Otvíráme třetí oko s jógou

Někdo ji může znát jako třetí oko nebo Ajna čakru. Vstup svého třetího oka najdete přímo mezi obočím, v kořeni nosu. Pokud po této přímce dojdete až do středu hlavy, tam je uloženo centrum intuice, náš šestý smysl, naše šestá čakra. Čakra která je takovým spojovatelem mezi potřebami osobnosti a potřebami duše.

Pokud čakra funguje správně, náš život i životní rozhodnutí jsou v rovnováze. Máme jasnou vizi, kterou naplňujeme a ve vlastním životě se neztrácíme. Zcela přijímáme odpovědnost za sebe sama a svá rozhodnutí. Naopak v momentě, kdy je tato čakra zablokovaná, rádi předáváme odpovědnost za sebe druhým lidem. V našem životě převládá zmatek a rovnováha je pro nás najednou cizím slovem.

Pojďte projasnit svůj život několik jednoduchými asanami, které zvládne každý a dívejte se na svět jinak!

Pokud chcete jejich účinek ještě prohloubit, spojte asanovou praxi s tou meditační a váš šestý smysl rozhodně nezůstane skrytý!

Hluboký předklon

www.yogaholick.cz

Chodidla odtáhněte na šířku boků a nohy nechte propnuté v kolenou.

Uchopte palce u nohou (ukazováčkem a prostředníčkem), a pokud nedosáhnete, uchopte zezadu kotníky, nebo lýtka.

Jemně vtáhněte břicho, stáhněte ramena od uší a lokty pokrčte do stran. Přibližujte břicho ke stehnům s výdechem. S dalším výdechem hrudník ke kolenům. Až s dalším výdechem hlavu níž k zemi a sedací kosti více k nebi.

Až když břicho i hrudník jsou přitisknuté k nohám úplně na těsno, pak přitáhneme i čelo k holením.

Je důležité pozici rozfázovat a nevynechat ani jednu část!

Nesnažte se dostat nejprve hlavu k nohám, ale skutečně začínejte od břicha. Až v momentě, kdy pocítíte svoje maximum, pak v pozici setrvejte. Zůstaňte nejprve 5-8 plných jógových dechů nebo si zvolte i meditační část a setrvejte po dobu 5-8 minut. Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, tuto pozici kompenzujte v rovném předklonu s kratší výdrží a opakováním.

Pozici rozpouštějte nejprve uvolněním rukou. Nechte je zcela vyvěsit k zemi. Páteř potom rolujte obratel po obratli vzhůru až do pozice hory ve stoje (detailní popis pozice hory najdete v článku Tádasána – základ všeho). Pokud ale máte chuť, můžete plynule přejít do rovného předklonu.

www.yogaholick.cz

Rovný předklon má omlazující a regenerující účinky, stejně jako předklon hluboký. Navíc ale krásně prohřejete i kyčle a to pouhým vlastním dechem.

Opět platí, že ramena stahujeme od uší směrem k lopatkám! Brada je mírně vystrčená vpřed a aktivně stahujeme břicho i pánevní dno.

Pokud s rovnými zády v předklonu nedosáhnete až na palce u nohou, můžete napnuté paže opřít o holeně. Účinky pozice zůstanou zachovány a vy máte jistotu, že ji provádíte správně.

Setrvejte v pozici po dobu 5-8 plných jógových dechů a postupně setrvání zvyšujte a na 5-8 minut. Koncentrujte svou pozornost na kořen nosu, na vstup vašeho třetího oka. Vizualizujte indigovou –  temně modrou až fialovou barvu a zpívejte nebo polohlasem opakujte aktivační mantru Óm.

V každé pozici dojděte do fáze, kdy zavřete oči a svůj pohled upřete přímo ke kořeni nosu. Můžete to zkoušet i s očima otevřenýma, ale pokud oči zavřete, okolí vás nebude rozptylovat a vy se budete dívat jen na to, co skutečně potřebuje vaši pozornost. A to je vaše nitro! Vaše nitro skrývá i vaši intuici, objevte ji a začněte ji důvěřovat. Naučte se jí naslouchat a následovat ji. Naučte se ji respektovat, a tím se naučíte respektovat sami sebe. Důvěřujte si!

www.yogaholick.cz

Pozice psa tváří dolů, tak ta je snad úplně nejvhodnější k praxi otvírání třetího oka. Je ale důležité provádět ji správně a zcela vědomě. Záda protáhněte a stejně tak nohy. Pokud nedokážete mít propnutá kolena, nevadí! Klidně je mírně pokrčte, nechte je ale stále od sebe na šířku boků a sedací kosti vysuňte mírně vzhůru. Paty naopak směrem k zemi. A pozor na krk, ten nesmí pociťovat žádné napětí – tok energie by byl v tomto místě přerušen a mimo zablokované čakry byste si mohli bloknout i krční páteř 🙂

Stabilní základna je důležitá, proto zkontrolujte, zda dlaně leží celou plochou na zemi a zda chodidla jsou vzájemně rovnoběžná.

Z pozice psa tváří dolů se snadno dostanete do pozice delfína – jen pokrčte lokty a opřete se o předloktí. Vše ostatní ale zachovejte.

Krev se vám krásně rozproudí po těle a třetí oko si vaši pozornost přitáhne samo. Vizualizujte indigovou barvu, zpívejte mantru Óm nebo si ji jen představujte a zpívejte v duchu. Dovolte jí, ať se rozezní a rezonuje celou vaší hlavou, ať vám klidně drkotají zuby! Dovolte si hluboký prožitek! Uvidíte, jak se nejasné věci uvnitř vás začnou pozvolna projasňovat.

Na závěr večerní jógové praxe vždy zařaďte i meditaci, při které si znovu projdete svůj uplynulý den. Roztřiďte zkušenosti na ty, které si ponesete dál a na ty, které už nepotřebujete – nechte je odejít a udělejte se uvnitř sebe místo a prostor.

Přeji krásné jógování 🙂

Magdalena, www.yogaholick.cz

46 Shares
>
46 Shares
Share46