Jóga a mindfulness jako pomoc při úzkosti a strachu

Vzhledem k tomu, že vliv koronavirové pandemie stále roste a zasahuje do všech oblastí života, každý z nás se musí určitým způsobem vypořádat se stresem, úzkostí či strachem.

Obavy o zdraví sebe či svých blízkých, nejistota ohledně zaměstnání a financí. Dokonce i návštěva supermarketu se pro mnohé stala noční můrou plnou úzkosti.

Celá situace bohužel prozatím nemá konce a čím více se pandemie rozrůstá, tím je pravděpodobnější, že bude nadále docházet k mnoha změnám v našich životech. A musíme tedy najít způsoby, jak si s nimi poradit.

Stálá úzkost je psychicky i fyzicky vyčerpávající a pro naše zdraví není pochopitelně dobrá. Jóga a mindfulness (aneb tzv. bytí v přítomném okamžiku) jsou praktiky velmi užitečné právě pro zklidnění nervového systému a našich emocí.

Tip: Cvičíte nepravidelně? Nemáte čas? Chuť? S tím je konec. Vytvořte si správné návyky při praktikování jógy. Máme pro vás 5 rad, které vám pomohou začít a už nikdy nepřestat.

Sepsala jsem tedy pro vás dnes několik tipů, jak pomocí jógy a mindfulness zmírnit úzkost a vrátit své mysli i tělu rovnováhu. Jednoduše řečeno co dělat, abyste zůstali v klidu, posílili imunitní systém a dobře se vám spalo.

Dech

Spojte se s dechem

Základní a nejjednodušší způsob jak zůstat v klidu, je spojit se s dechem. Jakmile se spojíme s dechem, zklidníme náš nervový systém a posuneme ho z takzvaného sympatického nervového systému (útěk nebo boj) do parasympatického nervového systému (odpočinek, aktivace imunitního systému a trávení). Pro zklidnění nervového systému je obzvláště dobré zaměřit se na výdech, protože ten dodává uzemnění a uvolňuje. Zkuste tedy v takových případech výdech prodloužit – například nádech na čtyři doby, výdech na osm dob. To pomůže k okamžitému zklidnění.

Zůstaňte v přítomnosti

Často problémem není to, co se ve skutečnosti děje, ale myšlenky na to, co by se mohlo stát. To způsobuje, že se cítíme v nebezpečí a propadáme panice. Mým lékem v takovou chvíli je všímavost, bytí v okamžiku, aneb zůstat v přítomnosti, prostě pouze a zcela v této chvíli. A to tak, že se plně soustředím jen na to, co dělám, a nad ničím jiným nepřemýšlím.

Například když vařím, soustředím se na strukturu jídla, na postup přípravy jídla, na jeho vůni. Považuji to za neuvěřitelně uklidňující. Je to vlastně způsob meditace. A to obzvláště pro ty, kteří nemají žádné meditační zkušenosti, je to skvělý způsob, jak začít!

Přítomnost

Prociťte své pocity

Je velmi důležité vytvořit prostor pro smutek, zlost, strach, … veškeré pocity, který by se mohly objevit a které se objevují. Pokuste se najít tyto pocity ve svém těle a prodýchat je, spíše než se chytit za příběhy a myšlenky v hlavě. Tímto způsobem svým emocím dovolíte se uvolnit, místo abyste je nechali uvězněné uvnitř. Uznejte, že tyto pocity jsou pravdivé, mají svá opodstatnění, nepopírejte jejich existenci, realitu. A jakmile je tedy přijmete a uvolníte, prodýcháte, nebojte se je také pustit!

Vděčnost

Jedním z mých osobních oblíbených tipů je vytvořit si seznam věcí, za které jsem vděčná. Je velmi snadné uvíznout v negativech – frustrace z nedostatku klientů, bolest když nemůžeme vidět naše blízké, naše finanční starosti, … ale v našich životech je stále tolik dobrých věcí! Poděkujte za jídlo na vašem stole, osobu, která ho dodala na váš stůl (klidně poděkujte i sama sobě!), za všechny online nástroje díky kterým můžeme zůstat ve spojení, za úsměv vašeho dítěte, za vaši kočku nebo psa, za sluníčko, za Netflix! Především mějte na paměti, že dnešek nemusí být dokonalý, ale je to dar, který už se nikdy nevrátí.


