Pokud se něco ve vašem životě, těle nebo mysli nějakým způsobem zasekne, je pravděpodobné, že je vaše energie čchi zablokována. A dnes si řekneme, jak to rozpoznat a také si představíme metody právě k odblokování čchi a vrácení energie vašeho těla do rovnováhy.
Chi. Prána. Životní síla. Energie. Navzdory mnoha jménům je základní význam stále stejný. Je to ten duch v nás, který nás udržuje živé. Starověká čínská taoistická tradice používá název čchi, chi nebo qi a tento termín je vlastně výrazem pro energii, která protéká všemi věcmi a organismy ve vesmíru. Čchi je to, co nás posouvá, co nás činí bdělými, čilými, živými a hlavně přítomnými.
I když se jedná o nehmotný a zdánlivě i poněkud mystický pojem, základní princip čchi je vlastně poměrně jednoduchý. Pokud je naše životní síla silná a volně plyne, „rozkvétáme“, rozvíjíme se. Pokud je však naopak nějakým způsobem oslabená nebo zablokovaná, zažíváme únavu, letargii a nedostatek chuti do života. Všichni asi víme, jaké to je a každý to někdy zažil. Nad svým životem máme ale mnohem větší kontrolu, než se může na první pohled zdát. A existuje spoustu způsobů, jak vrátit tělu zase balanc.
Plní života
Koncept energetické životní síly je společnou nití v dávných kulturách světa. V Číně se jí říká chi, v Japonsku ki a v Indii prana. A i když každá kultura ji definuje trochu odlišně, energie byla a je základním kamenem tradiční medicíny a léčení po celá staletí. V západní kultuře máme sklon se dívat na energii jako na sílu, vitalitu, ducha, vášeň – takový ten pocit, že jsme skutečně naživu. A i když to někdy vypadá, že jsme naplněni životem a vše je v pořádku, může nám někde energie přece jen unikat a postupem času se začneme cítit vyčerpaně a pocítíme, že něco není v pořádku. Uvědomování si tohoto jemného odlivu a toku vlastní energie je základním a prvním krokem k pochopení toho, jak si ji udržet.
Ideální zdraví = Ideální proudění (nebo naopak?)
Podle čínské medicíny není energie omezena pouze na stav mysli, nýbrž ovlivňuje tělo až na molekulární úrovni. Říká se, že každý orgán a biologický systém je spojen s čchi a dobré zdraví – psychické i fyziologické – je určeno optimálním tokem této energie podél meridiánů nebo kanálů v těle. Většina tradičních forem medicíny říká, že příčinou nemoci je energetická nerovnováha, blokování přirozeného toku energie. Představte si tělo a mysl jako elektrický proud; jen jeden volný drát nebo zkrat a dojde k přetížení celého systému nebo zkratu. Máte pojistky? 😉 Pochopením domino efektu energetické nerovnováhy jsme schopni zaujmout holistický přístup k wellness a léčení.
Známky a příznaky blokované čchi
To, že je vaše energie čchi zablokována, se nemusí vždy projevit jako očividně zjevné známky nemoci. Mezi jemnější symptomy patří letargie, nízké libido, nepravidelné emoce, nerozhodnost a nedostatek motivace. Fyziologicky bývají signály blokované energie tendencí k různým onemocněním, které si navzdory zdravému životnímu stylu nedokážete nijak vysvětlit; zácpa, bolesti hlavy, nevolnost, závratě, obecný pocit, že něco není zcela správné, že něco není v rovnováze. V čínské medicíně mají všechny fyzické nemoci emocionální složku. Dokonce i moderní věda přišla k závěru, že tělo a mysl nejsou tak oddělené, jak se kdysi myslelo.
Fyzická, duševní, emocionální energie
Proč je však energie blokována? Stejně jako lidské tělo je neuvěřitelně složitý stroj, důvody blokování jsou rozmanité a mnohostranné. Blokování může být fyzické, duševní nebo emocionální; může být zakořeněno v sociálním, sexuálním nebo duchovním (ne)naplnění, v (ne)kreativitě, financích nebo smyslu života. Dokonce i jídlo, které jíte, místo, kde pracujete, město, ve kterém žijete, … To vše může mít velký a hluboký vliv na váš tok energie. Moderní život nám nepochybně nezajišťuje to pravé udržení energetické rovnováhy. Dokonce i zdánlivě jednoduché věci mají obrovský dopad; spánek a péči o sama sebe jsme vyměnili za péči a starost o naše telefony, neustále zvyšujeme příjem kofeinu, zažíváme nikdy nekončící stres … ano, to vše si nakonec vybírá svou daň. 🙁
Nekonečná zásoba čchi
Naštěstí, čchi je k dispozici neomezeně, kdykoliv a kdekoli. A vše, co musíme udělat, je „jen“ se naladit. Pokud je koncept vitální síly pro vás novinkou, ideální způsob, jak začít, je zkušený alternativní lékař. Akupunktura a Reiki jsou jedny z nejúčinnějších prostředků k posunu stagnující energie. Pro posílení proudění jsou ideální praktiky jako tai-chi, qigong a samozřejmě jóga. 😉
Život s energií
Tím, že se seznámíte s komplexní a jemnou souhrou vitální energie v těle a mysli, rozvíjíte vaši úroveň čchi. Zvýšená čchi pomáhá vašemu tělu zvýšit odolnost vůči nemocem a posiluje duševní schopnosti a vnímavost. Když chi volně proudí, cítíte, že jste v souladu se životem, dostaví se všeobecný pocit klidu, důvěry a kreativity. A to je právě ten ideální stav rovnováhy.
Takže příště až se budete cítit zase bez energie, tak se na chvíli zamyslete nad tím, co by to mohlo způsobit. Čím blíže budete věnovat pozornost svým vlastním jemným pocitům a náznakům svého těla a duše, tím jasnější se čchi stane a tím snadnější je poté jej udržovat v rovnováze. A co vlastně všichni chceme víc, než život plný energie, vitality, životní síly, lásky a radosti. 🙂
Momentálně bydlím a prožívám svůj život tzv. na volné noze v Římě, ve věčném městě okouzlující Itálie. S jógou mám dlouholeté zkušenosti, prošla jsem si různými fázemi, od cvičení jógy několikrát denně (blázen), po naprostou absenci (úplný blázen). Před nedávnem jsem si uvědomila, jak důležitou roli hraje v mém životě, jak mi pomáhá cítí se vyrovnaně, povznešeně, tak nějak sama se sebou a i okolním vesmírem spojená.