V tomto článku si detailněji představíme ásany, které krásně zpevňují střed těla. Pevný střed těla není jenom o krásně vyrýsovaných svalech na bříšku, která jistě každá z nás ocení. Je důležitý hlavně pro správné držení těla, ale také pro správné fungování orgánů v břiše. Díky józe a níže popsaným pozicím posilujeme i vnitřní svaly břicha. Představíme si pozice, které nenásilným způsobem tyto svaly posilují, a zároveň mají i celou řadu dalších pozitivních účinků na naše tělo.
Pozice kočky
Přecházíme na všechny čtyři do pozice Marjariasany. Máme dlaně pod rameny a kolena pod kyčlemi. Rovná záda a nepropadáme se v bedrech. Ramena táhneme od uší a máme krásně dlouhý krk.
Tip: Cítíte, že máte ztuhlá ramena? Zkuste cviky na uvolnění ramen!
Na posílení středu těla provedeme následující přitahování lokte ke koleni. Zanožíme jednu nohu a vytáhneme se dopředu za opačnou paží. Důležité je stále zhluboka dýchat a nepřenášet váhu pouze na jednu kyčel. S nádechem se vytahujeme za rukou a nohou. S výdechem přibližujeme koleno k lokti. Snažte se mít váhu stále rovnoměrně rozloženou jako v klasické pozici kočky. V této pozici pracujeme i na své rovnováze. Dáme si pozor, abychom rameno ruky, za kterou se vytahujeme, stále táhli od ucha.
Tip: Vyzkoušejte i další variace pozice kočky. Pomohou s bolavými zády.
Pes hlavou dolů
Odtlačujeme se od dlaní. Dejte si pozor na to, aby vám loketní jamky směřovaly k sobě. Ramena táhneme od uší a lopatky tlačíme k sobě. Máme aktivní hýžďové svaly, ale hýždě nejsou zaťaté. Pánev směřuje směrem k podložce a hrudník otevíráme dopředu.
Tato pozice posiluje a povzbuzuje celé tělo. Protahujeme zadní stranu nohou a celou páteř. Tato ásana také prokrvuje náš mozek. Více o tom, jak tato ásana Urdhva Mukha Svanasana působí na naše tělo, si můžete přečíst zde. S nádechem zanožíme jednu nohu a vyneseme jí vzhůru. Vytahujeme se skrz patu do dálky. S výdechem vedeme pokrčenou nohu mezi lokty. Nezapomínejme přitahování nohy, jak v pozici psa, tak v pozici kočky, provádět na obě dvě nohy.
Pozice hlubokého předklonu v roznožení
V pozici Prasarita Padottanasana uvolňujeme páteř a protahujeme dolní končetiny. Díky tomuto předklonu se prokrvuje mozek a dochází k uvolnění nervového systému. My si zde představíme variaci na posílení středu těla. Vytahujeme se dopředu za našimi pažemi. Máme rovná záda a pevný střed těla. Posilujeme nejen břišní svaly, ale i svaly na zádech. Snažíme se mít záda co nejvíce rovná a ramena táhneme od uší. Bříško je aktivní, pupík přitahujeme k páteři.
Obrácené prkno
Pozice Purvottanasana není tak často zařazována jako klasické prkno. Její účinky jsou však stejně tak prospěšné. Také je jedná o silovou ásanu, ve které posilujeme hlavně břišní svaly, svaly na pažích. Dáme si pozor, abychom nezatínali hýždě. Pohyb vychází hlavně z našeho aktivního středu těla. Loketní jamky směřují k sobě. Nezapomínáme dýchat. Pánev se snažíme protlačit co nejvíce vzhůru. Otevíráme hrudník, ale ramena tlačíme dolů. Pokud je nám to příjemné, můžeme provést i záklon hlavy, a uvolnit tak krční páteř.
Pozice Loďky
Ásana Navsana je skvělou pozicí pro zpevnění středu těla. Oceníte jistě i to, že se v ní rýsují břišní svaly. A protože v józe nezapojujeme jen povrchové svaly, ale i ty hloubkové, pozice pozitivně ovlivňuje i funkci orgánů v břiše.
Pozice loďky je zároveň i rovnovážnou pozicí. Balancujeme na našich sedacích kostech. Váha je na nich rovnoměrně rozložena. Po celou dobu udržujeme rovná záda. Jelikož se jedná o silovou pozici, dejte si pozor, abyste v ní nezadržovali dech. To je jev, který často přijde v souvislosti se zatnutím břicha. Snažíme se v pozici stále plynule dýchat. I zde provádíme plný jógový dech, který vedeme až do břicha.
Až si budete v pozici jistí, můžete vyzkoušet i její další variace a zapracovat i na šikmých břišních svalech. Nejprve jsou nohy pokrčené a poté se je snažíme napínat.
Jak jste na tom s praktikováním těchto ásan? Zařaďte je do své praxe a brzy uvidíte výsledky. Zpevňování středu těla může například ulevit i bolestem zad a má vliv i na správné držení těla.
Namasté
Dominika
Jóga je součástí mého života už několik let. Pamatuji si ten pocit, když jsem začala poprvé
praktikovat – jak jsem cítila, že je to přirozené a správné. Že to je to ono, co jsem pořád tak
hledala. Hledala jsem všude venku a díky ní jsem začala hledat uvnitř sama sebe. Jóga mě
učí. Učí mě být pokorná ve dnech, kdy všechno jde hladce, ale hlavně mě učí být vděčná ve
dnech ne tak úplně růžových. Zajímá mě nejen pro její blahodárné účinky na tělo, ale
především díky její filozofii a duchaplným myšlenkám.