Daniela Dušková a Marek Petráček spolu už přes 3 roky pravidelně trénují a učí Acro yogu. Tento směr jógy má kořeny v Mexiku, kde s tím začali Jason Nemer a jeho partnerka Jenny Klein zhruba v roce 2004. Od té doby se Acro yoga rozšířila do celého světa a její obliba stoupá. Přinášíme vám rozhovor s týmem Let´s acro!
Můžete nejprve představit našim čtenářům, co to vůbec ta Acro yoga je? A co se vám na ní tak líbí?
Acroyoga spojuje jógu, párovou akrobacii a terapii ve formě thajské masáže nebo tzv. terapeutického létání. Je to perfektní forma pohybu, která je nejen komplexní, ale i zábavná.
M: Pro mě je nejvíce přitažlivá akrobatická část, překonávání svých možností a společný rozvoj s partnerem nebo skupinou lidí. A terapeutická část krásně balancuje právě tu akrobatickou.
D: Stále je kam jít, posouvat se, zlepšovat se. Mnohdy překonáte a překvapíte sami sebe. Lidské tělo a jeho možnosti jsou úžasné.
Jak dlouho už se už věnujete akrojóze? Začínali jste společně?
Ano, začínali jsme společně. Před třemi, čtyřmi lety byla u nás akrojóga v začátcích a pro většinu lidí se jednalo o neznámý pojem. Potkali jsme se na jednom z prvních akrojógových workshopů u nás. Oba jsme byli z akrojógy nadšení a začali jsme trénovat spolu. Začátky nebyly snadné, museli jsme se spoustu věcí naučit sami, protože nebyla možnost chodit na pravidelné lekce nebo workshopy. Sami jsme ale na sobě hodně pracovali, absolvovali jsme řadu akcí v zahraničí a projít teachers trainingem i jeho přípravnou fází byla velká škola sama o sobě.
Kolik je tak v České republice lektorů Acro yogy? Máte nějakou představu? A jak těžké je udělat si certifikát? Doporučíte nám nějaké školící centrum?
Certifikovaných lektorů je v ČR i s námi 5. Nicméně někteří učí bez absolvování učitelského kurzu, což se může odrazit v kvalitě lekcí. Projít si kurzem samozřejmě vyžaduje hodně peněz, úsilí a energie. Je potřeba se aktivně vzdělávat a rozvíjet nejen v akrobatické části, ale i v józe a thajské masáži. Může to zabrat klidně rok, dva, než je člověk dostatečně připraven a splňuje všechny prerekvizity k přihlášení do učitelského kurzu. Přísné podmínky do velké míry následně zajišťují vysokou kvalitu lektorů.
Škol je nyní už více, nejrozšířenější je určitě AcroYoga International / acroyoga.org, kde jsme kurz absolvovali. Tato škola pořádá 3-4 teachers trainingy ročně a působí v podstatě celosvětově.
Na vašich webových stránkách jsem se dočetla, že jste vedli i workshopy v Indii. Jak se tam dívají na spojení akrobacie a jógy?
Dobře 🙂 Indové jsou velmi hraví a rádi zkouší nové věci. Akrojóga pro ně znamenala něco nového. Podle nás ji ani neberou jako formu jógy, ale jako jiný pohybový směr. V Indii je také spousta cizinců, cestovatelů. Většina z nich akrojógu zná, nebo ji alespoň vyzkoušela. Na workshopech bylo zajímavé pracovat s různorodou skupinou.
Co je pro Akro jógování základ? Musí být člověk bývalým gymnastou? 😀
Nemusí být gymnastou, ani superjogínem. Jakákoliv sportovní průprava a dobrá tělesná kondice je samozřejmě výhodou. Díky praxi akrojógy rozvíjíte sílu i flexibilitu v rovné míře. A i když vám jedno z toho chybí, určitě to nevadí. Akrojóga skvěle protahuje zejména zkrácené hamstringy, posiluje střed těla, paže…
Danielo, co je pro vás v Akro józe největší výzva?
Výzvou je vždy každý nový prvek a cesta pro jeho zdolání je úžasná. Často je na pohled těžký kousek celkem snadné zdolat a něco, co se zdá snadné, naopak vezme spoustu času.
