Třetí otázka začátečníků: Cvičení z domu a jak k němu přistupovat?


Dobrá, první lekce za námi a musíme si přiznat, že všechny ty obavy, jenž jsme měli před prvním krokem překračující pomyslný práh studia a dělící svět vnější a svět vnitřní ať už z pohledu struktur stěn tvořící studio či z pohledu svého těla a vnímání, byly zbytečné. A když na konci lekce ležíme v šavásaně, tedy v relaxační pozici v leže na zádech, a lektorka přečte jeden z citátu francouzského spisovatele Giberta Cesbrona: „To, co lidé nazývají štěstím, je okamžik, kdy přestanou mít strach”, víme, že je to tak.

Ale co dál? Do další lekce je přece dlouhá doba a my máme pocit, že teď, když jsme naskočili do rozjetého vlaku, nechceme zase jen tak vyskočit. Ale hned v zápěstí si uvědomíme, že nejen obsah peněženky, ale i rodinné povinnosti nám nedovolí navštěvovat lekci každý den, a tak nám svitne jediná možnost – Jak je to tedy s cvičením doma a jak k němu přistupovat?

Neučme se jógu jako básničku nazpaměť

Zkoušet si zapamatovat posloupnost ásan, tedy pozic, v lekcích i s jejím obsahem je úkol poněkud nemožný. Na józe pracujeme především s pravou mozkovou hemisférou, tedy s tou intuitivní, vnímavou, klidnou oproti analytické a informací chtivé levé mozkové hemisféře. Snažíme se vyrovnat protipóly a najít harmonii. Harmonie je střed a jelikož jsme v dnešním pojetí světa převážně tlačeni k zapojení levé mozkové hemisféry a na věci pohlížet účelně, je zapotřebí tuto nerovnováhu vybalancovat zapojením té druhé, tedy vnímavé polarity. Pokud však od samotného začátku lekce budeme přemýšlet nad tím, jak si lekci zapamatovat a jaké řazení ásan lektor zvolil, budeme nejen zapojovat onu analytickou polovinu, ale také nám uteče to hlubší, co se za praktikováním jógy schovává. Uteče nám obsah a lekce bude jen pouhá filmová kulisa bez zvuku a pochopení děje, jenž je v mnoha domácnostech pouštěna ze setrvačnosti.

Jak začít.. Pozicí zvanou Maruška

Intuitivně. Tak jako když pes ráno vstane z postele a protáhne se. Tak jako když kočka vyskočí na všechny čtyři a udělá ze své páteře vysoký pahorek. Zvířata jednají podle pudu a podle intuice. Nepřemýšlí nad tím, zda je pohyb správný či nikoliv. Jak by jej lektor jógy ,,ohodnotil.” Kočka jednoduše udělá kočku, pes psa a vy můžete jednoduše vytvořit svou vlastní pozici, jenž se bude nazývat třeba Maruška.

Začínáte s jógou? Možná vám přijde vhod náš článek o 10 tipech, jak se připravit na první lekci jógy. Můžete začít cvičit také podle YouTube. Instruktoři ve videu nahrazují toho pravého z masa a kostí. Vy tak budete mít jistotu, že cvičíte správně a neděláte chyby.

autor: Šárka Konečná
autor: Šárka Konečná

Seznamte se.. Sami se sebou

Čím začít je zásadní otázka a já vám na ní věnuji i odpověď. Začněte se seznamováním se se svým tělem. Jsme odpojeni od svého těla, od sebe samotných a paradoxně se mnohdy naopak staráme o těla druhých. Začněme tedy se seznámením. Jak? Stačí protáhnout svou paži před tělem, roztáhnout prsty a rozevřít dlaň a uvědomit si pocit od ramene až do středu dlaně. Stačí sevřít ruku v pěst a začít pomalu kroužit zápěstím a uvědomit si pocity kolem zápěstních kůstek.

