…a od té doby už saláty nikdy nebyly jako dřív

Všichni se asi shodneme, že saláty jsou zdravé a prospěšné nejen ženám, které chtějí trochu zhubnout. Slyšíme o nich v doporučeních odborníků na zdravý životní styl.

Málokdo ale považuje salát za skutečnou pochoutku.

Samozřejmě najdou se mezi námi tací, kteří se můžou po zelenině utlouct, ale řekněme si otevřeně, že jich asi nebude moc. Většina lidí má k zelenině asi takový vztah, jako k zubaři – občas to neuškodí, ale jsme raději, když ho pak nějakou dobu nevidíme.

A to je přesně to, co bych chtěla změnit!

Kdo říká, že salát vás nemůže zasytit jako hlavní jídlo?

Kdo říká, že salát vám nemůže poskytnout dostatek energie?

Kdo říká, že si na salátu nemůžete pochutnat?

Kdo říká, že salát není zdravý? Moment…, o tomhle se asi nikdo nehádal 😀

Takže dejte vale předsudkům a s chutí do toho.
Jako hlavní ingredience dnes budete potřebovat otevřenou mysl a ze začátku ochotu obětovat trochu času přípravě.

Dressing (naprostá nezbytnost!)

Zapomeňte na klasickou kombinaci balzamiko – olivový olej, je to sice jednoduché, ale nijak vynalézavé, a za chvíli se vám to dost omrzí. Raději experimentujte, míchejte chutě, mixujte zeleninu s kořením.

Zkuste můj nejoblíbenější: olivový olej, česnek, chilli, med, zázvor, ocet, citronová šťáva, trocha pepře a soli, sezamová semínka a nať z jarní cibulky – výborná pálivo-sladká chuť má nádech exotiky a navíc povzbudí metabolismus.

Dresink na salát dle Hada a Lamy
Můj nejoblíbenější dressing na salát

Pečená zelenina

Rozhodně neprohloupíte, když hodíte některé druhy zeleniny do trouby, pokapete olivovým olejem a upečete do křupava. Dodá salátu úplně jinou chuť a budete se cítit více najezení, tzn. nebudete mít pocit nějakého „ošizení“.

pečená zelenina k salátu
Pečená zelenina se do salátu náramně hodí

Grains

Ať už se jedná o pohanku, kuskus, bulgur, quinou, jáhly nebo cokoliv dalšího, na co si vzpomenete, do salátu rozhodně patří. Dodají vám energii a salát bude ještě výživnější.

Hummus/pesto

Ano i zbytky hummusu nebo pesta ze včerejší večeře mohou najít v salátu své místo. Nebojte se chuťových kombinací (tip: pesto jde dobře s rajčaty!)

Ovoce

Možná vás to už napadlo, jen jste tu myšlenku odmávli s tím, že je to nesmysl. Není! Hrajte si! (tip: mango, rajčata, červená cibule – skvělá salsa)

Klíčky/avokádo

Další způsob, jak obohatit salát o další chutě a potřebné nutrienty (například klíčky alfaalfa dodají svěží nádech, zatímco avokádo zajistí krémovou chuť).

Zdravé bílkoviny

Vyberte si podle svých jídelních návyků tofu, ryby, kuře atd.

Ozdobení

I vizuální stránka hraje nemalou roli, nehledě na to, že posune váš salát do gurmánských výšin.
Osmažená cibulka, různá semínka, nori vločky.

Samozřejmě, že všechny tyto tipy neuplatníte najednou, ale zkuste popustit uzdu fantazii a přestaňte se dívat na salát jako na nutné zlo.
Takto nějak by mohl vypadat. A věřte mi – byl výborný.

10172681_10203595286551954_6415393821049682643_n
Salátek podle Dominiky z Had a Lama
0 Shares
>
0 Shares
Share