Vonné tyčinky Nagchampa a další

Vůni vonných tyčinek jistě všichni moc dobře znáte. Většina jógových studií je přímo prosycena orientálním kouzlem, které tyčinky místnosti propůjčují. Když to člověk nepřežene, dá se díky nim vytvořit příjemné prostředí pro cvičení jógy nebo třeba pro meditaci.

Já jsem je zrovna nedávno používala, abych z nově vymalovaného pokoje vyhnala chemický odér malířských barev. Doma mám celou krabici tyčinek a františků. Nejsem si jistá, zda se může něco takového zkazit (snad ne), protože některé kusy tam leží už pěkně dlouho.

Vonné tyčinky, stejně jako svíčky nebo vonné vosky, patří totiž k těm dárkům, které potěší snad každého. A tak i já najdu čas od času pod stromečkem voňavý orientální balíček.

Co o nich vlastně víme?

Jedná se o druh kadidla. Vyrábějí se v mnoha podobách a nekonečném množství kombinací vůní. Mohou vypadat jako klasická tyčinka obalená vonnou směsí a nebo jako tyčinky vyrobené pouze ze směsi. V některých zemích se dokonce vyrábějí ve tvaru spirály, kterou zavěsíte na strop.

Nejčastěji se s nimi můžete setkat při různých náboženských rituálech po celém světe. Využívají je v Indii, Číně, Vietnamu, Thajsku, Tchaj-wanu, Kambodže, Barmě, Japonsku, Bangladéši atd. Vy je doma samozřejmě nemusíte používat k odříkávání modliteb. Vonné tyčinky jsou skvělým prostředkem k navození pohody v kteroukoliv denní dobu.

Zajímá vás jak vypadá jejich výroba? Podívejte se na tato videa z Youtube. První video ukazuje ruční výrobu tyčinek na dřevěné špejli:

YouTube video

Druhé vám ukáže výrobu tyčinek pouze z vonné směsi:

YouTube video

Vonné tyčinky jsou dobrým prostředkem k vyvolání nálady na cvičení jógy nebo k meditaci. Třeba dnes jsem měla naplánováno, že se na hodinu zavřu v ložnici a vyzkouším něco nového z knihy o józe, která mi včera přišla poštou. Jenže je venku vážně hnusně a tak nějak bych se radši zachumlala do deky a pila čaj.

Vyzkouším na sebe proto takový malý nátlak, kdy si nejprve zapálím vonnou tyčinku, pak se převléknu do oblečení na jógu a budu doufat, že se nálada znovu objeví.

Jaké tyčinky si pořídit domů?

Nevíte čím začít? Já bych vám doporučila zkusit rovnou ty nejznámější. Na celém světe se těší největší oblíbenosti vonné tyčinky Nag champa. Mají typickou vůni santalového dřeva, která vám pomůže zapomenout na starosti a odplout v myšlenkách do kraje pohody. Tyčinky Nag Champa jsou vyráběny z čistě přírodních surovin, bez chemického aroma.

Vonné tyčinky Nagchampa

Budete k nim také potřebovat speciální, nejlépe dřevěný stojánek na vonné tyčinky.  Ideální je takový, který zároveň slouží jako zásobník. Doma mám téměř totožný s tím v odkazu výše. Dostala jsem ho k Vánocům ještě někdy na základní škole a doteď vypadá pořád pěkně. Jen jedna rada, nepoužívejte ho pro pálení františků, není to bezpečné (vypálil by vám tam pěkné kolečko).

Na františky používám obyčejnou mušli ze Španělska, ale jde pod ně dát i cokoliv skleněného nebo kovového. Máte rádi aroma vonných tyčinek nebo dáváte přednost svíčkám či vonným voskům?

10 Shares
>
10 Shares
Share10