Plujeme jako rybka – Matsjásana

V dnešním článku vás naučím protahovací cvik/ásanu na záda a otevírání srdeční a krční oblasti. Naučíte se otevírat hrudník a nejen to, otevře se vám pomocí této ásany i mysl, srdce a podpoříte emocionální stabilitu.Tak pojďte s chutí vplout do rybky, neboli Matsjásany.

První krok – leh na podložku

Nejdříve si pohodlně lehneme na podložku, uvolníme celé tělo a jen si vychutnáme pocit, že tělo klesá do země.

Na pár dechů si zavřeme oči, necháme nohy rozpadnout do podložky. Ruce jsou dlaněmi vzhůru a zklidníme dech. Vychutnáme si pocit svobody a otevřenosti. Můžeme se usmát a poděkovat za vše příjemné kolem Nás.

Druhý krok – Připravíme  spodní část těla

V druhém kroku už můžeme otevřít oči a pomalu přeneseme pozornost na ruce a nohy. Nohy dáme k sobě a patičky dáme do flexe, jako kdybychom se opírali o pomyslnou zeď.

Třetí krok – Přepravíme i vrchní část těla

Ruce napneme dlaněmi dolů do podložky a přesuneme si je pod zadek. Tím pádem vrchní část leží na dlaních.

Čtvrtý krok – plujeme v rybě

V tomto kroku, už s nádechem vytlačujeme hrudník vzhůru a otvíráme celé srdce. Hlavu jemně zakloníme a zavřeme oči, ovšem se záklonem pozor. Každý se do záklonu dostává jak mu dovolí krční páteř a hlavně jak je to příjemné, nezapomínejme na hluboké nádechy a výdechy Vychutnáme si protažení zádových svalů a svalů kolem páteře.

Lopatky se snažíme tlačit k sobě a tím více otvíráme hrudník. Nyní jsme v Matsjásaně a vychutnáme si pozici. Hlavním bodem je nepřestávat dýchat. 

Poté můžeme opět uvolnit tělo a dát si jemnou relaxaci, abychom si odpočinuli. Celý proces můžeme opakovat tolikrát, kolikrát je nám to příjemné. Tato pozice nejen, že otevírá hrudník, ale také pozitivně působí při dýchacích obtížích.  Aktivně vytváří pružnější prostor pro srdce a plíce. Podporuje trávení a břišní orgány.

Přeji Vám krásné „rybičkové“ protažení milí jogíni. A jaké jsou Vaše zkušenosti s touto asánou?

Krásný den

Veronika

53 Shares
>
53 Shares
Share53