Nejsilnější zvyk, který vám obrátí život naruby

Když jsem přemýšlela, jak začít psát tento článek, jak ho vlastně uchopit, abych vám zprostředkovala ten úžasný pocit, kdy si navyknete na něco, co milujete a co zároveň upevňuje vaše zdraví a psychiku, něco, po čem se cítíte líp, živější, plni energie… no prostě jsem nemohla přijít na to, proč by to vlastně někdo nechápal, nedělal?! 😀 Vždyť cvičení jógy má jen a jen přínosy! Tak proč to někomu pořád dokola vysvětlovat, obhajovat? A pak jsem si vzpomněla na období mých začátků. Nebo období, kdy jsem procházela těžkými časy, byla jsem ztracená na své životní cestě a nevěděla jsem, co dál. V těchto obdobích se také stalo, že jsem se na jógu vykašlala, vykašlala jsem se vlastně na vše, jen jsem tak „přežívala“.

Ruku na srdce, taková období máme všichni. Nehledě na to, jak šťastné jsou naše Instagramové profily, jak moc se usmíváme při odpovědi na dotazy druhých, jak se máme, v životě každého z nás jsou krize, pády … a zase vzestupy. A co je v tomto období to nejtěžší? Najít motivaci. Ať už jen vstát z postele, jít do práce či dělat další „základní věci“, tak nedejbože dělat něco navíc, jako je třeba právě cvičení či meditace. Jenomže ono je to tak trochu začarovaný kruh. Když udržíme náš zvyk a motivaci, i když někdy možná trochu rutinně, udržíme také náš život tak nějak v chodu, ve „flow“.

A tak se dostávám (konečně :-D) k jádru a tématu dnešního článku. Pojďme si říct (či pro některé možná jen znovu připomenout), jak si udržet tuto motivaci a získat zvyk, který vám pomůže cítit se v pohodě a dobře jak na těle, tak na duši. A ten vám prostě změní život. 🙂

Krátce, něžně, v pohodě

Ano, i takovým způsobem jde cvičit jóga. Hodinové lekce jsou úžasné a já osobně je miluji a miluji i ten pocit, co přijde poté, kdy ze svého těla dostanu vše, jedu na 110% a jsem pak tak příjemně vyšťavená a nabitá energií zároveň. Ale. Ne vždy máme tolik času, ne vždy se nám tolik chce a představa dlouhé lekce je natolik odstrašující, že raději neděláme nic. Ale i krátká 10-20 minutová jóga, v pohodlí domova nebo třeba v práci v průběhu obědové přestávky, to vše se počítá a je to rozhodně lepší než nic.

Já když jsem příliš zaneprázdněná, nachlazená nebo strašlivě unavená, věnuji józe třeba 15 minut a udělám jen základní pozice na protažení těch částí těla, které zrovna protáhnout potřebují. Nebo si zacvičím Pozdrav slunci. V nemoci klidně můžete jen 10 minut ležet v Savasaně a uvidíte, že se poté budete cítit líp a návyk zůstane zachován. A o to přece jde! 😉

Pravidelný čas

Stanovte si čas, kdy budete cvičit jógu. Napište si to klidně do kalendáře, jako schůzku. Zní to jednoduše, že? Možná když nemáte děti nebo zvířata, práci, vlastně žijete jen u oceánu a vaší náplní života je meditovat a cvičit jógu.  :-)Mno, zní to jako sen, ale pro ty z vás, co žijí normální život (jako já) ví, že mnohdy je náročně stanovit si pevný čas.

U mě funguje vytváření nových, pozitivních návyků a asociací jako např. vytáhnu si karimatku ihned, jakmile dojdu z práce a zabouchnu za sebou dveře. Věřte, že jóga vám pomůže zrelaxovat se lépe, než ta láhev červeného na kterou jste si mysleli. 😀 Nebo si stanovte, že vstanete o půlhodiny dřív, než děti, a než začne všechen ten ranní chaos. Z domu byste také neodešli bez vyčištění zubů, že? Ve stejném duchu můžeme začít přizpůsobovat jógu našim každodenním zvyklostem.

Jóga není jen cvičení na karimatce

Jóga není jen cvičení ásán a pózy. Uvědomte si své hodnoty, které znáte z praktikování jógy a přeneste je do každodenního života. Jako například uvědomění si sama sebe, vděčnost, žití v přítomnosti a mnohé další. Takto povznesete své praktikování jógy na vyšší úroveň. Fyzické aspekty jógy jsou zde proto, aby vám pomohly naučit se trpělivosti, přijetí a vytrvalosti. Ustupte a zklidněte se, i když třeba spolupracovník obtěžuje s dalšími pracovními záležitostmi, manžel nevynesl koš nebo vám ujede autobus za chladného vlhkého večera. Zamyslete se na moment dřív, než řeknete něco negativního či špatného. Nezapomeňte, že jóga vás také naučila dýchat a zklidňovat váš nervový systém. Využijte toho v každodenním životě.

Inspirujte sama sebe

Je dobré se inspirovat také sám ve svém vlastním životě, či se nechat inspirovat druhými. Tím, že čtete tento článek už to vlastně děláte! Trávíte čas přemýšlením nad jógou, učením se nových věcí o józe, jóga je stále víc součástí vašeho života. A tím vzniká zvyk.

Já osobně ráda sleduji různé instagramové profily zajímavých jogínek, meditačních stránek apod. Potom přijdu domů a chci si tu danou věc vyzkoušet! Anebo sleduji stránky krásných bytových doplňků, a i když jóga nejde ruku v ruce s konzumním způsobem života, někdy je přece jen hezké koupit si něco nového na sebe na cvičení nebo novou svíčku do meditační místnosti. I o tom je zvyk a přijetí jógy do života. 😉

Věřím, že většina z vás má jógu již pevně zakořeněnou ve svém životě, a tak tyto „rady“ ani nepotřebuje. Těm ostatním z vás jsem možná trošku nastínila, či připomněla, jak jednoduchými praktikami učinit jógu součástí života. Pro všechny z vás mám ale jeden závěrečný tip. Vždy a za každé situaci poslouchejte své tělo a duši. A pokud všemi póry cítíte, že dnes není ten správný den pro jógu, tak prostě není. Můžete chvíli meditovat, prodýchat se, ale také můžete dělat cokoliv jiného, co nemá s jógou nic společného, ale přináší vám radost. I to je v pořádku. Takže klidně čtěte, jděte na procházku nebo si pusťte milý film. Nejdůležitější ze všeho nakonec je, aby jste se cítili dobře a spokojeně, ne? 🙂

139 Shares
>
139 Shares
Share139