Kurz instruktora jógy: Vše, co jste potřebovali vědět

Kurz instruktora jógy je velkým snem mnoha z nás. V následujícím článku se podíváme, co vás během něho čeká a kde se na něj můžete přihlásit. Přidali jsme také několik užitečných tipů ohledně toho, jaký by měl budoucí lektor být. Staňte se oblíbencem studentů! Uvidíte, že to není nic těžkého.

Věnujete se józe už nějakou dobu a uvažujete o tom, že byste sami začali učit? Stát se instruktorem jógy není úplně snadné. Budete potřebovat živnostenský list. Pro ten je nutný absolvovat kurz instruktora jógy. Na základě toho získáte potřebné oprávnění k učení. I když strávíte několik měsíců cvičením jógy v indickém ášramu, v Česku nemáte oproti ostatním jogínům žádnou výhodu. Budete muset projít stejným kurzem, který z vás instruktora jógy udělá i oficiálně.

Jaký by měl být dobrý učitel jógy

Než se společně podíváme na možnosti kurzů, které se nabízí, pojďme si říct něco málo k vlastnostem, které by měl mít správný učitel jógy. Mám ráda, když jóga není jen o cvičení. Instruktor by do ní měl dávat něco navíc. Přeci jen to není aerobic ve fitness centru. Jaké jsou kvality správného instruktora?

  • Na lekci je vždy připravený, a cvičení tak probíhá plynule
  • Kromě jednotlivých pozic zná také něco z historie jógy a její filozofie
  • Dokáže přizpůsobit lekci ostatním
  • Je empatický
  • Po celou dobu je plně přítomný

Instruktor by měl být připravený

Pokud chcete začít dělat instruktora, počítejte s tím, že byste měli být na lekci vždy první a také pečlivě připravení. Je nutné, aby hodina plynula. Naplánujte si dopředu nejen sestavy, ale i relaxaci, meditaci, popř. dechová cvičení. Změřte si, kolik času vám co zabere a buďte připravení na všechno.

Pokud například chcete během meditace pouštět hudbu, vyzkoušejte si dopředu, zda si rozumíte s technikou a vše vám jde spustit. Není nic otravnějšího, než když zničehonic zjistíte, že vám nejde spustit meditační hudba.

Seznamte se s pozadím jógy a její filozofií

Je dobré, pokud instruktor zná i něco víc než jen pouhé pozice. Na kurzu instruktora se budete o józe a její filozofii učit, ale jen velmi zběžně. Doporučuji jít trochu víc do hloubky a jógu si opravdu nastudovat.

Uvidíte, že na studenty uděláte dojem, pokud jim dopřejete větší vhled do pozadí. Já si třeba vždy užívala, když instruktor během relaxace po cvičení předčítal z Upanišad. I tak se dá hodina rozšířit a zpestřit. Na studenty to bude mít pozitivní vliv a vy se stanete jejich oblíbencem.

Pokud vás nebaví číst, doporučuji videa od myslitele Sadhguru. Umí věci pěkně a nesložitě vysvětlovat. Možná to oceníte i vy a budete jeho moudrost předávat vlastním studentům.

YouTube video

Navíc, spousta studentů ráda po hodině zůstává o něco déle a hádejte, co mají v plánu? Půjdou se vás ptát. Budou se zajímat. Protože jóga je jejich koníčkem. Je jasné, že nebudete mít odpověď na všechny otázky. Nebuďte nervózní. Není nic jednoduššího než říct, nevím, ale do příště se vám na to podívám. Nicméně student pozná, zda vás dané téma skutečně zajímá a vždy je lepší, když máte alespoň trochu ponětí, o co jde.

Naučte se modifikovat jednotlivé ásany

Co když některý z účastníků bude po úraze, nebo mu nějaký cvik nepůjde? Přeci ho nenecháte jen tak nazdařbůh sedět na zemi. Jste tam od toho, abyste mu ukázali další, jednodušší varianty cviku a pomohli mu. Proto je důležité si vždy ásany dopředu pečlivě nastudovat. Vždy je totiž možnost provádět cvik v nějaké odlehčenější verzi. Nebo ho vynechat a nahradit jiným, za to stejně účinným.

