Meditace a harmonizace čaker – jde to dohromady?

Pojem čaker byl pro mě vždycky něco mýtického, příliš duchovního, něco, co patří jen těm největším jogínům! 😀 Poté jsem se ale začala o toto téma tak trochu zajímat, a zjistila jsem, že čakry nejsou nic záhadného a nepochopitelného. 

Hlavním účelem práce s čakrami je vytvoření celistvosti, rovnováhy. A jak jinak přinést do svého těla harmonii a vyrovnanost, než meditací? Meditace a harmonizace čaker jdou ruku v ruce.

A víte, jak praktikovat meditaci čaker? Existuje spoustu různých druhů meditace, já vám dnes přináším úplně jednoduchý, základní 8-krokový průvodce praktické čakra meditace.

Na úvod si řekneme, co jsou čakry a jakou roli hraje čakrový systém v duševním, fyzickém a emocionálním zdraví. Pro někoho známé věci, pro začátečníky nutný základ. 😉

Co je to čakrový systém?

V lidském těle je sedm čaker, neboli hlavních energetických center. „Chakra“ je sanskrtské slovo, které znamená „kolo“.

Čakry jsou podobné kolečkům v tom, že jsou to vlastně takové rotující víry energie. Jsou centrem síly, zdrojem uvnitř vašeho těla, skrze který přijímáte, přenášíte a zpracováváte životní energii.

Každá čakra je považována za ohnisko duchovní, fyzické a emocionální energie. Čakry jsou takovou sítí, pomocí které vaše mysl, tělo a duše jednají jako celek.

Sedm hlavních čaker odpovídá specifickým aspektům našeho vědomí a mají své vlastní individuální vlastnosti a funkce.

Každá z nich má odpovídající vztah k jedné z různých žláz endokrinního systému těla, stejně jako k jedné ze sedmi barev duhového spektra.

Pokud vás téma čaker a jejich podpora zajímá více, mrkněte na náš e-book Rozpohybuj energii čaker, kde se mimo jiné dočtete také o jednotlivých ásanách, které podporují tu danou čakru. Mě osobně e-book obohatil hlavně o podrobné recepty a návody na tvorbu domácí kosmetiky pro podpoření činnosti čaker. Takový tuhý parfém v tyčince nebo deodorant či krém na ruce s levandulí – úžasná záležitost! 😉

čakra systém

Čakra meditace

Následující kroky popisují, jak jednoduše praktikovat meditaci tak, abyste vyvážili a vyrovnali energii čaker. Můžete vyzkoušet meditovat také v lotosovém sedu, pokud na to budete mít prostor. Jak na to? Tato pozice je poměrně pokročilá. Nejprve byste se tedy na ní měli připravit. Zjistěte, které cviky vám pomohou dostat se do lotosového sedu v našem článku Jak se připravit na lotosový sed.

Pro vnitřní klid a inspiraci doporučuji přečíst náš článek Květ lotosu jako učitel na naší cestě životem. Přinese vám spoustu podnětů k zamyšlení.

1. Správně se posaďte

Chakra meditace začíná tím, že sedíte v pohodlné pozici s rovnou páteří. Zavřete oči a zaměřte se postupně na každou část svého těla, začněte nohama a postupuje výše. Jakmile se zaměříte na tu danou část, uvolněte ji a nechte stres a napětí rozplynout.

2.  Zaměřte se na dech

Dalším krokem v meditaci čaker je zaměřit se na dech. Do ničeho se nenuťte, ale dýchejte stabilně a hluboce. Mysl se bude s největší pravděpodobností bránit a zásobovat vás mnohými myšlenkami, buďte k sobě ohleduplní a přátelští, nic si nevyčítejte, jen jemně přiveďte svou pozornost zpět k dechu a snažte se soustředit na každé vdechnutí a vydechnutí.

Představte si kyslík přicházející do plic a do krevního oběhu. Představte si, jak vyživuje všechny svaly, orgány a buňky svého těla, jak odstraňuje toxiny z těla, které z vás následně s každým výdechem odchází. Pokud máte problém s koncentrací, vyzkoušejte meditační korálky.

3. Uvědomte si své srdce

Dále si uvědomte tlukot srdce a dokonalou funkci celého těla. Vnímejte, jak všechny části spolupracují v naprostém souladu. Pozorujte svým vnitřním zrakem, jak dech udržuje všechny tyto části a tělo jako celek. Uvědomte si, jak je dech živoucí silou celého organismu, který nazýváme svým tělem.

4. Vnímejte energii proudící do kořenové čakry

Nyní si vizualizujte a vnímejte tu životodárnou energii, kterou vdechujete spolu se vzduchem. Má nažloutlou, až oranžovou barvu. Vchází do vašeho těla pomocí první, kořenové čakry. Dívejte se na tuto energii, pozorujte, jak vchází do vašeho těla a naplňuje vaši auru. Díky tomu, je vaše aura stále silnější, jasnější a nabitá touto neuvěřitelnou energií. Provádějte tento krok postupně, pomalu, nechte auru zářit a sílit a udržujte tuto proudící energii každým nádechem.

5. Nasyťte energií všechny čakry

V dalším kroku se s touto energií posunujte k sakrální čakře. Pak pomalu a postupně procházejte svým vnitřním zrakem každou čakru, jednu po druhé. Čakra solárního plexu, srdeční čakra, krční čakra, čakra třetího oka a nakonec korunní čakra. Každé z nich přivádějte energii poskytující život, naplnění. Dejte si načas a u každé čakry zůstaňte tak dlouho, jak cítíte, že potřebujete. U každé to může být jinak.

Vždy začínejte odspodu, postupně a nepřeskakujte. Každá čakra ovlivňuje činnost další čakry a energizovat vyšší čakru dříve, než tu nižší, by mohlo mít nepříznivý účinek.

6. Rozzařte svou auru

Předposledním krokem v čakra meditaci je, že si představíte všechny čakry naráz, jak jsou vyživovány touto životodárnou energií. Tou úžasnou energií proudící ze země a přicházející do vašeho těla spolu s dechem. Vnímejte a vizualizujte si, jak vaše aura sílí, stává se jasnější, zářivější a doslova pulsuje energií.

energie aury

7. Uvolněte se

Nyní již můžete otevřít oči a několik minut zůstat v klidu, uvolnění, relaxovat. Cítíte ty pocity tepla a neuvěřitelné energie, kterou je nyní vaše tělo doslova nabito? Usmějte se! 😉

Tuto meditaci trénujte cca 15 – 20 minut a následně si užívejte ten skvělý pocit harmonie a rovnováhy v celém vašem těle. 😉

1 Shares
>
1 Shares
Share1