Jógové pozice pro aktivaci Manipury

Manipura je naše třetí čakra, která se nachází přímo v oblasti Solar plexu – Solární pleteně. Jde o nervový pletenec, který má na starost řízení celého těla. Nejdete ho přímo v nadbřišku pod svými žebry. V tomto místě se potkávají orgány břišní dutiny, plíce, srdce a mozek. Takže už z toho je zřejmé, že jde o místo, kterému je prostě třeba věnovat naši pozornost, protože pokud tady něco neběží jak by mělo, má to vliv na celé naše tělo a jeho funkce.

Čakra Solar plexu je spojována s vědomím vlastní hodnoty a sebeoceněním. Emoce, kterým je nutné věnovat pozornost jsou hněv, lítost, zbytečnost nebo vina. Manipura přímo ovlivňuje játra, slezina, žaludek a tenké střevo.

Při praktikování asan, které mají na třetí čakru příznivý vliv, se plně koncentrujte na oblast solární pleteně, vizualizujte žlutou barvu, která ji symbolizuje (Solar – Slunce – žlutá barva) a přeříkávejte nebo zpívejte aktivační a harmonizační mantru RAM, která rozvibruje přímo místa Solar plexu. Nebo léčivou mantru Ra Ma Da Sa.

Purvottanasana

Purvottanasana
autor: www.yogaholick.cz

Tuhle pozici už určitě znáte! Jde o obrácené prkno, taková krásná pozice, na kterou si sice musíte chvíli zvykat, ale její účinky stojí za to!

Začínejte v pozici hole a s nádechem odlepujte hýždě od země. Zároveň propínejte lokty a zůstaňte pevní v zápěstích. Dlaně nechte celou plochou na zemi a až dojdete vzhůru – do místa, kde břicho a stehna tvoří jednu linku – tak tam si dejte výdrž. Prvně to zkuste na 5-8 nádechů. Pak pozici rozpusťte a v sedu s nataženýma nohama přiklánějte hrudník ke kolenům. Dopřejte si alespoň 3 série  poté si odpočiňte v pozici dítěte.

Tip: Dlaně můžete mít otočené směrem k chodlům, ale existuje i varinta s dlaněmi stočenými opačným směrem. Vyzkoušejte ji 🙂

 

Loďka

Paripurna Navasana
autor: www.yogaholick.cz

Paripurna Navasana je nejen balanční pozicí, ale právě pozicí zapojují krásně břišní svaly. Dobře, některým to možná až tak krásné nepřijde, i já si pamatuju docela nedávnou dobu, kdy jsem v této asaně bojovala sama se sebou. Ale! Jóga vás prostě naučí respektovat sami sebe a učí i trpělivosti! A trpělivost s touhle pozicí rozhodně potřebujete a budujete každou vteřinou. Opět platí soustředění na oblast třetí čakry, vizualizace zářivě žluté barvy a mantra RAM. Více o loďce, provedení i rozpouštění pozice se dočtete v jednom z mých předchozích článků tady.

 

Bharadvajasana

BHARADVAJASANA
autor: www.yogaholick.cz

Tato pozice je variací polovičního lotosového sedu. Dochází při ní k rotaci páteře, a tak i horní poloviny trupu. Do sedové pozice se dostanete tak, že levé koleno ohnete a chodidlo složíte vedle své levé hýždě. Druhou nohu pak také ohněte v koleni a chodidlo odložte do levého třísla. Hrudník nechte po celou dobu krásně otevřený! Levou dlaní se zapřete za pravé koleno a pravou dlaní uchopte palec pravé nohy, která je odložena ve vašem třísle. Pohled pak směřujte doprava s stejným směrem nechte rotovat i trup.

V pozici se ustálete, vizualizujte symbol třetí čakry a setrvejte 5-8 nádechů. Nezapomeňte zopakovat i na druhou stranu 🙂

Existuje samozřejmě celá řada dalších pozic, které mají příznivý vliv na oblast Manipura čakry, pátrejte a vyhledejte tu, která vám udělá dobře. Nezapomeňte na pozdrav slunci! Tato sekvence aktivuje solar plexus více než kterákoli jiná statická pozice, ale zase bez výdrže a setrvání v pozicích to nejde, protože jen neustálá aktivita pohyb vpřed musí bát vyvážen setrváním v místě. Proto nikam nespěchejte dopřejte si ideálně kombinaci svižnějších pozdravů a následných setrvání v pozicích na 5-8 nádechů.

Přeji krásné jógování 🙂

Magdalena, www.yogaholick.cz

21 Shares
>
21 Shares
Share21