Jóga jako cesta k nalezení lásky k sobě

Láska… snad nejpřirozenější lidská potřeba. A přitom mít se doopravdy rád, je asi jedna z nejtěžších věcí, nemyslíte?

Doba, kdy se slovo sebeláska spojovalo jen s narcismem a sobectvím už pomalu odeznívá a témata sebelásky a rady a tipy jak na ni, dnes najdeme snad ve všech knihách či kurzech s duchovní tematikou a osobním rozvojem.

Kde končí ego a začíná opravdová láska k sobě?

Podle mého názoru sebeláska není o tom, říkat si neustále do zrcadla jak jsme krásní, přestože se tak třeba vůbec necítíme nebo si stále dokola opakovat jak jsme úžasní a poplácávat se přitom po rameni. Opravdová láska k sobě sama se pozná hlavně ve chvílích, kdy se necítíme dobře. Když selžeme, když se nám nedaří, když jsme nemocní. To, jak se v takovou chvíli k sobě chováme, určuje míru naší lásky k sobě.

„Když říkáte „ANO“ ostatním, ujistěte se, že neříkáte „NE“ sobě.“ Paulo Coelho

Zdravá sebeláska, podle mně, znamená milovat své opravdové já se všemi svými přednostmi i nedostatky, zbavit se závislosti na hodnocení druhými a vzít si tuto mocnou zbraň zpět do svých rukou. Nesrovnávat se s ostatními, ale uvědomit si svoji vlastní jedinečnost a hodnotu. Jakmile začneme sami sebe přijímat takový jací jsme bez soudů a hodnocení, budeme mít více lásky i pochopení pro ostatní. Zkuste si na chvíli představit, jak by náš svět vypadal, kdyby každý objevil skutečnou lásku k sobě samotnému?

Jak nám může jóga pomoci prohloubit sebelásku?

Těžko můžeme cítit opravdovou lásku k sobě, pokud budeme stále žít jen v naší hlavě. Hlava to nevymyslí, je potřeba to začít skutečně žít. A objevit lásku k sobě můžeme klidně i na jogamatce. Pokud jsme dlouhá léta vnímali naše fyzické tělo jako nepřítele, protože jsme se v něm necítili dobře, jóga nám může pomoci tento vztah změnit. Přesuneme pozornost z hlavy do těla. Každou lekcí nám bude lépe a lépe až začneme cítit radost z pohybu a energie uvnitř našeho těla začne opět harmonicky proudit. Své tělo začneme milovat, protože se v něm budeme cítit příjemně a pocítíme hlubokou vděčnost uvnitř své hrudi. A tady se začíná rodit láska k tělu, láska k sobě.

Jóga nás učí respektovat své fyzické tělo, jeho možnosti a hranice. Učí nás naslouchat pocitům a signálům, které naše tělo neustále vysílá. Jóga nás učí umět se zastavit. Dýchat. Být tady a teď. Vrací nás zpátky do těla, od kterého jsme se odpojili. Vrací nám spojení s vlastním nitrem, které jsme možná kdysi ztratili. Vrací nás zpět do vlastního středu – k sobě, protože jedině tam se nachází ta opravdová bezpodmínečná láska.

„Vyléčit svoje vlastní srdce je ta úplně nejmocnější věc, kterou můžete udělat, abyste změnili svět.“ Deepak Chopra

Jóga nám mimo jiné nabízí také mnoho záklonových pozic, díky kterým na fyzické úrovni můžeme uvolnit a otevřít náš hrudník, na úrovni energetické se pak otevírá i naše srdce. S otevřeným srdcem pak začneme vnímat a objevovat více lásky v sobě i všude okolo nás.

Na závěr malý test vaší sebelásky, odpovězte si sami na následující otázky.

  1. Jak se k sobě chováte ve chvíli, kdy se vám něco nepovede?
  2. Jak se k sobě chováte ve chvíli, kdy se vám něco povede?
  3. Jak o sebe pečujete, když jste nemocní nebo unavení?
  4. Jak často si koupíte nějakou maličkost jen tak pro radost?
  5. Vnímáte své tělo jako nepřítele nebo jako domov pro svou duši?

Jaký je rozdíl mezi „mít rád“ a „milovat“? Říká se, že když máme rádi květiny, trháme si je. Ale když je milujeme, zaléváme je. A podobné je to i se vztahy, jen je potřeba si uvědomit, že vztah, který máme sami se sebou je ten nejdůležitější a od něj se odráží vztahy ostatní. Pečujme o něj s láskou a laskavou pozorností. 

 Co znamená sebeláska pro vás? Jak se projevuje v každodenním životě? Podělte se o to s námi v komentářích!

109 Shares
  • >
    109 Shares
    Share109