Relax

Spojte se s přírodou

Meditace neprobíhá jen na jógamatce. Také například chůze nebo procházka nám umožňuje spojit se s přírodou, která přirozeně uklidňuje mysl.

Pokud se nemůžete vydat na procházku, poslouchejte ptáka před oknem, obdivujte rostoucí jarní květiny nebo mraky pohybující se po obloze. Přivedou vás zpět sem a teď, do tohoto okamžiku, do přítomnosti.

Věnujte se tomu, na čem vám záleží

Jednou z výhod více času doma je možnost věnovat se tomu, na čem vám záleží. Mým tipem je upřímně si uvědomit na čem vám nejvíce záleží, co vám přináší radost, bez jakéhokoliv souzení, že je to nudné, trapné, líné či jakékoliv. Udělejte si čas, abyste to procítili a užili si to.

Může to být hra na klavír, i když hrát skoro neumíte, malování, i když je jen amatérské, můžete hodiny sledovat reality show, protože vás to prostě činí šťastnou. Může to být cokoliv, co vám přinese pocit klidu a radosti. Prostě si to užijte.

Lepší spánek

Tato rada je dle mého velmi velmi důležitá. A to: buďte disciplinovaní ohledně přípravy na spaní. Rozhodně se těsně před spaním nedívejte na zprávy nebo jiné hororové příběhy. Místo toho si vyberte něco lehkého nebo komedie. Neberte si telefon do postele – modré světlo vás udrží vzhůru celé hodiny. Nečtěte statistiky a všemožné zprávy o aktuální situaci.

Doporučuji například relaxační koupel se solí hořčíku nebo jinými minerálními solemi. Případně choďte spát s dobrou knihou. A nepijte večer příliš mnoho vody, nebo se budete muset v noci vydat několikrát do koupelny, a to kvalitnímu spánku rozhodně neprospívá.

Vytvořte si každodenní rutinu

Jako lidské bytosti potřebujeme každodenní rutinu – jinak se nám život může zdát velmi chaotický a to pocitu klidu a vyrovnanosti pochopitelně neprospívá. Já jsem si pro pocit bezpečí a klidu vytvořila  každodenní rutinu, s časem vyhrazeným pro práci, jídlo, zábavu, úklid, online rozhovory s přáteli a samozřejmě pro cvičení jógy. Nevíte, jak začít cvičit? Vyzkoušejte třeba lekce na YouTube.

A co je také velmi důležité, řekla jsem si, že budu kontrolovat zprávy pouze jednou denně – tak zůstanu v kontaktu s tím, co se děje ve světě, ale zabráním tomu, abych se celý den strachovala a panikařila.

Pohoda

Dejte si přestávku

Když stres přetrvává, dejte si patnáct nebo dvacet minut přestávku od činnosti, kterou v tu chvíli vykonáváte. Já jsem vysoce citlivý člověk, tudíž toto pravidlo pro mě platí za každé situace. Pokud máte pocit přetížení všemožnými podměty, vypněte telefon a oznámení a běžte na okamžik do jiné místnosti, kde zůstaňte v tichosti, jen sama se sebou, praktikujte tip číslo 1, prodýchejte se, protáhněte…

Chápu, že to mnohdy nemusí být jednoduché, zvláště máte-li doma děti, ale zkuste najít řešení. Jakmile dobijete energii právě tímto odpojením se od všeho, budete zklidnění a schopní věnovat se dále každodenním činnostem.

Cvičte jógu

Poslední ale rozhodně ne nejméně důležité! 🙂 Pohyb, spojení fyzické aktivity s dechovým cvičením, je  velmi mocný, protože vás opět vyvede z hlavy a vašich starostí a ukotví vás v přítomnosti, v „tady a teď“. Zkuste například balanční pozice, jako třeba pozice stromu, kdy je velmi těžké myslet na něco jiného, když stojíte na jedné noze. 🙂

Jóga

O základních a jednoduše proveditelných pozicích na píšu ve svém předchozím článku, tak můžete mrknout zde.

Přeji krásné dny plné klidu a radosti a modleme se za to, abychom všichni dokázali být zodpovědní, pozitivní a věřili v budoucnost. Protože žádná zima netrvá věčně. Hezké první jarní dny!

42 Shares
>
42 Shares
Share42