Cookies neboli sušenky různého druhu jsou v Kanadě (kde ted nějakou dobu pobývám) i v Americe velmi populární. Najdete příchutě od výmyslu světa, které se ale většinou točí kolem karamelu, čokolády nebo arašídového másla (my v receptu použijeme raději neslazený kakaový prášek, oříšky a mandlové máslo).
Nové prostředí, velké změny a stress mě často nutí k jezení sladkostí. Jasně, vím, že to není ideální řešení, ale sladkosti pro mě vždycky byly a budou veliké pokušení. No a tak jsem ani já neodolala a vyzkoušela několik druhů místních sušenek. Některé nic moc, ale některé výborné.
Samozřejmě si můžeme domyslet, že složení těchto výrobků nebude nic přátelského. Já říkám, že občas si tělo poradí i s nějakým tím nezdravým, smaženým nebo nepříliš přirozeným jídlem, ale všeho moc škodí.
Na druhou stranu, nebudu se přece okrádat o sladké sušenky úplně! 😀
Prostě si je upeču doma! A tak jsem vyzkoušela první recept na sušenky, na který jsem na internetu narazila a jen jsem zaměnila pár ingrediencí.
První várka se mi teda trošičku připálila, v práci mi je sice pochválili i tak, ale já jsem s nimi teda spokojená nebyla, a navíc mi přišly dost nevýrazné.
Druhá várka, kterou si za chvíli připravíme, se mi povedla mnohem líp a byla přesně podle mého gusta. Sice to nebyly sušenky v pravém slova smyslu, ale spíš něco mezi sušenkou a buchtou. Řekněme takové sušenkové bochánky.
Ať už je to co je to, jako svačinka poslouží ideálně a chutná báječně – taky jsem použila jen ty nejlepší ingredience. Ale nebojte, stojí za to.
Jo a zapomněla jsem zmínit, že jsou vegan a bezlepku 🙂
Ingredience na 10 sušenkových bochánků:
- 1 šálek kokosového cukru
- 0,5 šálku rozpuštěného kokosového oleje
- 1 šálek „banánového mléka“ (viz. Postup) = ½ banánu, ¾ šálku vody
- 0,5 rozmačkaného banánu
- 0,5 čajové lžičky jedlé sody
- 0,5 šálku mandlového másla
- 1,5 šálku bezlepkové mouky
- 2 čajové lžičky kakaa
- Hrst pekanových ořechů
Postup:
- Nejdříve si připravíme „banánové mléko“. Nazvala jsem ho honosně banánovým mlékem, ale je to jednoduše ½ banánu rozmixovaného s vodou. Prostě jsem doma neměla žádné rostlinné mléko, co bych mohla použít, a jako v mnoha případech se nouzové řešení docela osvědčilo. 🙂
- Potom smícháme v míse sypké ingredience – kokosový cukr, jedlou sodu, mouku a kakao.
- V druhé míse smícháme mokré ingredience – kokosový olej, banánové mléko a mandlové máslo.
- Mokré ingredience nalejeme do sypkých a dobře promícháme. Přidáme nasekané pekanové ořechy.
- Těsto máme připravené, předehřejeme si troubu na 180°C a na plechu vyloženém pečícím papírem vytvoříme 10 stejnoměrných hrudek.
- Pečeme přibližně 15 minut, potom vyjmeme z trouby a necháme v plechu zchladnout. Budou na povrchu ještě dost měkké, ale nebojte, když je necháte vychladnout v plechu, dopečou se.
Pokud hledáte i další zdravé recepty, vyzkoušejte třeba naše cuketové brownies.
O Ayurvedu jsem doslova zakopávala vlastně od té doby, co jsem se začala zajímat o zdravý životní styl. Jenže dál než k diagnostice své dóši jsem se nikdy nedostala. Zkrátka jsem nevěděla, co s tím dál. V průběhu let jsem ale k Ayurvedě začala mít čím dál blíž (asi i díky různým dietním směrům, které jsem vyzkoušela) a všechno tak nějak začalo zapadat. To byla ta chvíle, kdy jsem ji začala studovat hlouběji, odhodlaná z toho vytěžit co nejvíce praktických informací, které by usnadnili její pochopení a použití námi, běžnými, moderními lidmi.