Labuť – Eka pada hmsa parsvottanasana

Vybrala jsem si dnes pro Vás moc krásnou ásanu, Labuť. Výchozí ásanou je Parsvattanasana, tedy Pyramida, o které jste se ode mě dozvěděli již dříve.
Stojíte v Pyramidě, například pravou nohou vpřed. Ještě lehce zopakuji Pyramidu, abyste to nemuseli hledat v předchozích článcích:
Do pozice Parsvottanasana neboli Pyramida můžete přejít z pozice Virabadrasana 1, tedy Bojovník 1. Ruce jsou složené na zádech ve tvaru Namasté.

Pokud to nejde, tak ruce složte tak, že předloktí jsou rovnoběžná a dotýkají se. Pravá ruka drží levý loket a levá ruka pravý loket. Nádech, propnout záda, vytáhnout tělo z kyčlí vzhůru, pohled vzhůru a s výdechem jděte do předklonu, rovná záda, překlápíte se v kyčlích. V předklonu směřuje pohled těsně před palec přední nohy, břicho a hrudník jsou přilepené ke stehnu. Kolena směřují dopředu, stehna jsou vtočená dovnitř. Záda jsou absolutně rovná. Cílem je, aby se brada dotkla spodní končetiny, ale pokud to nejde, nic se neděje. Dojděte jen tam, kde máte stále rovná záda. Záda se nesmí ohnout!
Takže jste si krádně zopakovali Parsvottanasanu, neboli Pyramidu.

Nezapomeňte si nyní v Pyramidě zkontrolovat, že boky jsou rovnoběžné s přední hranou podložky, záda absolutně rovná, zapojená mulla bandha (aktivace pánevní ho dna – viz článek od Zuzky Králové) a udhiana bandha (aktivace spodního bříška. Když budete nacvičovat tento energetický zámek, tak se postavte do Tadásany a představte si, že jste se chytili za stydkou kost a trochu jste ji popotáhli vzhůru), dále je potřeba mít u stojné (v tomto případě pravé ) nohy zapojenou Patha bandhu (nožní zámek – chodidlo je přilepené k zemi celou plochou chodidla , tedy se odtlačuje plnou silou od země).

S nádechem přenášejte svoji váhu dopředu a pomaličku zvedejte zadní nohu, v tomto případě levou. Nesmíte ohnout záda a vytočit boky. Pohled je stále vpřed. Zadní nohu zvedáte vzhůru co nejvíce. Přední nohu lehoučce pokrčte a dívejte se vpřed, aktivujete svaly podél páteře.

Pozor, je to balanční pozice a je potřeba se celou dobu při provádění této ásány dívat na jeden jediný bod, který je pro vás záchytný a drží vás. Pokud se na chvíli podíváte jinam, hned se destabilizujete.Tato ásána je úžasná pro podporu soustředění. Také si skvěle protáhnete záda, uvolněníte bederní páteř. Jde o skvělý tréning rovnováhy, masáž břišních svalů, prokrvení mozku a aktivace kyčlí.

Přeji mnoho zábavy s Jógou!

0 Shares
>
0 Shares
Share