Moje spolubydlící z Koreje většinou nejí typická korejská jídla (kromě toho, že se neustále láduje kimchi 🙂 ) a nad mými všetečnými dotazy, co se týče tradičních receptů, často jen mávne rukou s tím, že nevaří.
Nedávno sem ale přijela na návštěvu její maminka. Bohužel anglicky neuměla, ale byla moc milá a nabídla mi tradiční korejský salát (jeden z mnoha) s ančovičkami a mandlemi.
Jakmile jsem ochutnala, hned jsem věděla, že z toho bude článek. Taková dobrota, to snad ani není možný. No spolubydlící je na dovolené a evidentně jí moc nezajímá, že potřebuju recept na článek (pche, jakto? 😀 ), takže jsem se rozhodla, že to prostě zkusím podle sebe.
Náhodou se to moc povedlo, sice nechutnal jako zmíněná korejská dobrota, ale byl vynikající, jen trochu jinak (no jo kdybych řekla, že se mi to povedlo naprosto přesně napodobit, tak taky prd poznáte, že? 😀 )
Ingredience na 2 porce:
- 1 svazek kadeřávku (nebo kapusty)
- 1/2 červené papriky
- svazek jarní cibulky
- 3 střední mrkve
- hrst neloupaných mandlí
- hrst sezamových semínek
- Plechovka ančoviček (i s olejem)
- 1 stroužek česneku
- malý kousek chilli papričky
- 1 čajová lžička hořčice
- trocha citronové šťávy
- 1 polévková lžíce suchého bílého vína (dobrého)
- 1 čajovou lžičku kokosového oleje
- 2-3 lžíce olivového oleje
- 2 lžíce vody
Postup:
- Nejdříve si na suché pánvičce opražíme sezamová semínka do zlatohněda a dáme stranou.
- Použijeme stejnou pánvičku a necháme na ní rozehřát kokosový olej, na kterém lehce opražíme mandle a pak přidáme na drobounko nasekaný kadeřávek. Lehce promícháme a necháme na pánvičce asi tak 5-10 minut opékat (podlejeme troškou horké vody, pokud se nám směs připaluje).
- Mezitím si nakrájíme papriku a jarní cibulku na malinké kousky a mrkev nastrouháme na jemném struhadle.
- Vše dáme do mísy, přidáme kadeřávek s mandlemi a opražený sezam a vařečkou promícháme.
- Ingredience na dressing – ančovičky, česnek, chilli papričku, hořčici, citronovou šťávu, bílé víno, olivový olej a vodu – rozmixujeme v mixéru a přelejeme přes salát.
- Dobře promícháme.
Tip: Chcete vyzkoušet něco hřejivého, zdravého a veganského? Uvařte si naši krémovou mrkvovou polévku se zázvorem! A pokud hledáte i další zdravé recepty, vyzkoušejte třeba cuketové brownies.
O Ayurvedu jsem doslova zakopávala vlastně od té doby, co jsem se začala zajímat o zdravý životní styl. Jenže dál než k diagnostice své dóši jsem se nikdy nedostala. Zkrátka jsem nevěděla, co s tím dál. V průběhu let jsem ale k Ayurvedě začala mít čím dál blíž (asi i díky různým dietním směrům, které jsem vyzkoušela) a všechno tak nějak začalo zapadat. To byla ta chvíle, kdy jsem ji začala studovat hlouběji, odhodlaná z toho vytěžit co nejvíce praktických informací, které by usnadnili její pochopení a použití námi, běžnými, moderními lidmi.