Berte ohled na studenty a zajímejte se o ně

Na začátku každé lekce si vynahraďte čas na to, abyste se se studenty trochu „oťukali“. Zeptejte se jich, jestli nemají nějaká zranění a zda mohou cvičit bez omezení. A to platí i tehdy, pokud budete cvičit už nějakou chvíli se stejnou skupinou. Studenty byste neměli brát jako samozřejmost. Nezapomínejte, že tyto věci se mohou čas od času měnit.

Ne každému je příjemné mluvit otevřeně o svých zraněních před lidmi, které nezná. Nabídněte studentům, že pokud budou mít během cvičení obtíže, ať zvednou ruku a vy za nimi přijdete. Diskrétně tak můžete probrat, kde nastal problém a společně ho vyřešit.

Buďte přítomní a hodinu si užívejte společně

Roztěkaný instruktor nikdy nepůsobí dobře. Buďte přítomní. Vím, že ne vždy se všechno daří. Každý někdy máme starosti. Dobrý instruktor by se je ale měl naučit odsunout stranou a soustředit se jen na danou chvíli. Pokud s tím máte problém, doporučuji začít praktikovat mindfulness.

Jógu byste si měli umět užít. Protože váš prožitek se bude přenášet i na studenty. Přeci jen jste jejich vzorem. Každý je občas nervózní. Především noví instruktoři. Vypozorovala jsem, že jsou nesví z ticha. A kompenzují to tak, že nadmíru mluví, aby vyplnili „prázdné momenty“. To je samozřejmě nesmysl.

Pokud začnete nervózně vyprávět, studenty tím budete akorát vyrušovat. Na jógu si přece všichni chodíme odpočinout. Berte to tak i vy. Dopřejte studentům klidné momenty vyplněné tichem. Budou mít prostor k tomu pozorovat vlastní tělo a nitro. Lépe se tak poznají a hodinu si užijí naplno.

Jak vypadá kurz instruktora jógy

Kurz instruktora jógy má délku 150 hodin (pro zájemce bez maturity 200 hodin). Má akreditaci MŠMT. Nemusíte se tedy bát, že by vám ho oficiálně neuznali. Celý kurz trvá většinou cca půl roku a lekce probíhají o víkendech.

V kurzu se naučíte správně provádět jednotlivé jógové pozice a možnosti, jak pozice upravit podle potřeb svých studentů (například pokud mají problémy s klouby, prodělali v nedávné době nějaké zranění apod.). Naučíte se jaké mají pozice pozitivní účinky. A také to, kdy není vhodné je provádět.

Seznámíte se s různými dechovými a meditačními technikami. Neopomenou vám předat ani to, jak k sobě pozice skládat do uspořádané sestavy. Dozvíte se informace o historii jógy. Získáte povědomí o různých jógových stylech. Zkrátka vše nezbytné k tomu, abyste vedli vlastní lekce.

Na konci kurzu vás čeká odborná zkouška jak z teorie, tak praxe.

Kurzy instruktora jógy najdete například zde:

PRAHA

BRNO

Pokud jste opravdu rozhodnutí stát se instruktorem jógy, tak vám držíme palce! Vyzkoušejte naše tipy a studenti si vás určitě oblíbí. Pamatujte – nikdo učený z nebe nespadl. Kdybyste se nás chtěli na cokoliv zeptat, napište nám komentář. Máme v týmu odborníky, kteří kurz mají a rádi se s vámi podělí o další zkušenosti.

Také by nás zajímalo, co by podle vás nemělo chybět správnému instruktorovi? Pojďme dát hlavy dohromady! Budeme rádi za každou připomínku.

 

1 Shares
>
1 Shares
Share1