Letní výzva s pozicí vrány

Pozici vrány jsem si poprvé vyzkoušela na své poslední lekci kurzu pro začátečníky. Přišlo mi, jako kdyby se nás lektorka snažila navnadit k přihlášení se do jarního kurzu pro pokročilé. Ukázala nám, jak ji ona sama zvládá s naprostou lehkostí a pak jen sledovala naše nemotorná provedení a velmi neelegantní pády rovnou na podložku. V tu chvíli jsem netoužila po ničem jiné, než se tuto pozici naučit. Měla jsem totiž pocit, že mi k jejímu zvládnutí chybí jen pár hodin tréninku a nečekaně jsem měla také pravdu.

Nedá se říci, že by v mém provedení byla patrná jakákoliv lehkost, ale chvíli se již na rukou udržím bez neustálého přepadávání dopředu či dozadu. Zatím je to skutečně jediná pozice, kdy pouze díky síle rukou udržím celé své tělo ve vzduchu. Její zvládnutí mě zase posunulo o kousek dál a získala jsem ještě větší důvěru ve vlastní schopnosti.

Ráda bych ji tedy doporučila i vám. Není nad to, se čas od času trochu hecnout a být na sebe pyšní (ano i za takovouto prkotinu).

Něco málo o pozici vrány

Pozice vrány nebo chcete-li Kákásana pomáhá s rozvojem koncentrace. Naučíte se díky ní udržet rovnováhu, posíláte zádové svaly, svaly břišní stěny a zpevníte ramenní klouby, lokty a zápěstí. A hlavně, udržíte celou svou váhu pouze na rukou – takže se stanete skutečnými frajery. To se mi asi líbilo ze všeho nejvíc. Ostatní benefity pro mě byly už jen příjemný bonus.

Vrána z profilu se západem slunce

Protože je to čistě posilovací ásány, rozhodně bych se do ní nevrhala bez rozehřátí. Předtím si můžete třeba zacvičit pětkrát pozdrav slunci. Pak budete mít jistotu, že bude vaše tělo na pozici vrány dostatečně připraveno.

Zkoušejte ji klidně několikrát za sebou, doku se vaše paže neunaví. Základ tvoří nejen silné svaly na rukou, ale také dostatečná koncentrace. Na to nesmíme zapomínat. Pusťte si uklidňující hudbu, zapalte si vonnou svíčku a věnujte se nějakou chvíli jen sobě a svému tělu.

Nesnadné začátky

Většina z vás se (stejně jako já) bude muset s prvními pokusy malinko poprat. Přeci jenom to není zrovna ta nejpřirozenější pozice lidského těla. Jednoduše patří mezi ty ásány jógy, které člověk potřebuje pilovat, ale výsledek za to vždy stojí.

Přiložené video jsem vybrala hned ze dvou důvodů. Instruktorka Adriene je mi velmi sympatická. Snaží se vše vysvětlit dostatečně polopaticky a s úsměvem. Pro vás bude hlavní druhá půlka videa. Nejprve si můžete pozici vrány vyzkoušet s malou pomocí nějakého podstavce. Pro tento účel vám skvěle poslouží například jógová cihlička z tvrdé pěny.

Adriene ásanu detailně popíše a zároveň vám ukáže vhodné cviky pro protažení. Můj typ pro úspěšné zvládnutí této pozice je celkem primitivní. Nedívejte se pod sebe, to nedělá dobrotu. Najděte si jeden pevný bod někde před sebou a na ten se celou dobu dívejte.

Teď už vám jen popřeji hodně štěstí a doufám, že se vám trénink vyplatí a brzy se budete moci těšit ze svých úžasných schopností. Pro další zajímavé typy na ásany si stáhněte naše free DVD.

YouTube video

20 Shares
>
20 Shares
Share20