Jóga vznikla v dávné minulosti, odhadem okolo roku 900 před naším letopočtem. Od té doby ušla dalekou cestu, usídlila se v mnoha zemích, její pojetí prošlo rukama mnohých jógových mistrů a vyvinula se do obrovského množství více nebo méně klasických podob. Konzervativní jógíni často opakují, že jóga je jenom jedna a má svá jasná pravidla. Nabídka lekcí v moderních jógových studiích je ale čím dál rozmanitější, a protože každý máme svá trochu specifická očekávání a odlišné preference, určitě se vyplatí investovat čas pečlivému výběru stylu jógy, který nám bude vyhovovat nejvíc.
Existují lidé, kteří jsou schopni nalézt v sobě tolik disciplíny, aby pravidelně vykonávali činnost, která je pro ně nepochybně prospěšná, aniž by jim samotná aktivita přinášela radost. Já bohužel patřím ke zbytku obyčejných smrtelníků, u kterých nezábavná povinnost dlouho neobstojí. Proto jsem velmi vděčná za to, že jsem sama nejdříve „zakopla“ o typ jógy, který mě neuvěřitelně baví. Jak už dnes vím, ne všechny styly jógy by mě dokázaly dostatečně zaujmout a možná bych tehdy na další hodinu nedorazila a definitivně se s jógou rozešla. Pokud máte s praktikováním jógy už nějakou špatnou zkušenost – hodina vám připadala zdlouhavá a nudná nebo naopak příliš náročná – zkuste se tedy prosím nepolekat a dejte vztahu s jógou ještě jednu (zaslouženou) šanci.
meditace vs. cvičení
První otázkou, kterou je při výběru třeba si položit, je, s jakým očekáváním na lekci přicházíme. Upíná se náš zájem k duchovní stránce jógy, k meditaci, technikám dechu a zklidnění mysli? Nebo je pro nás jóga atraktivnější jako perfektně propracované tělesné cvičení? Pokud si v otázce mezi hlavou a tělem nechceme vybírat a toužíme po nesporných přínosech jógy jako celku, měli bychom upřednostnit hatha jógu nebo ashtangu. Oba styly respektují jógu jako cvičení komplexně zaměřené na mysl i tělo, výrazně se ovšem liší intenzitou pohybové aktivity. Struktura lekce hatha jógy je striktně rozdělena na pranájámu (dechová cvičení), ásany a meditaci. První a poslední část hodiny je tedy fyzicky úplně nenáročná a ani v části, kde se zabýváme samotným praktikováním jednotlivých ásan, nedosáhneme tak vysoké zátěže jako při ashtanze. Hatha jóga se vyznačuje spíš klidnějším, pozvolným tempem, a je tedy i nejvhodnějším odrazovým můstkem pro začátečníky, kteří se zatím nesměle seznamují se základy dýchání a všemi pozicemi. Ashtanga, silovější a dynamičtější sestra hatha jógy, se často nazývá přívlastkem „meditace v pohybu“ a zahrnuje šest vinyas, přesně daných sestav seřazených dle náročnosti. S další vinyasou pak jógín začíná až ve fázi, kdy perfektně zvládá sestavu předchozí. Kromě lektorsky vedených hodin se ashtanga často vyučuje i na lekcích typu Mysore, kde jógíni pod dohledem instruktora cvičí předem naučené sestavy samostatně.Pokud se rozhodneme navštěvovat lekce jógy výhradně z důvodu harmonizace mysli a lehkého protažení těla a o „upocený dril“ nejevíme nejmenší zájem, jako nejschůdnější cesta se nám nabízí jin jóga. Výhodou jin jógy je, že je vhodná pro všechny jógíny bez rozdílu věku, zdravotního stavu a pokročilosti. Lekce se skládají s dlouhotrvajících, méně náročných pozic, většinou prováděných vleže. Velký důraz je kladen na správné dýchání, příjemné uvolnění a meditaci. Objevit se na lekci jin jógy omylem může být pro jedince zaměřené na výkon velikou frustrací. Kdo očekává od jógy spíš zlepšení fyzické kondice, flexibility a zpevnění těla, měl by se v okolí rozhlédnout spíš po již zmíněné ashtanze nebo jiných (četných) dynamičtějších formách jógy.
