Jóga po porodu – šestinedělí

Zrození dítěte je snad ten nejzázračnější okamžik v životě. Pro mnohou ženu ale může být zároveň ten nejtěžší i nejbolestivější. Šestinedělí bývá citlivé a někdy velmi náročné období a proto se v tomto článku podíváme na to, co pro sebe můžete udělat, abyste ho zvládala v co největším klidu a pohodě, protože spokojená máma = spokojené dítě.

Psychika hraje hlavní roli

Po porodu můžete být plná emocí, které se zároveň mohou mísit s obavami, zda vše zvládnete a zda budete pro své dítě dobrou mámou. Ať už byl váš porod jakýkoliv, je důležité si uvědomit, že se nenarodilo jen vaše dítě, ale narodila jste si i vy jako matka. A tak je přirozené, že vám může nějakou dobu trvat, než si na svoji novou roli zvyknete. Nenechte se zmást usměvavými a šťastnými fotografiemi v médiích,  realita často bývá jiná.

Pokud máte klidné a spavé miminko, užívejte si toto krásné období! Pokud je vaše situace opačná a vás trápí únava, vyčerpanost či pocity selhání, v následujících řádcích si můžete přečíst pár tipů, co pro sebe v takovém případě můžete udělat.

miminko

Říkejte si o pomoc

Říct si o pomoc neznamená, že svoji roli matky nezvládáte. Znamená to, že vám záleží na klidu a pohodě ve vaší rodině. Zapojte ostatní členy rodiny do péče o domácnost, nechte si donést nákup nebo poproste někoho blízkého o hlídání, abyste měla chvilku pro sebe. Neděláte to jen pro sebe, děláte to pro celou vaši rodinu.

Tělo potřebuje regeneraci

Nečekejte, že hned po porodu budete vypadat stejně jako před otěhotněním. Dopřejte svému tělu potřebný čas na regeneraci, dalo vašemu miminku ze sebe to nejlepší a tak potřebuje dostatek času na to, aby se zase mohlo vrátit do své původní formy. Toto období netrvá jen šest týdnů, říká se, že že devět měsíců se tělo během těhotenství měnilo a přizpůsobovalo, a zhruba stejnou délku se zase vrací zpátky. Proto nepropadejte beznaději při pohledu do zrcadla, ano, vaše tělo možná nevypadá jako dřív, ale pokud mu budete věnovat dostatečnou péči a pozornost, zase bude. Netlačte na sebe, ale berte to pouze jako přechodné období.

Jaký pohyb je ideální?

Procházky na čerstvém vzduchu udělají dobře nejen vám, ale i vašemu miminku. Chůze je pro lidské tělo ideální a přirozený pohyb. Než usilovné a vyčerpávající cvičení si dopřejte raději více odpočinku.

Jóga v šestinedělí

Pokud jste praktikovala jógu v období těhotenství (například v prvním trimestru) a navštěvovala jste lekce jógy pro těhotné, většinu pozic z gravidjógy na uvolnění a protažení zad vám prospěje i v šestinedělí.

Čemu se po porodu vyhnout:

  • pozice na posílení přímého břišního svalu (loďka, prkno,…)
  • velké záklony
  • dynamické střídání pozic a velké zahřívání organismu
  • obrácené pozice

Vhodné pozice:

meditace

Dechová a relaxační cvičení vám pomohou uvolnit napětí v těle a nahromaděné emoce. Stejně jako v těhotenství platí i pro toto období: Vnímejte vaše tělo, dělejte jen to, co je vám příjemné a v čem se dobře necítíte, vynechte. Nepřepínejte se a dopřejte si dostatek času a prostoru na relaxaci a odpočinek.

Když je času na cvičení je minimum

Naučte se správnému držení těla, důležité je také umět správně zvedat těžké věci – například autosedačku, vždy provádějte přes pokrčené nohy, kde je váha v chodidlech a zpevněná stehna, předejdete tak bolestem v bedrech a přetížení oblasti bederní páteře. Stejně tak zvedejte miminko z vaničky, postýlky, sedačky…

Během kojení se snažte, aby vaše tělo bylo v symetrické pozici a nepřetěžujte jen jednu část těla. Stejně tak střídejte strany při nošení miminka.

kojení

V období šestinedělí se veškerá péče točí kolem novorozeného miminka, nezapomínejte ale také na sebe.I když to nemusí být vůbec snadné, buďte vděčná vašemu tělu, že dalo život vašemu miminku a věnujte mu dostatek péče a lásky, kterou si rozhodně zaslouží.

14 Shares
>
14 Shares
Share14