Pevný střed je základ. Nejlepší jógové cviky pro pevné bříško

V tomto článku si detailněji představíme ásany, které krásně zpevňují střed těla. Pevný střed těla není jenom o krásně vyrýsovaných svalech na bříšku, která jistě každá z nás ocení. Je důležitý hlavně pro správné držení těla, ale také pro správné fungování orgánů v břiše. Díky józe a níže popsaným pozicím posilujeme i vnitřní svaly břicha. Představíme si pozice, které nenásilným způsobem tyto svaly posilují, a zároveň mají i celou řadu dalších pozitivních účinků na naše tělo.

Pozice kočky

Přecházíme na všechny čtyři do pozice Marjariasany. Máme dlaně pod rameny a kolena pod kyčlemi. Rovná záda a nepropadáme se v bedrech. Ramena táhneme od uší a máme krásně dlouhý krk.

Tip: Cítíte, že máte ztuhlá ramena? Zkuste cviky na uvolnění ramen!

Na posílení středu těla provedeme následující přitahování lokte ke koleni. Zanožíme jednu nohu a vytáhneme se dopředu za opačnou paží. Důležité je stále zhluboka dýchat a nepřenášet váhu pouze na jednu kyčel. S nádechem se vytahujeme za rukou a nohou. S výdechem přibližujeme koleno k lokti.  Snažte se mít váhu stále rovnoměrně rozloženou jako v klasické pozici kočky. V této pozici pracujeme i na své rovnováze. Dáme si pozor, abychom rameno ruky, za kterou se vytahujeme, stále táhli od ucha.

Pozice kočky

Tip: Vyzkoušejte i další variace pozice kočky. Pomohou s bolavými zády.

Pes hlavou dolů

Odtlačujeme se od dlaní. Dejte si pozor na to, aby vám loketní jamky směřovaly k sobě. Ramena táhneme od uší a lopatky tlačíme k sobě. Máme aktivní hýžďové svaly, ale hýždě nejsou zaťaté. Pánev směřuje směrem k podložce a hrudník otevíráme dopředu.

Tato pozice posiluje a povzbuzuje celé tělo. Protahujeme zadní stranu nohou a celou páteř. Tato ásana také prokrvuje náš mozek. Více o tom, jak tato ásana Urdhva Mukha Svanasana působí na naše tělo, si můžete přečíst zde. S nádechem zanožíme jednu nohu a vyneseme jí vzhůru. Vytahujeme se skrz patu do dálky. S výdechem vedeme pokrčenou nohu mezi lokty.  Nezapomínejme přitahování nohy, jak v pozici psa, tak v pozici kočky, provádět na obě dvě nohy.

Pes hlavou dolů

Pozice hlubokého předklonu v roznožení

V pozici Prasarita Padottanasana uvolňujeme páteř a protahujeme dolní končetiny. Díky tomuto předklonu se prokrvuje mozek a dochází k uvolnění nervového systému. My si zde představíme variaci na posílení středu těla. Vytahujeme se dopředu za našimi pažemi. Máme rovná záda a pevný střed těla. Posilujeme nejen břišní svaly, ale i svaly na zádech. Snažíme se mít záda co nejvíce rovná a ramena táhneme od uší. Bříško je aktivní, pupík přitahujeme k páteři.

Pozice hlubokého předklonu v roznožení

Obrácené prkno

Pozice Purvottanasana není tak často zařazována jako klasické prkno. Její účinky jsou však stejně tak prospěšné. Také je jedná o silovou ásanu, ve které posilujeme hlavně břišní svaly, svaly na pažích. Dáme si pozor, abychom nezatínali hýždě. Pohyb vychází hlavně z našeho aktivního středu těla. Loketní jamky směřují k sobě. Nezapomínáme dýchat. Pánev se snažíme protlačit co nejvíce vzhůru. Otevíráme hrudník, ale ramena tlačíme dolů. Pokud je nám to příjemné, můžeme provést i záklon hlavy, a uvolnit tak krční páteř.

Obrácené prkno

Pozice Loďky

Ásana Navsana je skvělou pozicí pro zpevnění středu těla. Oceníte jistě i to, že se v ní rýsují břišní svaly. A protože v józe nezapojujeme jen povrchové svaly, ale i ty hloubkové, pozice pozitivně ovlivňuje i funkci orgánů v břiše.

Pozice loďky je zároveň i rovnovážnou pozicí. Balancujeme na našich sedacích kostech. Váha je na nich rovnoměrně rozložena. Po celou dobu udržujeme rovná záda. Jelikož se jedná o silovou pozici, dejte si pozor, abyste v ní nezadržovali dech. To je jev, který často přijde v souvislosti se zatnutím břicha. Snažíme se v pozici stále plynule dýchat. I zde provádíme plný jógový dech, který vedeme až do břicha.

Až si budete v pozici jistí, můžete vyzkoušet i její další variace a zapracovat i na šikmých břišních svalech. Nejprve jsou nohy pokrčené a poté se je snažíme napínat.

Pozice Loďky

Jak jste na tom s praktikováním těchto ásan? Zařaďte je do své praxe a brzy uvidíte výsledky. Zpevňování středu těla může například ulevit i bolestem zad a má vliv i na správné držení těla.

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share