Divíte se, proč jsem použila přízvisko malý Budha?
Je to z toho důvodu, že Kapha typ má všechny ty tzv. dobré vlastnosti (je to hodná holka :D) jako tolerantnost, loajálnost, trpělivost atd.
Jenže, navíc, pokud tyto vlastnosti přijme a zvládne žít v souladu se svojí dóšou, existuje potenciál vnímání hlubších životních souvislostí (to také souvisí s její psychickou energií, která je velmi silná). Takže prostě zkráceně, malý Budha.
Odvrácenou stranou jejího osvíceného přístupu k životu ale může být neschopnost nějakých agresivnějších výstupů, tzn., že místo otevřeného konfliktu si v sobě „hýčká“ zášť a může mít sklon k pasivní nebo skryté agresivitě.
Co se týče stravy má Kapha, ze všech tří dóš, asi nejstriktnější režim. Měla by omezit tuky, cukry, preferovat vegetariánskou lehkou stravu, hodně zelených listů (kvůli detoxikaci, zvlášť v létě), 2-3 jídla denně jsou maximum.
Kapha ale nemá moc ráda, když něco nesmí. Proto je dobré její režim nebrat úplně striktně, ale spíš se snažit preferovat doporučená jídla a omezovat ta zakázaná.
Ještě tady zmíním tu detoxikaci, která se nevyhnutelně musí stát součástí života Kaphy. Její zažívání je pomalé, lymfatický systém rovněž, takže toxiny se často hromadí, bez zjevného přičinění chudáka Kaphy.
Jakékoli detoxikační praktiky budou nápomocné – a pozor, většina z nich je naštěstí velice příjemná – např. lymfatické masáže, hot joga, tanec, sauna, jednodenní půsty, detoxikační koupele, atd.
Nejde to jinak, pohyb se musí stát neodmyslitelnou součástí života Kaphy, bez pohybu bude její lymfa pracovat příšerně pomalu a výsledkem bude pouze zhoršující se zdraví, kožní problémy, hormonální problémy, problémy s hladinou cukru atd. Zkuste rozpohybovat lymfu s naší sestavou na rozpohybování lymfy.
Každá dóša má něco, na čem musí bez diskusí pracovat a cvičení je tím něčím právě pro dóšu Kapha.
Víc už se ale o Kapha dóše rozepisovat nebudu, protože jsem pro vás připravila takový tahák – shrnutí životního stylu, ke kterému má Kapha tendenci, ale i jak ji pomoci nastolit rovnováhu (stáhněte si zdarma přehledný 5 stránkový souhrn v pdf)
ZAŽÍVACÍ ČAJ VHODNÝ K PITÍ PO JÍDLE PRO KAPHA DÓŠA
Ale hodí se i pro další dvě dóši.
(recept převzatý z Ayurvedské kuchařky – viz. zdroje)
Ingredience na 2 porce:
- 2 šálky vody
- 1 čajová lžička semen koriandru
- 1 čajová lžička semen fenyklu
- 1 čajová lžička kmínu
Postup:
- Vodu přivedeme k varu.
- Do mixéru hodíme všechna semínka a horkou vodou zalejeme.
- Rozmixujeme a přecedíme.
- Pijeme ještě teplé po jídle jako digestiv.
INFORMAČNÍ ZDROJE:
- Robert Sachs. Tibetan Ayurveda. Health Secrets from the Roof of the World. 1995.
- Amadea Morningstar with Urmila Desai. The Ayurvedic Cookbook. A Personalized Guide to Good Nutrition and Health. 1995.
- YouTube channel – Dr. Deborah Kern. Introduction to Ayurveda by Dr. Deb Kern
O Ayurvedu jsem doslova zakopávala vlastně od té doby, co jsem se začala zajímat o zdravý životní styl. Jenže dál než k diagnostice své dóši jsem se nikdy nedostala. Zkrátka jsem nevěděla, co s tím dál. V průběhu let jsem ale k Ayurvedě začala mít čím dál blíž (asi i díky různým dietním směrům, které jsem vyzkoušela) a všechno tak nějak začalo zapadat. To byla ta chvíle, kdy jsem ji začala studovat hlouběji, odhodlaná z toho vytěžit co nejvíce praktických informací, které by usnadnili její pochopení a použití námi, běžnými, moderními lidmi.