Italské gnocci jsou mým oblíbeným jídlem, jsou ale docela syté a těžké asi hlavně kvůli bramborám, z kterých jsou vyrobené.
Dnes jsem zkusila odlehčenou variantu, kde brambory byly nahrazeny květákem, a byly podávány se skvělou veganskou krémovou omáčkou.
Ideální nedělní oběd, co myslíte?
Na 4 porce budete potřebovat:
Gnocci:
- 1 střední květák
- 1,5 šálku mouky
- 1 (bio) vejce
- sušenou majoránku
Houbová omáčka:
- 1 šalotka
- stroužek česneku
- 250g žampionů
- 250ml sojové smetany
- 3 polévkové lžíce lahůdkového droždí
Postup:
Nejdříve očistíme květák, nakrájíme na větší kusy a rozmixujeme nadrobno.
Mezitím jsme dali vařit hrnec s vodou. Do vroucí vody nasypeme rozmixovaný květák a necháme povařit asi 5 minut.
Scedíme květák přes čistou utěrku a po vychladnutí ještě rukou vymačkáme přebytečnou vodu. Květáková směs by měla být suchá a sypká.
Vymačkaný květák dáme do mísy spolu s jedním vajíčkem a promícháme. Postupně přidáváme mouku, dokud nedosáhneme požadované těstové konzistence.
Těsto se bude trochu lepit ale pracovat se s ním dá. Těsto vyválíme do podlouhlého tvaru a nakrájíme na noky. Vidličkou trochu zmáčkneme, aby se vytvořily ozdobné rýhy.
Mezitím si dáme opět vařit hrnec s vodou a se sušenou majoránkou. Nemusíte s kořením šetřit. Připravené gnocci házíme do vařící vody a počkáme až vyplavou na povrch. V tu chvíli jsou hotové.
Nyní si připravíme omáčku: šalotku nakrájíme najemno, prolisujeme česnek a oboje dozlatova osmažíme na přepuštěném másle (ghí).
Přidáme žampiony, lehce podlejeme horkou vodou a necháme změknout. Když se voda vypaří, nalejeme na pánev sojovou smetanu a přidáme lahůdkové droždí.
Vše mícháme ještě asi 5 min aby se chutě spojily.
Nakonec přidáme gnocci, promícháme a můžeme podávat. Zdobíme čerstvou bazalkou.
Další inspiraci do vaší kuchyně hledejte na FB stránkách Hada a Lamy.
O Ayurvedu jsem doslova zakopávala vlastně od té doby, co jsem se začala zajímat o zdravý životní styl. Jenže dál než k diagnostice své dóši jsem se nikdy nedostala. Zkrátka jsem nevěděla, co s tím dál. V průběhu let jsem ale k Ayurvedě začala mít čím dál blíž (asi i díky různým dietním směrům, které jsem vyzkoušela) a všechno tak nějak začalo zapadat. To byla ta chvíle, kdy jsem ji začala studovat hlouběji, odhodlaná z toho vytěžit co nejvíce praktických informací, které by usnadnili její pochopení a použití námi, běžnými, moderními lidmi.