I mezi jógovými nadšenci se najdou někteří méně alternativní, duší „západní lidé“, kteří na lekcích hatha jógy vnímají řeči o aktivaci čaker jako „nutné zlo“ provázející jejich oblíbenou sportovní aktivitu. Pro jógíny zaměřené daleko silněji na fyzickou stránku cvičení existuje spousta přízemnějších typů jógy, které se na meditaci a mindfulness zaměřují spíš okrajově, pokud vůbec. Pro přehlednost je tedy ještě dál klasifikujeme.
klasika vs. něco navíc
Osvědčenou klasikou mezi „západně laděnými“ typy jógy je moje oblíbená power jóga, mírou intenzity podobná duchovnější ashtanze. V power józe ale nenásledujeme žádné dané pořadí cviků, takže se skladba hodiny může pokaždé trochu měnit. Přestože i při power józe se plně soustředíme na dech a hodinu zakončujeme zklidněním nebo i meditací, dominantní složkou hodiny je praktikování silově náročných ásan v rychlejším sledu.
Pokud toužíme po nějaké osvěžující změně a současně jsme v dobré fyzické kondici, můžeme vyzkoušet potrápit tělo na hot nebo bikram józe. Oba styly využívají ke cvičení místnost vyhřátou až na 42°C, takže se v každém případě pořádně zapotíme. Zatímco bikram jóga probíhá pokaždé podle stejného scénáře o 26 pozicích, sestava lekce hot jógy závisí na samotném lektorovi. Každopádně mezi benefity obou stylů patří zlepšení imunity, nastartování metabolismu, vyplavení obrovského množství endorfinů a díky úplnému prohřátí svalů také daleko rychlejší rozvinutí flexibility. Když zavřeme oči, můžeme si navíc snadno představit místo vyhřátého sálu nádhernou pláž u moře a cvičení nás bude bavit o to víc. Ale stejně jako ve čtyřiceti stupních na dovolené, i tady je důležité hlídat si pitný režim.
Pro milovníky tance zařadila mnohá studia do rozvrhu dance jógu, která zajímavě kombinuje jógové ásany s otočkami, pohybem v prostoru a taneční prvky z jazzu, klasického tance nebo moderny. I když se z hlediska stylů jedná spíš o novinku, spojení jógy a hudby není ničím neobvyklým. Jógíni odjakživa využívali šamanských bubnů, tibetských mís, píšťal a jiných nástrojů jako hudebního podkresu k meditaci. Oblíbeným doprovodem byly i krásné zpívané mantry, které někteří lektoři (samozřejmě v podobě reprodukované hudby) doteď používají na hodinách k navození příjemné, uvolněné atmosféry. Že zvuky nástrojů a lidských hlasů jsou pozitivní vibrací, která harmonizuje naši mysl a emoce, jistě pocítíme právě na hodinách dance jógy, kde je hudba povýšena na osnovu, podle které pohyb koordinujeme. Na hezkém dojmu z hodiny navíc přidává fakt, že kombinace jógy a tance působí i navenek nesmírně esteticky.
další faktory výběru
Bez ohledu na to, jak dobře si svůj preferovaný styl jógy ujasníme, zůstává spousta proměnných, které mohou náš finální zážitek z hodiny ovlivnit. Kromě samotné náplně lekce prý nejvíc rozhoduje otázka, jestli je nám sympatický lektor. Teprve když vyhodnotíme, že na jeho vzhledu nebo hlasu nespatřujeme nic rušivého, můžeme se v klidu věnovat samotné aktivitě. Důležitou roli hraje také prostředí, které by mělo být dostatečně tiché a samozřejmě čisté. Proto – pokud nám jakákoli maličkost nesedí – zkusme experiment opakovat v jiném studiu nebo u jiného instruktora a nedělejme unáhlené závěry. Z dnešní rozmanité nabídky si určitě všichni vybereme tak, že nás bude jóga opravdu bavit 🙂 Pro začátek doporučuji cvičit podle YouTube.
Odmala mě provází láska k pohybu, k hudbě, k tanci, umění a všemu krásnému. Jako „rozlítaná“ umělecká duše jsem v józe našla i trochu klidu, rovnováhy a řádu a naučila se pomalu zhluboka dýchat a soustředit se. Vnímám jógu jako důmyslné, precizně propracované a komplexní prastaré kouzlo, které působí současně na tělo i mysl a přináší nám do života vyrovnanost a radost, a to už od prvního kroku. Tak nádech a můžeme začít!