Vím, že jste také fotografka, raději praktikujete jógu nebo fotíte?
Dobrá otázka. Moc ráda fotím akrojógu i jógové pozice. Snažím se hledat zajímavá místa, kde pohyb ještě více vynikne. Miluju vytáhnout světla a vyrazit ven, pokud je i model správně naladěn strávíme báječné odpoledne a focení se většinou hodně protáhne. Jógu jako takovou v současné době moc nepraktikuji, spíš jen akrojógu a cvičení s ní spojené 🙂 Moc ráda také běhám a jezdím na kole, které je teď po Praze mým dopravním prostředkem.
Marku, co byste poradil těm, kteří chtějí začít s Akro jógou? Ušetřete nadšencům pár modřin.
Ze začátku je určitě nejlepší chodit na pravidelné lekce nebo na kurz. Dobří učitelé vás naučí správnou techniku a zajistí na lekcích bezpečné prostředí tím, že ukážou správný spotting, neboli jištění. Samozřejmě youtube v dnešní době nabízí spoustu materiálu, ale když zkoušíte sami doma, není to moc efektivní. Mnohokrát se nám stalo, že k nám přišli studenti a potřebovali s něčím, co zkoušeli podle videa, poradit. Během chvilky jsme se na ně podívali, pomohli třeba i s drobností, dali pár tipů a najednou jim to šlo. Podle videa je často těžké odhadnout jak a kam správně přenést váhu, kde zabrat nebo naopak zatáhnout. Vždy je dobré být pod vedením někoho zkušeného. A nejlepší volbou jsou právě kurzy.
Viděla jsem na vašich webových stránkách „částečný výpis“ vašich zkušeností. Je toho neuvěřitelně moc! Můžete zhruba odhadnout kolik kurzů, workshopů… mále máte za sebou?
Prošli jsme řadou kurzů, workshopů a akcí. Počítat to by bylo asi na dlouho. Vnímáme to tak, že pokud chceme být dobří učitelé, tak je nutností se pořád rozvíjet. Navíc nás to hodně baví. Řekl bych, že po absolvování teachers trainingu v roce 2014 máme tu potřebu vzdělávat se dál ještě vyšší. Třeba teď v létě jedeme na měsíční teachers training do Kanady do další školy – AcroYoga Montreal.
Všimla jsem si, že pořádáte spoustu seminářů a workshopů po celé republice, kam se na vás můžeme přijít podívat v blízké době?
Celý červenec budeme v Kanadě a hned poté máme na našem oblíbeném místě v Lozicích 6-denní akro soustředění.
Od září chceme rozjet 2 pravidelné kurzy a momentálně dáváme dohromady program podzimních workshopů.
Poslední odstavec je váš, můžete něco vzkázat našim jogínům a jogínkám. Děkuji za rozhovor!
Pokud ještě akrojógu neznáte, určitě si ji přijďte vyzkoušet. Vykašlete se na všechny pochybnosti o vlastním těle, schopnostech, síle nebo proporcích. Každý je vítán. Nejdůležitější je radost z pohybu a zkoušení nových věcí. Chtít a umět se bavit a sdílet radost s ostatními. Na hodinu nebo workshop není nutné přijít s partnerem, pracujeme hlavně ve skupinách tak, aby se každý rovným dílem zapojil.
Také děkujeme za rozhovor a těšíme se na všechny na některé naší akci 🙂
Zdroj obrázků: archiv Marka a Daniely
Na vysoké škole jsem zjistila, že si můžu vybrat, jak budu žít. Místo pobíhání po obchodech, pobíhám po lese, místo masa jím kupu ovozelu (ovoce a zeleniny) a spoustu dalších barevných věcí, vyrábím si zubní pastu a všemocné krémy, místo lahvičky šampónu mám v koupelně mouku a vůbec jsem teď ohromně spokojená. Třešničkou na dortu mého světa je jóga. Po pěti letech nadšeného jógování jsem se rozhodla, že se stanu instruktorkou jógy a to se mi podařilo. Teď se snažím předávat dál všechno, co se naučím. A moc mě to baví! 🙂