Krční čakra a jóga

Mluvit… zpívat… nechat plynout… nechat proudit… nechat rezonovat… dovolit si vyjádřit svůj názor… dovolit si nepolykat slova… nepolykat pocity…

Krční čakra neboli Višudha je centrem komunikace. Pokud funguje správně, jsme schopni bez obav a problémů vyjádřit vlastní názor. Pomáhá nám najít správná slova a pomáhá nám umět je bez obav použít. Pomáhá nám nehledat výmluvy, ale komunikovat zcela jasně a bez vytáček, bez příkras a drobných lží. No ale kdo to dneska umí? Téměř každý se snaží působit lepším dojmem, téměř každý se před vyjádřením vlastí myšlenky nejprve ohlédne na to „co tomu řeknou ostatní.“

No a tak pozvolna a nenápadně přicházíme o schopnost sebevyjádření, která se z prvotních nepříjemných pocitů uvnitř nás začne projevovat i fyzicky. Nejprve jen svraštíme čelo a spolkneme nevyřčená slova. Místo rozčilení přijde pláč a lítost. A jak se to tak stupňuje, často se dostaneme do začarovaného kruhu emocí.

Bez schopnosti vyjádření nabýváme čím dál většího pocitu nesvobody a sami sebou se cítíme znechuceni. A pokud ne sami sebou, tak alespoň okolím – protože „Proč nás nikdo neposlouchá?“ Ale už nám málokdy dojde, že okolí nedokáže slyšet slova, která nikdo neřekl. Později už nám působí problémy naše vnitřní orgány. Zablokovaná krční čakra neblaze působí na naše plíce, jícen a střeva. Tak nepolykejme hořkost!

www.yogaholick.cz

Ashtanga Namaskar

Pozdrav 8 bodů našeho těla je součástí série pozdravů slunci tradiční hatha jógy. Do pozice můžete vejít několik způsoby: z kočky, z psa tváří dolů nebo z prkna. My se podíváme na variantu z prkna.

Dlaně opřete celou plochou do země a zápěstí, lokty a ramen  srovnejte do jedné přímky. S výdechem krčte nohy v kolenou a ruce v loktech. Současně přibližujte k zemi kolena hrudník i bradu. Pokud vám dělá potíže klesnout k zemi všemi těmito partiemi najednou, dotkněte se země nejprve koleny, pak hrudníkem a až nakonec bradou.

Bradu nechte opřenou o zem tak, aby váš pohled upřeně směřoval kupředu rovnoběžně se zemí.

Ve finální pozici se 8 bodů vašeho těla dotýká země: Dlaně, brada, hrudník, kolena, prsty obou chodidel.

Pokud je Ashtanga Namaskar součástí vašeho pozdravu slunci, měli byste v této asaně zadržet dech a koncentrovat svou pozornost právě na krční čakru a také Manipuru. Pokud máte problémy s vysokým krevním tlakem, tuto pozici je lepší nepraktikovat.

www.yogaholick.cz

Halasana

Pozice pluhu je velmi oblíbená, snad si ji oblíbíte také a zařadíte ji do své pravidelné jógové praxe. Nejvhodnější je zařadit tuto asanu ihned po Sarvangasaně (pozice svíčky). Obě pozice mají omlazující účinky, energizují celý organismus, podporují trávení, posilují břišní svaly a výborně masírují krční čakru. V průběhu obou pozic zkuste dýchat dechem Udjahí a vyhněte se mluvení.

www.yogaholick.cz
www.yogaholick.cz

V Halasaně můžete proplést prsty a spojené ruce odtáhnout od těla na opačnou stranu, než je hlava. Paže přitom nechte protažené a celou plochou na podložce. Ve druhé variantě chytněte prsty u nohou do dlaní, ale paže i kolena nechte zcela napnuté. Dávejte pozic na záda, je dovoleno je mírně vykulatit, ale jen do té míry, kde neztrácíte rovnováhu.

Sasangasana

www.yogaholick.cz

Pozice zajíce je pro krční čakru jako stvořená. Musíte v ní totiž zabalit hlavu tak, až máte pocit, že se téměř překlopíte do kotoulu. Sedací kosti ale neustále vysouvejte vzhůru a kolena k zemi – to vše vyváží energii uvnitř vašeho těla a krční čakra má možnost se harmonizovat. Před pozicí zajíce si chvíli prožijte pozici kočky a krávy a připomeňte tak své páteři, co je to pružnost 🙂 Pozice zajíce je také opačnou verzí k pozici velblouda, zařaďte ji také do své praxe.

A co ještě?

K harmonizaci a obnovení funkce páté – krční čakry vám mohou pomoct nejen uvedené asany, ale existuje i mnoho dalších. Vyzkoušejte třeba obrácené prkno, poloviční most nebo všemi oblíbenou pozici dítěte. A pozor stoj na hlavě s pomocí rukou! Tak směle do toho 🙂

Harmonizujte pátou čakru zpíváním mantry „HUM“ (zajímají vás mantry? Vyzkoušejte také Ra Ma Da Sa) a obklobte se modrou barvou. Vizualizujte modré světlo, které vychází z krku a úst jako ozdravná pára.

www.yogaholick.cz

Trénujte také schopnost komunikace, vyjděte ven mezi lidi. Zeptejte se někoho cizího na cestu nebo jen na to, kolik je hodin. Blízkým sdělujte své myšlenky, pocity i niternosti. Zkuste v sobě nic nedržet! Je to těžké, ale krok za krokem to zvládnete. Přece proč bychom měli ten úžasný dar řeči? Přece proto, abychom se naučili používat slova. Taková, která nebolí, taková, která jsou pravdou a ne lží, taková, která nás osvobodí. Nalezněte je v sobě a nechte je proudit!

Přeji krásné jógování 🙂

Magdalena www.yogaholick.cz

58 Shares
  • >
    58 Shares
    Share58