Podzimní vodopád jógy

Minulý víkend jsem si udělala výlet a zúčastnila se Yogafall festivalu v Ostravě, který pořádala Lenka Knag z ostravského studia Pranava jóga. Bylo to poměrně náročné, ale odjížděla jsem dokonale zrelaxovaná a uvolněná. Mimo to jsem také po delší době navštívila své rodné město.

Samotnému festivalu ještě předcházel páteční workshop Ashtanga yogy s francouzským lektorem Arnaudem Kancelem. Bylo to poměrně dlouhé, na úvod bylo asi hodinové povídání a potom už se šlo na samotnou praxi. Nějakou dobu jsme se zdrželi u správného dýchání, což pro mě nebylo vůbec jednoduché myslet na to i v samotných asánách. Pak jsme rozebírali dopodrobna jednotlivé asány i s názornými ukázkami, jak je to špatně a jak správně.

PhotoAK

V sobotu byl už samotný festival. Probíhal souběžně ve dvou sálech, takže účastníci měli na výběr, které lekce absolvují. Já osobně jsem dala přednost menšímu sálu, kde byly poněkud klidnější lekce např. Gentle flow, Spinal Yoga a nechyběla také Yoga Nidra, což je jógový odpočinek nebo chcete-li spánek. Opravdu zajímavou lekcí byla Jóga a Pilates se Silvou Krčmovou, kdy jsme se snažili provádět pozice správně z fyziologického hlediska. Bylo to úplně něco jiného, na co jsem byla zvyklá, hlídat si rozsah, správné postavení pánve, snažit se udržet klenbu chodidla a dlaně.

Pro mě byly stejně největším zážitkem lekce v neděli, kdy celý den byl věnován Jivamukti józe (další odvětví hatha yogy). První lekce byla s Lenkou Knag (ŚiváDeví). Na začátku jsme si chvíli povídali, mluvili o Bhagavadgítě a zpívali mantry ,,Om“ a další a také jeden verš právě ze zmíněné knihy. Hodně jsme se zaměřovali na správný dech Udžají po celou dobu lekce, protože ,,kde není dech, není život“. Samotná lekce byla velmi intenzivní a dynamická. Trvala více než dvě a půl hodiny, chvílemi jsme si připadala víc jako na bikram józe, protože jsme všichni začali topit.

YouTube video

Na poslední lekci za námi přijela Marti Procházková s nově nabitými vědomostmi až ze samotného NY. Už jsem u Marti byla na jednom workshopu Jivamukti yogy asi před rokem v Brně, takže jsem věděla moc dobře, na co se mám těšit. Ty dvě hodiny a půl utekly tak rychle, že bych si to klidně hned zopakovala. Marťa tu lekci umí vést naprosto perfektně, zábavně a s láskou. Co jsem na této lekci opravdu ocenila, byla asistence lektorky v pozicích.

1901266_10152838147624049_3563486512163234505_n

Celkově festival hodnotím velmi pozitivně, příští rok se určitě zúčastním znovu. Líbilo se mi, že na každé lekci se zpívala minimálně mantra ,,Om“ nebo Ra Ma Da Sa. A taky bych měla zmínit mula bandhu, což je pánevní, na které se kladl také velký důraz. Bylo to zase něco jiného, než s čím se setkáte normálně na józe, protože většina lekcí jógy, pokud nejdete přímo do studia zaměřeného na jógu, se blíží spíše k odvětví fitness. Co bych ještě zmínila? Po celou dobu bylo nachystané vynikající občerstvení, kde si přišli na chuť i vegani. Takže určitě si příště podobnou akci nenechte ujít.

0 Shares
>
0 Shares
Share