Dobrá, první lekce za námi a musíme si přiznat, že všechny ty obavy, jenž jsme měli před prvním krokem překračující pomyslný práh studia a dělící svět vnější a svět vnitřní ať už z pohledu struktur stěn tvořící studio či z pohledu svého těla a vnímání, byly zbytečné. A když na konci lekce ležíme v šavásaně, tedy v relaxační pozici v leže na zádech, a lektorka přečte jeden z citátu francouzského spisovatele Giberta Cesbrona: „To, co lidé nazývají štěstím, je okamžik, kdy přestanou mít strach”, víme, že je to tak.
Ale co dál? Do další lekce je přece dlouhá doba a my máme pocit, že teď, když jsme naskočili do rozjetého vlaku, nechceme zase jen tak vyskočit. Ale hned v zápěstí si uvědomíme, že nejen obsah peněženky, ale i rodinné povinnosti nám nedovolí navštěvovat lekci každý den, a tak nám svitne jediná možnost – Jak je to tedy s cvičením doma a jak k němu přistupovat?
Neučme se jógu jako básničku nazpaměť
Zkoušet si zapamatovat posloupnost ásan, tedy pozic, v lekcích i s jejím obsahem je úkol poněkud nemožný. Na józe pracujeme především s pravou mozkovou hemisférou, tedy s tou intuitivní, vnímavou, klidnou oproti analytické a informací chtivé levé mozkové hemisféře. Snažíme se vyrovnat protipóly a najít harmonii. Harmonie je střed a jelikož jsme v dnešním pojetí světa převážně tlačeni k zapojení levé mozkové hemisféry a na věci pohlížet účelně, je zapotřebí tuto nerovnováhu vybalancovat zapojením té druhé, tedy vnímavé polarity. Pokud však od samotného začátku lekce budeme přemýšlet nad tím, jak si lekci zapamatovat a jaké řazení ásan lektor zvolil, budeme nejen zapojovat onu analytickou polovinu, ale také nám uteče to hlubší, co se za praktikováním jógy schovává. Uteče nám obsah a lekce bude jen pouhá filmová kulisa bez zvuku a pochopení děje, jenž je v mnoha domácnostech pouštěna ze setrvačnosti.
Jak začít.. Pozicí zvanou Maruška
Intuitivně. Tak jako když pes ráno vstane z postele a protáhne se. Tak jako když kočka vyskočí na všechny čtyři a udělá ze své páteře vysoký pahorek. Zvířata jednají podle pudu a podle intuice. Nepřemýšlí nad tím, zda je pohyb správný či nikoliv. Jak by jej lektor jógy ,,ohodnotil.” Kočka jednoduše udělá kočku, pes psa a vy můžete jednoduše vytvořit svou vlastní pozici, jenž se bude nazývat třeba Maruška.
Začínáte s jógou? Možná vám přijde vhod náš článek o 10 tipech, jak se připravit na první lekci jógy. Můžete začít cvičit také podle YouTube. Instruktoři ve videu nahrazují toho pravého z masa a kostí. Vy tak budete mít jistotu, že cvičíte správně a neděláte chyby.
Seznamte se.. Sami se sebou
Čím začít je zásadní otázka a já vám na ní věnuji i odpověď. Začněte se seznamováním se se svým tělem. Jsme odpojeni od svého těla, od sebe samotných a paradoxně se mnohdy naopak staráme o těla druhých. Začněme tedy se seznámením. Jak? Stačí protáhnout svou paži před tělem, roztáhnout prsty a rozevřít dlaň a uvědomit si pocit od ramene až do středu dlaně. Stačí sevřít ruku v pěst a začít pomalu kroužit zápěstím a uvědomit si pocity kolem zápěstních kůstek.
Takto můžeme pokračovat po celém těle a můžeme se zeptat sami sebe: Které místo cítím? Které místo ke mě nějakou formou promlouvá? Ať už pohodlím či nepohodlím? Která místa jsou naopak hluchá? Seznámení se se svým tělem, s jeho tvarem a nejtajnějšími zákoutími je tím prvním, co nás v samotné praxi jógy posune o kus dopředu. Vědomost, tedy dělat věci vědomě – to je pilířem jógy.
