Mýdlové ořechy na mytí vlasů? Lepší než šampón!

Není to tak dlouho, co jste si tu mohli přečíst článek o mytí vlasů moukou. Teď jsem objevila další skvělý způsob, jak se zbavit chemie v koupelně. Mýdlové ořechy! Možná je už znáte jako alternativu k pracím práškům, ale zkoušeli jste je použít na vlasy? Já ano! Zkuste to také!

Vše v jednom z Indie

mydlove orechy

Mýdlové ořechy nejsou vlastně tak úplně ořechy. Jedná se jen o slupku ořechu, jádro se nedá použít ani k jídlu ani k praní. Ořechy se opatrně rozlousknou a slupka se usuší. Tak jako známá mydlice lékařská obsahují saponin, který funguje jako mýdlo.

Když jsem hledala nějaké informace o této metodě mytí vlasů, našla jsem převážně články, které doporučují mýdlové ořechy jako alternativu k pracím práškům. Jednoduše vezmete pár ořechů, dáte je do bavlněného sáčku a šoupnete je do bubnu pračky. Zároveň jsem našla i články, které se mi snažily použití mýdlových ořechů vymluvit. Prý nefungují, prádlo není vyprané, vlasy nejsou umyté… Faktem je, že mýdlové ořechy používaly (nejen) indické ženy na vyčištění téměř všeho, od prádla po vlasy. Tak na tom nejspíš něco bude!

Dalším faktem je, že mám po použití mýdlových ořechů opravdu krásně umyté vlasy. Mýdlové ořechy mě zatím ze všech metod, které jsem v rámci no-poo (metoda mytí vlasů bez šampónu) zkoušela, nejvíce nadchly. Mám z vlasů velmi dobrý pocit, jsou hebké, lesklé, nadýchané a díky bylinkám krásně voní. 🙂

Krok za krokem ke krásným vlasům

mydlove orechy

Popíšu vám teď postup, který při mytí vlasů používám já. Věřím, že existuje spoustu jiných možností, ale mně vyhovuje právě tahle. Pokud budete mít nějaký nápad na „zlepšovák“, určitě ho napiště do komentáře. 🙂

Tak a teď už konečně, jak na to:

Připravte si mýdlové ořechy a spoustu bylinek. Já používám mátu, meduňku, šalvěj, kopřivy a heřmánek – prostě všechno, co jsem našla doma. Všechny bylinky jsem si sama nasbírala a usušila. Vyběhněte ven a jednoduše si nasbírejte všechno, co potřebujete, přeci to nebudete kupovat, když je toho tolik venku! 🙂 (Pokud tedy nebydlíte ve městě, kde je všechno zaprášené… to raději z lékárny!)

Původně jsem si dělala oplachy, kterými jsem vlasy přelila po umytí, ale připadalo mi to zbytečně zdlouhavé. Takže jsem si řekla, že to zjednoduším:

 1. Vyberte si dva krásné mýdlové ořechy a dejte je do skleněné konvice – bylinky by se neměly vařit v kovu, takže cokoliv, jen kovový hrnec ne.
 2. Přidejte pár lístků bylinek – nemusíte to přehánět, stačí, když všeho dohromady bude asi hrstka.
 3. Zalijte 1/2 litrem studené vody a dejte na sporák.
 4. Směs vařte jen zlehka cca 10 minut. Stačí, když to bude trochu bublat.
 5. Nechte vychladnout a přeceďte. Odvar použijte jako běžný šampón – naneste na mokré nebo i na suché vlasy pěkně ke kořínkům a zlehka masírujte. Opláchněte vlažnou vodou a je to! Vaše vlasy jsou čisté! 🙂

mydlove orechy

Poznámka: pokud byste chtěli, můžete klidně přidat pár kapek nějakého vonného oleje, doporučuji esenciální levandulový olej. Po umytí můžete také do konečků vlasů vetřít olej, třeba makadamiový… zkrátka, jako po běžném umytí šampónem.

Experimentujte, hrajte si!

Každá takováhle alternativní věc je hodně individuální – každý si může postup upravit podle sebe, přecijen každý jsme jiný. Někdo má vlasy přirozeně pevné a lesklé, jiný potřebuje lesk něčím podpořit… takže zkoušejte různé bylinky, různé množství ořechů… Pokud vám nebudou vyhovovat celé mýdlové ořechy, existují i mýdlové ořechy nadrcené s přídavkem dalších přírodních produktů, například Amla a Shikakai práškem. Hledejte a uvidíte, kolik existuje možností! 🙂

Těším se na vaše reakce, pište komentáře a experimentujte! 🙂

Zuzka

Zdroj obrázků: archiv autora.

0 Shares
 • Dobrý den, už třetí týden zkouším mýdlové ořechy, přesně podle vašeho receptu. Posledně jsem zkoušela počet navýšit. Bohužel mám ale vlasy pořád mastné a těžké. Zajímalo by mě, jestli stejně jako u mouky je potřeba čeka až si vlasy zvyknou a začnou se mastit přirozeně. Tahle metoda je mi totiž hrozně sympatická. Po mouce mi po půl roce začali trochu padat vlasy a soda mi přijde trochu násilné řešení. Hrozně ráda bych tedy přišla na to jak to udělat, aby fungovali mýdlové ořechy 🙂

 • Dobrý den, my to s kolegyní z práce děláme o dost jednodušeji :). Kupujeme si prášek z mýdlových ořechů (zkrátka namleté mýdlové ořechy) a nic nevaříme. Stačí nasypat odhadem trošku prášku do misky (kolegyni stačí 2 lžíce, já používám aspoň 4 :))) a postupně rozmíchat s troškou teplé vody nebo bylinkovým čajem (neslazeným samozřejmě). Pak už jen pořádně namočit vlasy a nanést tuto kašičku na vlasy. Vlasy je lepší takto mýt nad vanou v předklonu a je nutné pořádně promasírovat, aby se ořechy dostaly všude. V závěrečné části vezmu sprchu a pustím ji do zbytku ořechů v misce (jen trošku), což vytvoří pěnu a tu nanesu opět do vlasů a narychlo promnu. Poté důkladně opláchnu. Vše mi zabere i s přípravou 5-7 minut, což je v pohodě. Ze začátku to chce trpělivost, protože ořechy moc nepění, ale když se to umí, výsledek je super :)). Na ořechách jedeme už 6. měsíc :)) Vana sice během mycího procesu vypadá jako po bitvě, ale v konečném důsledku je snad ještě čistější než předtím, protože ořechy nebarví a na vaně se nedrží :))

  Možná záleží i na tom, čím jste si myli vlasy doposud. Já barvím 5 let hennou a používala jsem celou tu dobu přírodní šampony bez silikonů. Nejspíš proto jsem si na mýdlové ořechy zvykla rychle. Kolegyně barvila chemicky a taky v pohodě. Jen teda mi nikdo neřekl, že když se ořechy dostanou do očí, bude to pálit a řezat jako čert!!! Tak na to pozor :))

 • >
  0 Shares
  Share