Novoroční předsevzetí – 7 tipů jak je úspěšně dodržet

Zhubnu, začnu cvičit, budu jíst zdravě… kdo by to neznal.

Úderem Nového roku si plánujeme velkolepý seznam předsevzetí, ve snaze zlepšit náš život, ale většina z nás to vzdá dřív, než leden skončí. Každý majitel fitness centra vám jistě potvrdí, že v lednu rapidně stoupne vlna návštěvnosti a během února zase opadne.

Jak to udělat, aby to letos tentokrát vyšlo? Tady je pár tipů, jak zvýšit šanci na úspěch:

1. Uvědomte si, co doopravdy chcete

Na vašem seznamu předsevzetí například máte, že začnete běhat. Dejte si čas a popřemýšlejte, jestli opravdu běhat chcete. Jaký je váš záměr? Běhat nebo třeba jen být v kondici? Nebo zhubnout? Třeba tak zjistíte, že vás běhání vlastně ani tolik nebaví, jen se chcete cítit fit. Pokud je tedy vaším záměrem dobrá kondice, poohlédněte se po sportu, který by vás doopravdy bavil. Vyzkoušejte několik druhů a zůstaňte u toho, u kterého cítíte radost. Je tolik možností: mnoho druhů jógy, tanec, tenis, plavání…najděte si to svoje a půjde vám to mnohem snadněji.

tancování

2. Buďte realisté

Dávejte si jen ty cíle, u kterých víte, že je ve vašich silách je splnit. Když se budu držet příkladu s běháním… Pokud jste před tím pravidelně neběhali, nechtějte hned uběhnout maraton. Pro začátek úplně stačí, když třeba dvakrát týdně oběhnete blok.

Dali jste si za cíl pravidelně meditovat? Skvělý nápad, ale pokud začínáte, dejte si první týden třeba jen dvě minuty denně.

Menší cíle vás spíš povedou k úspěchu, než když to na začátku přestřelíte.

3. Plánujte

Co je psáno, to je dáno. Vezměte si diář a zapište si, čeho byste během následujících měsíců chtěli dosáhnout. Naplánujte a zapište si ty malé reálné cíle z předchozího bodu. Například, že každý měsíc zhubnete 2 kila. Nebo, že každý týden vypijete o jednu kávu méně. Pište si každý týden nebo měsíc vaše úspěchy do diáře a sledujte, jak se vám daří.

diář

4. Za každý malý úspěch se odměňte

Radujte se z každého uběhnutého kilometru nebo shozeného kila a pokud se vám daří, udělejte si malou radost. Ovšem není úplně ideální oslavovat shození pěti kil zhltnutím smetanového zákusku, raději si třeba kupte něco hezkého na sebe.

5. Naplánujte si přesné termíny

Naplánujte si přesně dny na nově zvolenou aktivitu. Pokud chcete třeba začít posilovat, rovnou si napište do kalendáře dny v týdnu a čas, kdy budete do posilovny chodit. Zakoupení permanentky neodkládejte, není na co čekat.

6. Najděte si parťáka

Ve dvou se to lépe táhne. Pokud do toho s vámi půjde i kamarádka, bude to mnohem zábavnější a můžete se navzájem motivovat a povzbuzovat.

7. Dávejte si další šance

Když se nedaří, nevadí, nic se neděje. Začněte znovu.

káva

Seznam si sepište, když jste v klidu a máte dobrou náladu. Jestli ho píšete 31. prosince za deset minut dvanáct a s nějakou tou deckou vína v krvi, nejspíš těžko vymyslíte něco smysluplného 🙂 Navíc není nutné fixovat se na prvního ledna, změnu můžeme udělat kdykoliv.

Vytvoříte si letos seznam předsevzetí?

A nebo si dáte předsevzetí, že si žádné dávat nebudete a naplno a bez výčitek si užijete celý následující rok?

Podělte se s námi o svých plánech v komentářích. A pokud je vaším letošním záměrem změna stravovacích návyků, vyzkoušejte naší 28 denní detox výzvu.

29 Shares
>
29 Shares
Share29