,,Je jen jediný způsob, jak dorazit do cíle: začít.” (Sri Chinmoy)
Každý začínáme
Při těchto řádcích vzpomínám na svůj začátek. Na své seznámení. Tehdy jsem pracovala na klinice celostní medicíny coby recepční a bydlela s přítelem v malém sídlištním bytě, kde jsem ráno nenacházela potřebný kousek místa ticha bez dalších párů očí, než byly ty mé. Každé ráno jsem tedy na kliniku přijela o 45 minu dříve, zamkla se v ordinaci jedné z fyzioterapeutek, rozbalila podložku a opřela svůj chytrý telefon o zeď. To už se načítala lekce jógy, jenž byla volně přístupná na kanálu youtube a tak jsme si mohly věnovat půl hodinovou lekci. Jen já a můj telefon, kterému propůjčila příjemný hlas příjemná lektorka. Takto jsem nějakou dobu vydržela jógu praktikovat.
Co oči nevidí, to vnitřní zrak upřesní
Jednoho dne však nefungovala síť a v oné době jsem sice měla chytrý telefon, ale ne zas tak chytrý, aby se k serveru připojil i bez wifi. Co teď? Rozpačitě jsem se zachvěla s představou, že přijdou o svou ranní lekci. Vytáhnutí šňůry od modemu ze zdi ani rozčílení nepomohlo, a tak jsem se znovu posadila na okraj podložky. Na chvilku zavřela oči, to abych si vybavila pozice z předešlého dne. Než však nějaké pozice na mou mysl přišly, začala jsem si užívat prostý dech, prostou chvilku sama pro sebe. Onen dech začal doprovázet krouživý pohyb v ramenou, jemné uklánění hlavy k jednomu a k druhému rameni, pomalé rozhýbávání trupu, přechod na všechny čtyři a prohýbání páteře, jako když se po ránu protahuje tety kočka, překlopení prstů na podložku a vyhoupnutí hýždí ke stropu, jako náš pes..
A jak to celé dopadlo? Už jsem nepotřebovala návod, nepotřebovala jsem ucelenou lekci z rukou zkušeného lektora a nemusela jsem být závislá na technice. Rána jsou pro mě dodnes osobním obřadem a místem pro vnitřní komunikaci a vlastní jógu.
Domácí pomocník
Vím, jak byla videa jógy pro domácí praxi důležitá a jak mě navedla kudy a kam v mých začátcích, a proto jsem ráda, že i já můžu být nyní lidem nápomocná a nahlédnout i do jejich domovů a obýváků skrze nově vzniklé projekty online jógy. O jaké projekty jde? Jeden má líbivý název Jóga z obýváku a druhý Moje jóga. Oba projekty jsou tvořené srdcem a za každým z nich stojí tvůrčí žena.
Jedna z žen, Gabriela Ryšková, je grafička na volné noze a druhá, Markéta Faustová, lektorkou jógy. Který si vybrat? Zkusme oba, protože proti sobě vzájemně nebojují, ale naopak se mohou hezky doplnit.
Nebát se zeptat
A pokud si nevíme s tím či s oním rady? Pokud máme pocit, že nám v té či oné pozici něco přebývá a nebo naopak schází, zeptejme se příště, až půjdeme na lekci, lektora. Lektor je člověk, který vám jistě rád odpoví a udělá si na vás pár minut před či po lekci, aby vám mohl ukázat či doporučit to základní, co pro vás uzná za vhodné.
Už od utlého věku jsem psala příběhy plné dobrodružství a zážitků. A jelikož jsem měla jako malá holka problém se čtením a s gramatikou, tak se chytré hlavy sešly a přidělily mi nálepku dyslektik. Nálepku jsem nosila celkem vzato do nedávna, a tak jsem své popsané papíry, a vlastně i sebe, schovávala před světlem světa. Když jsem se seznámila s jógou, jako s něčím, co mi pomohlo najít v sobě sebedůvěru a prostor pro příjetí sebe samé, vybudovala jsem si nazpět i sílu a jako malé dítě jsem si začala plnit sny.
Jógu jsem začala studovat coby samouk, pak jsem prodala auto, našetřila na letenku a odcestovala jsem na delší dobu studovat do Indie. Stala jsem se lektorkou jógy a jógové terapie. Můj záměr se dal do pohybu a vše šlo ráz na ráz. Opustila jsem práci, začala s lektorováním a věnování se psaní naplno. Do Indie jezdím pravidelně a nepřestávám se divit nad životem samotným a nad obsáhlostí jógy, která může pojmout celý svět. Nyní se věnuji hatha józe, hatha flow józe, terapeutické józe, jin józe a těhotenské józe. Nakonec je každá lekce ale směsice zkušeností, tak jako lekce životní, kterými procházíme. Jóga na papíře mi pomáhá ucelovat myšlenky a překonávat ony lekce. A zde bych se s vámi o ně chtěla podělit.