Naučte se udržet rovnováhu – Pada bandha

Rovnovážné pozice bývají často problémem nejen pro začátečníky. Známe to jistě všichni. Soustředíme se na jeden nehybný bod před sebou, snažíme se zpevnit celé tělo, ale stejně se kýváme, poskakujeme a nakonec padáme. Trvalo mi dlouho, než jsem zjistila, jak na to. Pojďme se podívat, jak ustát balanční pozice – s Pada bandhou!

Co je to Pada bandha?

pada bandha,jóga
Roztahování prstů můžete trénovat při nejrůznějších ásanách.

Dokonce i když „jen“ stojíme v pozici hory, měli bychom zapojovat bandhy. Už známe Mula bandhu a Hasta bandhu. Seznamte se nyní i s Pada bandhou! Pada znamená v sanskrtu noha a bandha, jak už víme, je zámek. Je to tedy zámek nohy, který bychom měli používat vždy, když při praktikování jógy položíme chodidla na zem. Tento zámek nám mimo jiné pomáhá udržet „balanc“ v rovnovážných pozicích, jelikož se opíráme o více bodů, máme i lepší základnu.

Ještě pro upřesnění: některé styly jógy se praktikují bez bandh, například dynamická jóga, která vychází z pohybů dítěte do jednoho roku života, žádné zámky nepoužívá.

Jak provést Pada bandhu?

pada bandha,jóga
Opravdu usilovně se snažím roztáhnout prsty od sebe. Není to jednoduché.

Postavte se úplně přirozeně na podložku, podívejte se, jak stojíte. Soustřeďte se na svoje chodidla. Kam přenášíte nejvíce váhy? V jaké pozici jsou vaše chodidla? Směřují špičky rovně dopředu, nebo se někam vytáčejí? Po takovém menším zkoumání nejspíš zjistíte, že váhu máte na patách.

A teď se pustíme do Pada bandhy:

  • Nejprve srovnáme chodidla – musí být paralelně vedle sebe – to určujeme podle malíkové hrany, ta musí být rovnoběžně s hranou podložky, jako kdybyste si položili podél vnější strany chodidel pravítka.
  • Potom odlepte prsty od země, zvedněte je co nejvíc nad podložku a roztáhněte je. Snažte se nadzvednout i malíčky. Ze začátku to může být těžké, ale dejte jim čas! 🙂
  • Takhle roztažené prsty položte na podložku a zatlačte do nich. Prsty by měly být nataženě a celou plochou by se měly opírat o podložku.
  • A nakonec ještě přeneste váhu trochu dopředu, paty se vám při tom neodlepí. Největší váhu byste měli cítit na prstech. Trochu se vám posune celé tělo dopředu, je to ale nepatrný pohyb. Měli byste mít pocit, že se od prstů odtlačujete, že se od nich vytahujete směrem vzhůru.

A teď si vzpomeňte, jak jste stáli na začátku. Doufám, že vidíte rozdíl a konečně se vám elegantně podařila nějaká zapeklitá rovnovážná pozice! 🙂

Pada bandha v praxi

pada bandha,jóga
Nejvíce váhy přeneste na prsty.

Tento postup se může zdát trochu zdlouhavý, ale časem přijdete na to, jak udělat Pada bandhu bleskově a aniž byste nad tím museli přemýšlet. Mně pomáhá, když si představím, že chci zabořit prsty do písku, nebo že chci něco zvednout nohou, třeba tužku. Je to vlastně stejný pohyb. Jediné, co mi dělá problém, je srovnat ty malíkové hrany. V mém případě to znamená, že mám špičky trochu stočené k sobě. Ale to vůbec nevadí, jen je to pro mě zatím nepřirozené.

Pada bandhu tedy použijte pokaždé, když se při lekci jógy dostanete do stoje. Díky této pevné základně se vám bude daleko lépe držet rovnováha i ve složitějších ásanách. Navíc si můžete představit, že z vašeho chodidla vycházejí kořeny, které vás drží na místě jako strom.

Samozřejmě pokaždé, když se snažíte udržet rovnováhu, je ve hře i spousta dalších faktorů. Nejznámějším fíglem je soustředit pohled do jednoho nehybného bodu někde ve výšce vašich očí. Velkou roli ale hraje také to, v jakém psychickém rozpoložení se právě nacházíte. Ti, kteří jsou vyrovnaní duševně, bývají stabilní i v balančních pozicích. Takže pokud máte pocit, že děláte všechno správně a stejně padáte, zeptejte se sami sebe, jestli je všechno v pořádku. Někdy si stačí problém jen uvědomit a pojmenovat a rázem se vše vyřeší. A v pozici stromu budete jako přikovaní k zemi! 🙂 Pada bandhu využijete i u dalších pozic, například malásany, jógového dřepu.

Tip: Vyzkoušejte také cvičení na janalandara bandu!

Jak vám jsou rovnovážné pozice? Padáte, nebo klidně zavřete oči? Napište mi do komentáře, jestli vám článek pomohl. 🙂

Zuzka

Zdroj fotografií: archiv autora.

85 Shares
>
85 Shares
Share85