Takto můžeme pokračovat po celém těle a můžeme se zeptat sami sebe: Které místo cítím? Které místo ke mě nějakou formou promlouvá? Ať už pohodlím či nepohodlím? Která místa jsou naopak hluchá? Seznámení se se svým tělem, s jeho tvarem a nejtajnějšími zákoutími je tím prvním, co nás v samotné praxi jógy posune o kus dopředu. Vědomost, tedy dělat věci vědomě – to je pilířem jógy.

,,Je jen jediný způsob, jak dorazit do cíle: začít.” (Sri Chinmoy)

Každý začínáme

Při těchto řádcích vzpomínám na svůj začátek. Na své seznámení. Tehdy jsem pracovala na klinice celostní medicíny coby recepční a bydlela s přítelem v malém sídlištním bytě, kde jsem ráno nenacházela potřebný kousek místa ticha bez dalších párů očí, než byly ty mé. Každé ráno jsem tedy na kliniku přijela o 45 minu dříve, zamkla se v ordinaci jedné z fyzioterapeutek, rozbalila podložku a opřela svůj chytrý telefon o zeď. To už se načítala lekce jógy, jenž byla volně přístupná na kanálu youtube a tak jsme si mohly věnovat půl hodinovou lekci. Jen já a můj telefon, kterému propůjčila příjemný hlas příjemná lektorka. Takto jsem nějakou dobu vydržela jógu praktikovat.

Co oči nevidí, to vnitřní zrak upřesní

Jednoho dne však nefungovala síť a v oné době jsem sice měla chytrý telefon, ale ne zas tak chytrý, aby se k serveru připojil i bez wifi. Co teď? Rozpačitě jsem se zachvěla s představou, že přijdou o svou ranní lekci. Vytáhnutí šňůry od modemu ze zdi ani rozčílení nepomohlo, a tak jsem se znovu posadila na okraj podložky. Na chvilku zavřela oči, to abych si vybavila pozice z předešlého dne. Než však nějaké pozice na mou mysl přišly, začala jsem si užívat prostý dech, prostou chvilku sama pro sebe. Onen dech začal doprovázet krouživý pohyb v ramenou, jemné uklánění hlavy k jednomu a k druhému rameni, pomalé rozhýbávání trupu, přechod na všechny čtyři a prohýbání páteře, jako když se po ránu protahuje tety kočka, překlopení prstů na podložku a vyhoupnutí hýždí ke stropu, jako náš pes..

A jak to celé dopadlo? Už jsem nepotřebovala návod, nepotřebovala jsem ucelenou lekci z rukou zkušeného lektora a nemusela jsem být závislá na technice. Rána jsou pro mě dodnes osobním obřadem a místem pro vnitřní komunikaci a vlastní jógu.

autor: Šárka Konečná
autor: Šárka Konečná

Domácí pomocník

Vím, jak byla videa jógy pro domácí praxi důležitá a jak mě navedla kudy a kam v mých začátcích, a proto jsem ráda, že i já můžu být nyní lidem nápomocná a nahlédnout i do jejich domovů a obýváků skrze nově vzniklé projekty online jógy. O jaké projekty jde? Jeden má líbivý název Jóga z obýváku a druhý Moje jóga. Oba projekty jsou tvořené srdcem a za každým z nich stojí tvůrčí žena.

Jedna z žen, Gabriela Ryšková, je grafička na volné noze a druhá, Markéta Faustová, lektorkou jógy. Který si vybrat? Zkusme oba, protože proti sobě vzájemně nebojují, ale naopak se mohou hezky doplnit.

Nebát se zeptat

A pokud si nevíme s tím či s oním rady? Pokud máme pocit, že nám v té či oné pozici něco přebývá a nebo naopak schází, zeptejme se příště, až půjdeme na lekci, lektora. Lektor je člověk, který vám jistě rád odpoví a udělá si na vás pár minut před či po lekci, aby vám mohl ukázat či doporučit to základní, co pro vás uzná za vhodné.

0 Shares
>
0 Shares
Share