Nahá jóga – úžasná nebo šílená?

Tento víkend jsem si k mému zděšení připadala oficiálně dospělá. Proč až teď? Do této doby jsem se stále držela představy, že lidé v mém okolí ještě studují, a tak i já mám na vše dost času. Jsem prostě jen dívka, která ač pracuje, nebydlí s rodiči a kolej opustila již dávno, je pořád ještě dost mladá na cokoliv. Jenže jak jsem si tak doma psala své texty a trávila tak většinu svého času, něco mi uniklo. Jsem úplně poslední z kruhu mých kamarádek, kdo si tohle o sobě myslí.

Uvědomila jsem si to na té nejnudnější dámské jízdě, jakou jsem v životě zažila. Minulou sobotu jsem se vydala na sešlost těch několika málo vrstevnic, se kterými jsem se tady v Olomouci spřátelila. Byla to naprostá katastrofa. Mluvily jen o plánech do budoucna. Malovaly si, jak bude vypadat jejich dům, svatba, dokonce jedna z nich vyprávěla o porodu do vody svého ještě ani nepočatého potomka.

Já jsem na rozdíl od nich neměla pocit, že vše co dělám, musí nutně směřovat k jednomu jedinému cíli a tím je založit rodinu.

A pak přišla ta otázka

Při klasickém kolečku, kdy se zjišťuje, co teď vlastně děláte, došla řada bohužel i na mě. “Takže Týno, co ty teď vlastně pořád děláš v té své noře?“ Přesně tak – v té mé noře. Nadechla jsem se a řekla, že se vlastně od minule nic moc nezměnilo. Pak mi ale svitlo a dodala jsem informaci o tom, jak teď chodím na jógu. V tu chvíli Katka, jedna z mých nejméně oblíbených známých, vykřikla. “Já miluju jógu, od té doby, co bydlím v Brně, chodím třikrát týdně a ještě nikdy jsem neměla pevnější ruce.“

A tak to začalo. Naše nekonečná debata o józe, ve které se všechny její účastnice postupně rozhodly, že musí také určitě začít chodit třikrát týdně. To je typický jev, který se vždy objeví při setkání více žen najednou. Jedna z nich někam chodí, díky tomu vypadá líp a tak tam začnou pro jistotu chodit všechny. Po pár hodinách je to omrzí a často to končí tak, že tam přestane chodit i ta, co je k tomu přivedla. Tak už to prostě je.

foto: instagram Heidi Williams

Nahá jóga je prý osvobozující

Ke konci naší jógové debaty se nám Katka svěřila s tím, že před nedávnem navštívila také brněnský kurz nahé jógy. Tato informace mě nečekaně probrala. Já už jsem o tomto druhu jógy samozřejmě slyšela. Nikdy mě ale nenapadlo, že potkám někoho, kdo by se tam opravdu rozhodl jít.

O nahé józe jsem si přečetla pár článků a všechny hlásaly to samé. Nahá jóga je osvobozující úžasná činnost, která především ženám pomáhá vnímat vlastní tělo v lepším světle. Navíc člověk ušetří za oblečení na jógu, protože mu opravdu stačí jen ta podložka a možná ještě gumička do vlasů. To je nepochybně moc pěkné. Nic to ale nemění na faktu, že mě jen pomyšlení na to, jak jsem zavřená v místnosti s cizími nahými lidmi, pěkně děsí.

Neuměla jsem si ani vzdáleně představit samu sebe, jak vesele odhodím svršky a zacvičím si jógu, jakoby se nechumelilo. Ne naopak, jsem si jistá, že by mě můj vrozený stud zastavil už v šatně.

Jaké to tedy je?

Tak jsem se tedy začala Katky vyptávat. Jaké to vlastně je, kdo tam chodí a jestli se jí nestalo, že by jí tam někdo nějak podezřele pozoroval. Ta mi odpověděla, že to vůbec není tak hrozné, jak si nejspíš teď všechny představujeme. Je to trochu jako na nuda pláži – každý si hledí svého. To ovšem já nemohu posoudit, protože nuda pláž je jedno z dalších míst, kam nikdy nevkročím.

Prý to pro ni bylo nejtěžší hned ze začátku. Ale někteří tam chodí pravidelně a díky jejich přirozenému přístupu k lidské nahotě to bylo o dost jednodušší. Když se začala cvičit jóga, tak jí prý opustil předešlý nepříjemný pocit a vnímala jen sama sebe. Taky mi s pobavením řekla, že to opravdu není místo, kde by člověk potkal nějakého perverzního okukovače.

Chodí tam nejčastěji lidé mezi dvaceti až padesáti lety. Konkrétně na její hodině byly asi dva páry a jedna starší paní. Ti chodí pravidelně. Zbytek byli mladší lidé do třiceti let, které tam stejně jako Katku, přivedla vlastní zvědavost.

Účinky nahé jógy

Jsme zvyklí většinu svého času trávit schovaní pod vrstvami oblečení a možná určitým způsobem trochu ztrácíme spojení s vlastním tělem. Nahá jóga se zaměřuje právě na tohle – na vnímání svého těla v jeho nejpřirozenější formě. Ze začátku to je asi trochu (dost) nezvyklé. Opakované cvičení nahé jógy (nebo třeba jen „nahá meditace“) ale může pomoct zlepšit vlastní „body image“, můžete se díky ní přestat se za své tělo stydět a přestat na něm hledat jen samé nedostatky. Zvýšíte si tak sebevědomí a začnete si svého těla více vážit.

Vzhledem k tomu, že během nahé jógy neexistuje hranice mezi vaším tělem a prostředím okolo vás, můžete se snadněji dostat do spojení s vaší myslí a získat ze cvičení hlubší duchovní zážitek.

Co jsem si z toho odnesla?

Nahá jóga má určitě mnoho pozitivních účinků. Osobně jsem ale zatím naprosto spokojená s jógou “oblečenou“. Pokud si budu chtít někdy zacvičit jógu nahá, vyzkouším to doma se zataženými závěsy.

Každopádně Katka tvrdí, že se na nahou jógu určitě zase vydá. Prý si pak celý týden připadala tak podivně přitažlivě. Když to řekla, vzpomněla jsem si sama na sebe, jak jsem si jednou zakoupila masáž celého těla. Po zbytek dne jsem pak byla jakoby nabitá sebevědomím. Možná, že vyznavači nahoty přeci jen vědí, proč je dobré čas od času odhalit světu vlastní tělo.

20 Shares
  • Zaujala mne nahá jóga,proto by mne zajímalo,zda je jen v Brně,nebo je její možnost i třeba v Kolíně,nebo Kutné Hoře

  • Kdepak v místnosti. Venku na večerním letním sluníčku na trávníku je to úplně nejbáječnější. Prostě spojíte tu nuda pláž s jógou. Lidé okolo vám časem vůbec nebudou vadit a ani vy jim. To jste už v takovém klidu, že vás nerozhodí fakt vůbec nic. Jen vy a daleký obzor se sluncem. Troufnete si?

  • >
    20 Shares
    Share20