Jak snadno předejít bolesti zápěstí při józe

Na prvních lekcích jógy jsem nebyla zrovna uvolněná. Neustále jsem musela sledovat lektorku, abych věděla, co mám dělat, ale hlavně mě štvalo, že mě tak strašně bolí zápěstí. Nejhorším trápením se stala pozice psa hlavou dolů a vrcholem bylo, když lektorka prohlásila, že „je to odpočinková pozice!“ Cože?! Nechápala jsem to, ale vydržela jsem.

Odcházela jsem tedy rozmrzelá a s pocitem, že mi upadnou obě ruce. Naštěstí jsem brzo objevila Hasta bandhu, způsob jak ochránit své zápěstí. Pojďme se podívat, jak uvolnit zápěstí nejen v pozici střechy!

dlaň, hasta bandha, zápěstí

Děti si umí chránit zápěstí

Když jsem přemýšlela nad tím, proč mě to zápěstí bolí, hned jsem odsoudila jógu a její zakladatele za týrání obyčejných netrénovaných lidí. Myslela jsem si, že budu muset nějaký čas trpět, abych pak našla slibované uvolnění. To byla samozřejmě blbost, jóga se dá od začátku praktikovat správně a bezbolestně. Stačí jen vědět, jak na to!

A vy už to dávno víte! Nebo jste to alespoň věděli. Když jste se jako děti naučili lézt po čtyřech a pak jste odlepili kolena od země, vlastně jste poprvé vyzkoušeli pozici psa hlavou dolů. A myslím, že si nikdo nestěžoval na bolavé zápěstí.

Děti používají celé tělo, od konečků prstů až po špičku nosu vnímají každý nerv a zapojují každý sval. Když dítě leze, roztahuje prsty od sebe a zatíná je do země ve snaze udržet rovnováhu a přitáhnout se dopředu. A díky tomu si samo chrání zápěstí. A to je právě to, k čemu se musíte vrátit!

Co je Hasta bandha a jak ji používat

Bandhy jsou tělesné zámky, energetické uzávěry, které se používají k usměrňování toku životní energie. Hasta znamená dlaň, ruka. Je to tedy zámek ruky. Máme tři základní bandhy a dvě menší, vedlejší. Hasta bandha je jednou z vedlejších, podle mě je ale tou nejdůležitější. Zvláště pro jógové nováčky. Díky ní vytvoříte stabilní základ pro všechny pozice a předejdete zbytečnému a bolestivému zranění.

Prohlédněte si obrázek níže a pokaždé, když položíte ruce na zem, nastavte tak své dlaně. Časem to pro vás bude automatické. Celé kouzlo je v tom, odtlačovat se celou plochou ruky od podložky.

Pokusila jsem se vyznačit názorně, na co je třeba dát si pozor. Ještě bych k tomu chtěla připsat: roztáhněte prsty co nejvíc od sebe!

dlaň s vyznačenými body, hasta bandha, zápěstí

Proč používat Hasta bandhu?

Používáním této bandhy se tedy vyhnete zraněnému zápěstí. To ale není jediné plus, které tím získáte. Správně rozložená váha na celých dlaních vám také usnadní všechny pozice, kde je většina váhy těla právě na rukách. Největší divy ovšem udělá s rovnovážnými pozicemi, jako je například vrána nebo stoj na rukou. Tím, že takto zvětšíte plochu, o kterou se opíráte, získáte daleko lepší stabilitu.

Pozor si ovšem dejte, pokud trpíte syndromem karpálního tunelu. V tom případě se pozicím, kde je většina váhy těla na rukou, raději vyhněte, nebo je nejprve konzultujte s lékařem. Každé tělo je jiné a co je dobré pro jednoho, může druhému ublížit. Jedním z nejdůležitějších pravidel v józe je, že musíme znát své možnosti a hranice.

Znáte Hasta bandhu? Upozorňují vás lektoři na hodinách jógy, abyste zapojili bandhy? Napište do komentáře pod článkem, jak jsou na tom vaše zápěstí!

Zuzka

Zdroje obrázků: archiv autora

0 Shares
  • Dobrý den, děkuji za tento článek, bolavé zápěstí se i pro mne stalo při cvičení nepříjemné, ale díky tomuto návodu se to snad brzo zlepší. A na Vaší otázku, zda na nás lektoři na hodinách jógy upozorňují, abyste zapojili bandhy tak ano i ne, prošla jsem vícero lektory, někteří neupozorňovali vůbec a někteří upozorňovali na správné držení zápěstí, ale takhle hezký obrázek, kde by to bylo názorně ukázané jsem viděla až tady. Děkuji

  • >
    0 Shares
    Share