Ozdravující voda – 3 jednoduché recepty dle ajurvédy

Ajurvéda je posvátným dědictvím starobylé Indie a je považována za jeden z  nejstarších léčebných systémů na světě. Jedná se o 5000 let staré umění léčit, které nás učí, jak udržovat náš život v rovnováze. Z principů ajurvédy vychází všechny ostatní tradice přírodního lékařství.

V ajurvédských textech je popsáno mnoho druhů vody a každá z nich má svou terapeutickou hodnotu stejně tak, jako jídlo. Voda představuje „soma“, vyživuje, ochlazuje, je spojena s lunární energií, pomáhá při trávení a vyvažuje. Když odchází z těla, detoxikuje celý organismus.

osvěžení

Největší přínosy vody pro naše tělo

 • Pomáhá odstranit únavu (Shramnashana)
 • Rozjasňuje pokožku
 • Zabraňuje zácpě
 • Zvyšuje vytrvalost
 • Pomáhá srdci zklidněním Sadhaky Pitty
 • Napomáhá trávení
 • Ochlazuje
 • Snadno se vstřebává
 • Dodává životní energii
 • Detoxikuje

Jak můžeme blahodárné účinky vody ještě zvýšit podle ajurvédy?

Někteří lidé mají suchou pokožku a neochvějnou žízeň, navzdory tomu, že pijí hodně vody. K tomu dochází, když je agni člověka nízké a mikrokanály (shrotas), které přenášejí vodu do buněk, jsou blokovány. Za účelem vyčištění těchto kanálů a zvýšení absorpce vlhkosti, se dle ajurvédy doporučuje vodu vařit, čímž vytvoříme tzv. terapeutickou-léčivou vodu nazvanou ushnodaka. Další metodou je po uvaření přidat k vodě ještě koření nebo byliny. A tyto super jednoduché recepty si dnes představíme.

Voda pro váš typ těla

Vata, pitta a kapha jsou tři základní charakteristické typy těla, a každý z nich potřebuje přijímat nejen jiné druhy potravin, ale také vyvážit rozdílné vnitřní dysbalance.

Nevíte, jaký jste typ? Mrkněte na článek s testem zde.

ajurvédská voda

Ozdravující voda pro typ Vata

Složení:
2 litry vody
3 velké listy čerstvé máty
½ čajové lžičky sušeného fenyklu
¼ čajové lžičky ibišku lékařského

Pokyny:
Vodu vařte po dobu 5 minut, sejměte z plamene, přidejte koření. Takto připravenou dejte do termosky a popíjejte teplou po celý den (ale ne horkou).

Ozdravující voda pro typ Pitta

Složení:
2 litry vody
¼ čajové lžičky sušeného fenyklu
2 sušené šípky
1 hřebíček

Pokyny:
Vodu vařte po dobu 5 minut, sejměte z plamene, přidejte koření. Takto připravenou uchovejte v termosce. Před pitím ji nalijte do šálku a nechte v létě vychladnout na pokojovou teplotu, v zimě může být mírně teplá.

voda se šípky

Ozdravující voda pro typ Kapha

Složení:
2 litry vody
3 velké listy čerstvé bazalky
2 tenké plátky čerstvého zázvoru
¼ čajové lžičky kmínu
½ čajové lžičky sušeného fenyklu

Postup:
Vodu vařte po dobu 5 minut, sejměte z plamene, přidejte koření. Takto připravenou dejte do termosky a popíjejte horkou či teplou po celý den.

Kolik je dost?

Kolik vody byste měli vypít závisí na vašem věku, váze, zaměstnání a pohybu, počasí, vaší stravě, hladině stresu a také typu těla. Teplé typy Pitta jsou většinou žíznivější než vodnaté typy Kapha. Osobnosti Vata mají zase častěji sklony k zácpě, mají suchou pokožku a potřebují proto pít vody více. Ideální je napít se ihned po probuzení a poté popíjet každých patnáct minut po celý den.

Budete překvapeni, jak něco tak jednoduché jako voda může zlepšit vaše zdraví. 😉

A jaký jste typ a co pomáhá k rovnováze vám? Podělte se s námi v diskuzi. 🙂

17 Shares
 • Zdravím Vás mohli by ste mi pomôct ešte s tym či som kapha.Som v znamený byk.Mám rád zimu ale aj leto.Dosť pijem vodu ale milujem aj čajíky a horúce polievky.Mám 47 rokov som muž.Musím neustale niečo robit hybat sa zametat byt umývat.Manželka mi vraví že neviem oddy hovat.A milujem pohyb cvičenie akekolvek.Ďakujem Vám.

 • >
  17 Shares
  Share17