Zhubnu, začnu cvičit, budu jíst zdravě… kdo by to neznal.
Úderem Nového roku si plánujeme velkolepý seznam předsevzetí, ve snaze zlepšit náš život, ale většina z nás to vzdá dřív, než leden skončí. Každý majitel fitness centra vám jistě potvrdí, že v lednu rapidně stoupne vlna návštěvnosti a během února zase opadne.
Jak to udělat, aby to letos tentokrát vyšlo? Tady je pár tipů, jak zvýšit šanci na úspěch:
1. Uvědomte si, co doopravdy chcete
Na vašem seznamu předsevzetí například máte, že začnete běhat. Dejte si čas a popřemýšlejte, jestli opravdu běhat chcete. Jaký je váš záměr? Běhat nebo třeba jen být v kondici? Nebo zhubnout? Třeba tak zjistíte, že vás běhání vlastně ani tolik nebaví, jen se chcete cítit fit. Pokud je tedy vaším záměrem dobrá kondice, poohlédněte se po sportu, který by vás doopravdy bavil. Vyzkoušejte několik druhů a zůstaňte u toho, u kterého cítíte radost. Je tolik možností: mnoho druhů jógy, tanec, tenis, plavání…najděte si to svoje a půjde vám to mnohem snadněji.
2. Buďte realisté
Dávejte si jen ty cíle, u kterých víte, že je ve vašich silách je splnit. Když se budu držet příkladu s běháním… Pokud jste před tím pravidelně neběhali, nechtějte hned uběhnout maraton. Pro začátek úplně stačí, když třeba dvakrát týdně oběhnete blok.
Dali jste si za cíl pravidelně meditovat? Skvělý nápad, ale pokud začínáte, dejte si první týden třeba jen dvě minuty denně.
Menší cíle vás spíš povedou k úspěchu, než když to na začátku přestřelíte.
3. Plánujte
Co je psáno, to je dáno. Vezměte si diář a zapište si, čeho byste během následujících měsíců chtěli dosáhnout. Naplánujte a zapište si ty malé reálné cíle z předchozího bodu. Například, že každý měsíc zhubnete 2 kila. Nebo, že každý týden vypijete o jednu kávu méně. Pište si každý týden nebo měsíc vaše úspěchy do diáře a sledujte, jak se vám daří.
4. Za každý malý úspěch se odměňte
Radujte se z každého uběhnutého kilometru nebo shozeného kila a pokud se vám daří, udělejte si malou radost. Ovšem není úplně ideální oslavovat shození pěti kil zhltnutím smetanového zákusku, raději si třeba kupte něco hezkého na sebe.
5. Naplánujte si přesné termíny
Naplánujte si přesně dny na nově zvolenou aktivitu. Pokud chcete třeba začít posilovat, rovnou si napište do kalendáře dny v týdnu a čas, kdy budete do posilovny chodit. Zakoupení permanentky neodkládejte, není na co čekat.
6. Najděte si parťáka
Ve dvou se to lépe táhne. Pokud do toho s vámi půjde i kamarádka, bude to mnohem zábavnější a můžete se navzájem motivovat a povzbuzovat.
7. Dávejte si další šance
Když se nedaří, nevadí, nic se neděje. Začněte znovu.
Seznam si sepište, když jste v klidu a máte dobrou náladu. Jestli ho píšete 31. prosince za deset minut dvanáct a s nějakou tou deckou vína v krvi, nejspíš těžko vymyslíte něco smysluplného 🙂 Navíc není nutné fixovat se na prvního ledna, změnu můžeme udělat kdykoliv.
Vytvoříte si letos seznam předsevzetí?
A nebo si dáte předsevzetí, že si žádné dávat nebudete a naplno a bez výčitek si užijete celý následující rok?
Podělte se s námi o svých plánech v komentářích. A pokud je vaším letošním záměrem změna stravovacích návyků, vyzkoušejte naší 28 denní detox výzvu.
Jóga si mé srdce získala v roce 2009, kdy jsem se přihlásila na kurz tradiční jógy. Zde započala
cesta, která mě o několik let později přivedla na lektorský kurz hatha jógy. Na józe mě nejvíc
fascinuje ta pestrost. Je tolik různých stylů, kde si každý může vybrat podle toho, co
momentálně potřebuje. Během mých dvou těhotenství mi byla jemnou průvodkyní
gravidjóga, po porodu hatha jóga a dnes je moji velkou láskou jin jóga. Baví mě se dál
vzdělávat a objevovat, protože ta cesta zdaleka nekončí. Aktuálně vedu lekce hatha jógy,
gravidjógy, jógu pro maminky po porodu a přes léto paddleboard jógu.