznikat například nové styly, které s pravou podstatou jógy nejdou příliš dohromady, ba naopak jdou přímo proti ní. Nyní si představíme některé z nich a na konci si rozklíčujeme, proč právě tyto druhy jógy nejsou vhodné a kromě názvu s jógou nemají příliš společného.

Beer jóga

Nejedná se o úplnou novinku. Beer jóga vznikla už v roce v roce 2013 v Americe. Dále se rozšířila do dalších zemí, v Německu například vzniklo speciální studio zabývající se Beer jógou. Jak už název napovídá, cvičící popíjí pivo, zatímco praktikuje jednotlivé ásany. Na stejném principu funguje i Wine jóga, Coffee jóga aj.

Goat jóga

Tento specifický jógový styl vznikl okolo roku 2017. Jedná se o praktikování jógových ásan, do kterého jsou zapojeny i hospodářská zvířata, konkrétně malé kozy. Zatímco se praktikují jógové ásany, jste obklopeni malými kůzlaty, které vám mohou například i poskakovat na zádech.

Přestože se z mého pohledu nejedná o jógu, jde o velmi příjemnou a milou interakci s tímto zvířetem, kdy dochází k prohloubení vztahu k hospodářským zvířatům. Dalšími novodobými styly jógy je například Snake jóga nebo Karaoke jóga.

Výše zmíněné styly jógy se mohou jevit jako zábavné. Určitě nechci nic z toho odsuzovat, pouze poukázat na to, proč je z mého pohledu nejedná o vhodný způsob praktikování jógy. Proč? Stačí pouze jedno slovo a to je: Pratjáhára.

Populární jóga a nové styly jógy

Pratjáhára a co znamená?

Pratjáhára neboli stažení smyslů. Pratjáhára nás nabádá k odpoutání smyslů od smyslových vjemů. Konkrétně nás učí, jak směřovat naši pozornost dovnitř, protože právě tak můžeme zažít pravou podstatu jógy. Snažíme se tedy vědomě nereagovat na podměty, které k nám přicházejí skrze smysly. Tím, že se vědomě snažíme o stažení smyslů, se naše mysl stává klidnější, soustředěnější, a my se tak snáze dostáváme sami k sobě. Jóga by měla být jen a pouze o nás. Vědomým dechem a uvědoměním si našeho těla se dostáváme do přítomného okamžiku.

Velmi často lidé při józe intuitivně zavírají oči čili eliminují další vjem, který je v ten moment ruší, a díky tomu se snáze noří sami do sebe. Asi není nutné dodávat, jak může být protichůdné, když vám na zádech skáče rozjančené kůzle.

Populární jóga a nové styly jógy

Další nové styly jógy

Nechtěla bych ovšem házet všechny nově vznikající styly jógy do jednoho pytle. Vznikají i nové zajímavé styly jógy, které mohou být zajímavým zpestřením klasické jógové praxe.

Aero jóga

Jedná se o poměrně nový styl jógy, který u nás ještě není tak rozšířený. Létající jóga je víceméně klasická jóga, ovšem jednotlivé ásany jsou prováděny ve vzduchu. Zapotřebí je speciální měkký šátek, který je připevněn ke stropu. Tento styl jógy má za cíl nejen protáhnout tělo, ale probudit v účastnících i dětskou hravost a bezstarostnost. Aero jóga krásně uvolňujeme páteř a velké klouby.

Populární jóga a nové styly jógy

Nahá jóga

Řekla bych, že nahá jóga není žádnou novinkou. Řada lidí tento styl praktikuje, a ani jej nepovažuje za nikterak speciální. Novinkou ovšem jsou lekce Naked jógy, které nabízí některá jógová studia. Nahá jóga může být vynikajícím pomocníkem k přijetí vlastního těla. Je na každém, jestli si nahou jógu užije v poklidu svého domova, anebo jestli na ní vyrazí do studia.

Už jste někdy vyzkoušely některý z novějších stylů jógy? A který nejvíce překvapil vás?

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share